Opatření v polském pohraničí postrádají logiku. Češi se jezdí k sousedům stříhat i nakupovat

Lidovci upozorňují, že současná zpřísněná vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 postrádají v polském pohraniční smysl, když u severních sousedů v omezeném režimu fungují obchody, knihovny, stejně jako služby kadeřníka anebo kosmetičky. „Není proto divu, že čím dál více Čechů jezdí za polské hranice využít omezené služby či pořídit zboží, které je u nás nyní nedostupné. Současná zpřísněná vládní nařízení jsou v polském pohraničí tedy naprosto nelogická. A v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ říká místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Obchod s oděvy
doporučujeme

Češi žijící v polském pohraničí přiznávají, jak jim přijde humorné, že ve své zemi nemohou kvůli vládním zpřísnění využít služeb i nákupu některého zboří, aby ušli několik metrů a vše pořídili v Polsku, které funguje v omezeném módu. „U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. Naše rodina přejde most a pokud máme negativní test, tak máme dvanáctihodinový limit, abychom si stihli nakoupit anebo se bez karantény nechat ostřihat v tamních kadeřnictvích,“ vypráví Markéta Vyvlečková z Českého Těšína. Podotýká, že v Polsku i během koronavirové pandemie fungují všechny druhy obchodů i některé služby. „Kromě kadeřnictví jsou to například i kosmetické salóny. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru obchodu,“ dodává Vyvlečková.

Šéf strany Jurečka vyzývá vládu k inspiraci

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by se mohla česká vláda v Polsku v mnohém inspirovat, protože očividně řada věcí v sousední zemi funguje a nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás. „Po Tchaj-wanu, Jižní Koreji a dalších zemích zde tak máme i přímo sousední zemi, kterou bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně. Nákupy obuvi přes internet jsou nepraktické,“ míní Jurečka, který připomíná, že lidovci v minulosti vládě také opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku.

Současná situace v polském pohraničí přijde naprosto nelogická europoslanci Tomáši Zdechovskému. „Nová vládní opatření tak u polských hranic nemají vůbec žádný význam, když Čechům stačí doslova několik kroků pěšky, aby dětem i sobě nakoupili vše, co potřebují a ještě se nechali ostříhat. A paradoxní je, že v Polsku přitom nedochází k tak silnému šíření nákazy jako tady,“ tvrdí  Zdechovský, podle kterého dnes například neexistuje hranice mezi Náchodem a polským městem Kudowa Zdroj.

Lidovci vládě opakovaně navrhli pomoc s chytrou karanténou a vyslali své odborníky do krizového štábu. „Opakovaně každý týden s koaličními kolegy z TOP 09 nebo ODS představujeme své návrhy na řešení současné situace v rámci AntiCovid týmu. Snažíme se hlavně pomáhat a nikoli jen kritizovat,“ konstatuje Zdechovský.

Poláci si běžně nakoupí veškeré oblečení i boty

KDU-ČSL názorně ukazuje, jak funguje Polsko v době koronavirové pandemie oproti České republice, kde je téměř vše uzavřeno. Opatření jsou momentálně platná k poslednímu lednovému dni.

Kultura: divadla, kina, muzea, umělecké galerie, komunitní centra jsou pozastaveny.
Knihovny: omezení jedné osoby na 15 metrů čtverečních prostoru, je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru
Náboženská setkávání: v kostelích je limit lidí – maximálně jedna osoba na 15 m2, opět je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 1,5 metru
Svatby, svaté přijímání, slavnosti, noční kluby, diskotéky: platí zákaz, výjimku mají sportovní taneční kluby.
Veletrhy, výstavy, kongresy a konference: mohou se konat pouze online.
Vzdělávání: žáci 1. až 3. ročníku základních škol navštěvují školu prezenčně. Studenti středních škol, studenti institucí dalšího vzdělávání a středisek odborného vzdělávání se učí distančně. Mateřské školy a školky jsou otevřeny.
Nákupní centra a velkoobchody: činnost velkých nákupních center je omezena. Jsou otevřené pouze některé služby pro každodenní život, například kadeřnické, kosmetické a lékařské služby. Zůstávají otevřené také lékárny, obchody s potravinami, kosmetika, toaletní potřeby a čisticí prostředky, renovace a stavební výrobky, předměty pro zvířata, noviny nebo knihy, nábytek. Jsou otevřeny obchodní domy se stavebními materiály a zbožím (obdobné jako u nás OBI, Hornbach), obchody s nábytkem také (IKEA). I všechny ostatní obchody jsou otevřené a lze koupit veškeré oblečení, obuv, spotřební materiál, zlatnictví, hodinářství. Obchody nejsou ničím omezovány. Platí zde pouze zákaznický limit jedna osoba/ 10 m2 v obchodech do 100 m2 a 1 osoba/ 15 m2 - v obchodech nad 100 m2.
Restaurace: fungují pouze přes výdejní okénko, restaurace v hotelích fungují s donáškou na pokoj.
Kadeřnictví, kosmetika, tetování: po celé zemi fungují v sanitárním režimu kosmetické salony, tetovací salony, kadeřnictví a kosmetičky, manikúra, pedikúra.
Hotely: aktivita hotelů je omezená. Ubytovací zařízení jsou dostupná například pouze pro zdravotníky, pečovatele, řidiče, piloty a posádku letadla, trenéry a hráče (sportovní soustředění), účastníky trestního, občanského a soudního správního řízení, pro členy diplomatických misí, konzulárních úřadů a zástupce mezinárodních organizací, novináře. Pracovní cesty zaměstnanců jsou povoleny.
Sport a rekreace: činnosti bazénů, aquaparků, tělocvičen, klubů a fitness center jsou pozastaveny. Výjimkou jsou bazény, tělocvičny a kluby a fitness centra působící v subjektech provádějících lékařské činnosti určené pro pacienty a pro členy národního týmu polských sportovních svazů. Od 28. prosince 2020 do 31. ledna 2021 jsou také uzavřeny sjezdovky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nezaznamenala změnu hranice okresu. Lidi vykazuje z míst, kam…

06.03.2021 16:00 Nově vytvořené územní hranice jim silně komplikují život, neboť donedávna obě města tvořila jeden…

Zavedení chráněného účtu pro dlužníky v exekuci asi čeká odklad

06.03.2021 14:20 O založení takzvaného chráněného účtu budou moci dlužníci v exekuci žádat asi od července. Skupina…

Pec karlovarského krematoria je kvůli přetížení mimo provoz

06.03.2021 13:16 Kremační pec v jediném krematoriu v Karlovarském kraji je aktuálně kvůli závadě mimo provoz. Pec…

Exprezident Klaus ukončil karanténu, s koronavirem se léčil doma

06.03.2021 09:53 Václav Klaus se zotavil z koronavirové infekce, která u něj byla potvrzena testem během minulého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama