Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních pracovníků a pracovnic. Příručka pokrývá oblasti, v nichž se sociální pracovníci s diskriminací lidí setkávají nejčastěji - bydlení, vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče, prodej zboží a služby. Obsahuje i řadu modelových případů s řešením.

Stanislav Křeček, ombudsman
doporučujeme

Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu, kde je i příručka ke stažení. Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na diskriminaci. Právě sociální pracovníci jsou podle ombudsmana často v kontaktu s diskriminovanými.

Sociální pracovníci a pracovnice by měli diskriminovaným podle kanceláře ombudsmana nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva. Předpokladem ale je, že sociální pracovníci umí diskriminaci rozpoznat, znají možnosti řešení těchto situací a ví, na který kontrolní orgán se obrátit. V tom jim má pomoci příručka.

Kancelář veřejného ochránce práv už v roce 2017 připravila na toto téma pro Asociaci vzdělavatelů v sociální práci dva semináře. Právě na ně navazuje vydání příručky. "Jejím smyslem je, usnadnit vyučujícím přípravu výuky budoucích sociálních pracovníků a pracovnic v otázkách ochrany před diskriminací," uvedla na webu kancelář ombudsmana.

Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na možnou diskriminaci. Loni obdržel podle výroční zprávy přes 400 takových stížností, což je o 20 více než v roce 2018. Diskriminaci zjistil v 16 případech. Z toho v 11 z nich se jednalo o přímou diskriminaci, tedy méně příznivé zacházení než s jiným člověkem ve srovnatelné situaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidský virus v říši zvířat: Gorilu trápí kašel i teplota. Vakcína u savců…

27.02.2021 09:17 ROZHOVOR – Veterinář Tomáš Baňoch upozorňuje, že pokud byla v pražské zoologické zahradě prokázána…

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Spolek Bez komunistů.cz připomněl výročí komunistického puče

25.02.2021 21:57 Ve výroční den komunistického puče z roku 1948 dnes na Staroměstském náměstí v Praze spolek Bez…

Víc než polovina lidí si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí

25.02.2021 18:12 Víc než polovina dospělých si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí. Naopak desetina lidí mezi 18 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama