Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních pracovníků a pracovnic. Příručka pokrývá oblasti, v nichž se sociální pracovníci s diskriminací lidí setkávají nejčastěji - bydlení, vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče, prodej zboží a služby. Obsahuje i řadu modelových případů s řešením.

Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu, kde je i příručka ke stažení. Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na diskriminaci. Právě sociální pracovníci jsou podle ombudsmana často v kontaktu s diskriminovanými.

Sociální pracovníci a pracovnice by měli diskriminovaným podle kanceláře ombudsmana nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva. Předpokladem ale je, že sociální pracovníci umí diskriminaci rozpoznat, znají možnosti řešení těchto situací a ví, na který kontrolní orgán se obrátit. V tom jim má pomoci příručka.

Kancelář veřejného ochránce práv už v roce 2017 připravila na toto téma pro Asociaci vzdělavatelů v sociální práci dva semináře. Právě na ně navazuje vydání příručky. "Jejím smyslem je, usnadnit vyučujícím přípravu výuky budoucích sociálních pracovníků a pracovnic v otázkách ochrany před diskriminací," uvedla na webu kancelář ombudsmana.

Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na možnou diskriminaci. Loni obdržel podle výroční zprávy přes 400 takových stížností, což je o 20 více než v roce 2018. Diskriminaci zjistil v 16 případech. Z toho v 11 z nich se jednalo o přímou diskriminaci, tedy méně příznivé zacházení než s jiným člověkem ve srovnatelné situaci.

Související

Více souvisejících

diskriminace ombudsman Stanislav Křeček život

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 22 minutami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 7 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy