Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Eurozpravy.cz

Současnou situaci označilo 48 procent hotelů a penzionů za zásadně ohrožující, ale zvladatelnou. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Explorio.cz mezi 87 hotely a penziony. Data má ČTK k dispozici.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že hotely a penziony by se mohly otevřít 24. května. Nadcházející pondělí vládě navrhne, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity. Hosté by se museli prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19. Původně se s jejich otevřením počítalo v rámci čtvrtého vládního rozvolňovacího balíčku, který bude moci být spuštěný od 17. května. Podle Havlíčka je rozumnější týden počkat, ale nevyžadovat přísná omezení.

Ve spuštění provozu za smysluplných podmínek ještě v květnu podle průzkumu věří 40 procent provozovatelů hotelů a penzionů. Možnost otevření bez zásadních omezení až o prázdninách očekává 43 procent ubytovatelů. Zbytek provozů se obává, že přísná opatření potrvají přes hlavní sezonu. Podle šéfa vyhledávače Explorio.cz Františka Peterky hoteliéři rozumí opatrnému postupu. Většina z nich si podle něj dobře pamatuje nešťastné rozvolnění na pár týdnů a následné obnovení restrikcí, které zničilo podzimní a zimní sezonu. "Rozhodně nechtějí, aby se situace opakovala," uvedl.

Mnoho hoteliérů už dříve poukázalo na to, že provoz na 25 procent kapacity bude znamenat jen prohloubení ztráty. Podle Peterky problém představuje i fakt, že v některých lokalitách jsou rezervace už plně obsazené. "Celá řada hotelů na základě přehnaně optimistických prohlášení vlády začala v předchozích měsících nabízet i květnové a červnové termíny. V případě, kdy byly hrazené například voucherem, jsou již i zaplacené. Pro některé hotely a penziony by tedy 25procentní kapacitní limit znamenal rušení až 75 procent předrezervací, které Češi udělali. A to už je pro ně samozřejmě problém," řekl.

Současnou krizi může mít podle průzkumu problém zvládnout 29 procent hotelů a penzionů, 19 procent provozovatelů stav považuje za problematický, ale zvladatelný. Obavy, že situaci již nepřekoná, mají čtyři procenta ubytovatelů.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřená loni od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem.

Témata: EZ

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Související:

Právě se děje