Operace kýly skončila smrtí. Přerovští lékaři trest odmítají, podali odvolání

Případem dvojice chirurgů z přerovské nemocnice, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti čtyřiašedesátiletého pacienta po plánované operaci břišní kýly, se bude zabývat olomoucký krajský soud.

Lékaři
doporučujeme

Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer se odvolali proti trestu, který jim uložil přerovský okresní soud. Za usmrcení z nedbalosti je potrestal ročním trestem s podmíněným odkladem na dva roky. Oba chirurgové po celou dobu procesu vinu odmítali, tvrdili, že postupovali správně. Žalobce byl naopak s trestem spokojen a odvolání nepodal.

"Spis už je na krajském soudu, oba obžalovaní si podali odvolání," řekla ČTK pracovnice přerovského soudu. Žalobce David Pivoda odvolání nepodával, s trestem byl spokojen. "Trest uložený okresním soudem byl shodný s mým návrhem," uvedl žalobce. Zákaz činnosti u soudu státní zástupce nepožadoval s tím, že by to bylo podle něj příliš drastické vůči životní profesi obou obžalovaných.

Pacient zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016 po čtyřech dnech hospitalizace. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Podle soudkyně okresního soudu Miluše Hadamčíkové však ošetřující lékaři jeho stav adekvátně neřešili. Lékaře zalarmovala nakonec pacientova rodina. Řádné vyšetření nakonec odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace již muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu. Trestní oznámení podala manželka a dcera zemřelého. Nechtěly náhradu škody, šlo jim spíše o objasnění příčiny smrti a zabránění obdobným tragédiím.

Podle obžaloby stojí za tragédií nedbalost lékařů. Žalobce uvedl, že kdyby byl pacient po operaci řádně sledován, zemřít nemusel. Lékaři však pochybení popírali a žádali zproštění. Odkazovali přitom na znalecké posudky obhajoby, podle kterých naopak postupovali správně a za smrt pacienta nemohou. Lékařům původně hrozila sazba od jednoho do šesti let. Oba lékaři v nemocnici stále pracují, její vedení čeká na pravomocné potvrzení rozsudku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 21:58 Aktualizováno Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

ZOO Praha se potýká s propadem návštěvnosti, ztráty jdou do desítek milionů

19.09.2020 21:13 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama