Ombudsman přijal za čtvrtletí 2048 podnětů, meziročně méně

Kancelář veřejného ochránce práv přijala v prvním čtvrtletí, kdy činnost ombudsmana poznamenal vyhlášený nouzový stav a opatření vlády kvůli koronaviru, 2048 podnětů. Meziročně to bylo o 130 méně. Struktura podnětů se ale nezměnila, lidé nejčastěji vyhledávali pomoc ombudsmana v sociálním zabezpečení. Covid-19 přinesl nová témata, jako třeba uzavření hranic či přítomnost otců u porodu.

Stanislav Křeček
doporučujeme

Kancelář to dnes uvedla na webu. Zhruba v polovině čtvrtletí se stal novým ochráncem práv Stanislav Křeček místo Anny Šabatové.

Většina z 2048 přijatých podnětů se týkala činnosti státní správy, včetně sociálního zabezpečení. Jde například o propouštění lidí z ochranného léčení ve formě ústavní péče, v němž v minulosti docházelo k prodlevám mezi rozhodnutím soudu a propuštěním. Jiný případ zase řešil otázku, jestli si správce daně může ponechat vymožené prostředky, které exekuci nepodléhají. Ombudsman v tomto vyjádřil přesvědčení, že správce daně nemůže odmítnout tyto peníze vrátit s odůvodněním, že u daňového subjektu eviduje nedoplatek.

Aktuální situace související s onemocněním covid-19 pak do podnětů vnesla podle webu nová témata, například uzavření hranic, pouze jeden termín přijímacích zkoušek, vracení peněz za zrušené zájezdy či přítomnost otců u porodu. Mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková ČTK dříve řekla, že dalšími tématy s tímto souvisejícími bylo například ošetřovné, pendleři, předávání dětí druhému rodiči, maturity, nesouhlas s promořováním, dotazy k podpoře v nezaměstnanosti a podobně.

Celkem přijatých 79 podnětů se týkalo nerovného zacházení, z toho v 50 případech z důvodů zakázaných antidiskriminačním zákonem. V prvním čtvrtletí pracovníci ombudsmana provedli návštěvy tří zařízení, kde jsou lidé omezeni na svobodě. Šlo o dva domovy se zvláštním režimem poskytujícím péči osobám se sníženou soběstačností z důvodu duševního onemocnění nebo závislosti na návykových látkách a jedno zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy. Další plánované návštěvy pak musely být pozastaveny vzhledem k opatřením přijatým v souvislosti s šířením nového typu koronaviru.

Loni Kancelář veřejného ochránce práv přijala 7840 podnětů, meziročně o 312 méně. Procentuálně ale přibylo podnětů, které byly v působnosti veřejného ochránce práv, a mohl se jimi tedy zabývat. Nejčastěji šlo o podněty týkající se sociálního zabezpečení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 5,7 procenta

18.01.2021 15:30 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2020 mělo dluhy po splatnosti…

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

18.01.2021 13:41 Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama