Obžalovaný Elischer neuspěl s návrhem na kárné řízení, samotný proces opět přerušen

Obžalovaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer neuspěl s návrhem, aby ministryně spravedlnosti podala kárné žaloby na soudkyni a státního zástupce, kteří mají na starosti jeho korupční kauzu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Hlavní líčení s Elischerem mělo pokračovat tento týden, pražský městský soud však musel naplánované termíny už poněkolikáté zrušit. Tentokrát se nedostavila Elischerova advokátka. sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Elischerův podnět se týkal Vladimíra Pazourka z Městského státního zastupitelství v Praze a předsedkyně senátu pražského městského soudu Veroniky Cukerové. "Dne 1. dubna 2020 paní ministryně podepsala dopis informující JUDr. Elischera o tom, že kárná žaloba podána nebude," uvedlo ministerstvo.

Elischer se už dříve snažil iniciovat kárné řízení také proti pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové a její podřízené Lence Šimkové. Vyčítal jim nepřiměřené průtahy při posuzování jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání. Na ministerstvu ovšem rovněž neuspěl.

Soudce je obžalovaný mimo jiné z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku.

Soudkyně Cukerová obžalobu projednává od srpna 2019, proces je aktuálně ve fázi výslechů svědků. Termíny hlavního líčení Cukerová opakovaně rušila. Mimo jiné i proto, že Elischer jí vzkázal, že je v pracovní neschopnosti a v karanténě. Soud měl pokračovat tento týden, jednání se ale opět nekoná. V pondělí se totiž nedostavila Elischerova advokátka Lucie Kýčková. "Omluva obhájkyně nebyla soudem akceptována. Přesto obhájkyně k soudu nedorazila," sdělila ČTK mluvčí soudu. Soudkyně musela hlavní líčení odročit na červen.

Elischer, který nesmí soudit až do pravomocného skončení trestního stíhání, vinu odmítá. Policii označil za neobjektivní a podjatou. Přijetí úplatků popřel, stejně jako to, že by peníze, které měl ve své soudcovské kanceláři, pocházely z trestné činnosti. Po svém zadržení strávil měsíc ve vazbě, kam ho soudkyně Cukerová později poslala na další měsíc, protože se podle ní pokusil ovlivnit svědkyni.

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Soud nepravomocně rozhodl o přípustnosti vydání Garejeva do Ruska

26.07.2021 12:27 Aktualizováno Vydání podnikatele Ildara Garejeva k trestnímu stíhání do Ruska je přípustné, rozhodl dnes…

Lipovská podala na Dvořáka a Soukupa trestní oznámení

26.07.2021 12:21 Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra…

Související:

Právě se děje