Odpůrci opatření chystají další demonstrace. Dotknou se Prahy i Brna

Odpůrci vládních opatření proti šíření nového typu koroanviru chystají na 17. listopadu další demonstrace. Jedna se má uskutečnit v Praze, menší pak i v Brně.

Demonstrace proti opatřením na pražském náměstí Republiky (28.10.2020)

Ačkoliv nadále platí pravidla pro omezení shromažďování a covid-19 je přes klesající počty nově nakažených nadále hrozbou, odpůrci opatření chystají na 17. listopadu další demonstrace.

Za pražskou demonstrací stojí iniciativa Manifest a skupina Svobodné Česko. Uskuteční se od 16 hodin v centru Prahy a na sociální síti projevily zájem tisíce lidí.

"Je na čase přestat hrát hru na strašení a smrtelné nebezpečí.
Je třeba otevřít širší diskuzi ve společnosti mezi lékaři, ekonomy, právníky, psychology a dalšími odborníky v hledání pravidel, která by vedla k ochraně ohrožených skupin, při zachování prosperity života společnosti jakožto celku," píše na sociální síti autor výzvy, terapeut a kouč Michal Bartoš.

Zakladatel Manifestu David Tesař na svém webu kromě jiného uvádí, že  "tristní situace na poli politiky dospěla až k dění v posledních měsících , kdy nám tato menší zla postupně zavádějí novou diktaturu, nový protektorát." Tvrdí také, že lidé jsou okrádáni a šikanováni.

Menší protest se chytá také v Brně, kde se odpůrci sejdou o půl hodiny dříve na Zeleném trhu. Podle informací serveru EuroZprávy.cz by ale na ani jednu demonstraci nemělo dorazit více než několik set lidí.

I tak ale hrozí, že dojde k porušení platných nařízení, která jsou nastavena na sto účastníků ve skupinách po nejvýše dvaceti účastnících při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry.

Jeden z posledních protestů, který se v Praze uskutečnil, přitom skončil bitkou s policií. Část protestujících z řad fotbalových fanoušků se 18. října pokusila prolomit policejní kordon a na policisty házela pyrotechniku. Policie nasadila vodní dělo a některé z útočníků zadržela.

Nejméně 20 lidí včetně policistů utrpělo zranění. Protestu se podle odhadu pražského magistrátu zúčastnilo zhruba 2000 lidí, ačkoliv povolený počet byl 500. Většina z účastníků neměla roušku. Demonstraci organizoval občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). 

Demonstrovat lze i online

Demonstraci ohlásil i spolek Milion chvilek. Uspořádá ji dnes v podvečer on-line a chce upozornit na kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle organizátorů česká společnost navíc čelí nejen politické krizi, ale i epidemické a musí se semknout.

Program bude přenášen z pražského Lucerna Music Baru na facebooku a Youtube. Vysílání bude prokládáno výstupy hostů, promluví mimo jiné zástupci opozice. Do programu se mohou zapojit i diváci, kteří budou psát komentáře pod streamovaným videem nebo posílat vzkazy přes sms bránu.

Demonstrace bude podle organizátorů rozdělena do tří tematických bloků. V prvním spolek okomentuje současné problémy, které Česko trápí. Druhá část bude věnována výročí sametové revoluce a v posledním bloku řečníci shrnou, co může česká společnost udělat pro to, aby překonala politickou krizi.

V této části vystoupí i zástupci opozičních stran. Účast podle předsedy spolku Benjamina Rolla potvrdili například předseda hnutí STAN Vít Rakušan, senátorka z ODS Miroslava Němcová a senátor Tomáš Czernin z TOP 09.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje