Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Eurozpravy.cz

Současnou situaci označilo 48 procent hotelů a penzionů za zásadně ohrožující, ale zvladatelnou. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Explorio.cz mezi 87 hotely a penziony. Data má ČTK k dispozici.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že hotely a penziony by se mohly otevřít 24. května. Nadcházející pondělí vládě navrhne, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity. Hosté by se museli prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19. Původně se s jejich otevřením počítalo v rámci čtvrtého vládního rozvolňovacího balíčku, který bude moci být spuštěný od 17. května. Podle Havlíčka je rozumnější týden počkat, ale nevyžadovat přísná omezení.

Ve spuštění provozu za smysluplných podmínek ještě v květnu podle průzkumu věří 40 procent provozovatelů hotelů a penzionů. Možnost otevření bez zásadních omezení až o prázdninách očekává 43 procent ubytovatelů. Zbytek provozů se obává, že přísná opatření potrvají přes hlavní sezonu. Podle šéfa vyhledávače Explorio.cz Františka Peterky hoteliéři rozumí opatrnému postupu. Většina z nich si podle něj dobře pamatuje nešťastné rozvolnění na pár týdnů a následné obnovení restrikcí, které zničilo podzimní a zimní sezonu. "Rozhodně nechtějí, aby se situace opakovala," uvedl.

Mnoho hoteliérů už dříve poukázalo na to, že provoz na 25 procent kapacity bude znamenat jen prohloubení ztráty. Podle Peterky problém představuje i fakt, že v některých lokalitách jsou rezervace už plně obsazené. "Celá řada hotelů na základě přehnaně optimistických prohlášení vlády začala v předchozích měsících nabízet i květnové a červnové termíny. V případě, kdy byly hrazené například voucherem, jsou již i zaplacené. Pro některé hotely a penziony by tedy 25procentní kapacitní limit znamenal rušení až 75 procent předrezervací, které Češi udělali. A to už je pro ně samozřejmě problém," řekl.

Současnou krizi může mít podle průzkumu problém zvládnout 29 procent hotelů a penzionů, 19 procent provozovatelů stav považuje za problematický, ale zvladatelný. Obavy, že situaci již nepřekoná, mají čtyři procenta ubytovatelů.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřená loni od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem.

Témata: EZ

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje