Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních pracovníků a pracovnic. Příručka pokrývá oblasti, v nichž se sociální pracovníci s diskriminací lidí setkávají nejčastěji - bydlení, vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče, prodej zboží a služby. Obsahuje i řadu modelových případů s řešením.

Stanislav Křeček, ombudsman
doporučujeme

Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu, kde je i příručka ke stažení. Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na diskriminaci. Právě sociální pracovníci jsou podle ombudsmana často v kontaktu s diskriminovanými.

Sociální pracovníci a pracovnice by měli diskriminovaným podle kanceláře ombudsmana nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva. Předpokladem ale je, že sociální pracovníci umí diskriminaci rozpoznat, znají možnosti řešení těchto situací a ví, na který kontrolní orgán se obrátit. V tom jim má pomoci příručka.

Kancelář veřejného ochránce práv už v roce 2017 připravila na toto téma pro Asociaci vzdělavatelů v sociální práci dva semináře. Právě na ně navazuje vydání příručky. "Jejím smyslem je, usnadnit vyučujícím přípravu výuky budoucích sociálních pracovníků a pracovnic v otázkách ochrany před diskriminací," uvedla na webu kancelář ombudsmana.

Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na možnou diskriminaci. Loni obdržel podle výroční zprávy přes 400 takových stížností, což je o 20 více než v roce 2018. Diskriminaci zjistil v 16 případech. Z toho v 11 z nich se jednalo o přímou diskriminaci, tedy méně příznivé zacházení než s jiným člověkem ve srovnatelné situaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek…

Dnes v noci se mění čas. Češi si o hodinu déle pospí

24.10.2020 11:49 Dnes v noci začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama