Optimismus české veřejnosti ohledně tempa očkování se zvýšil

Optimismus české veřejnosti ohledně tempa očkování proti nemoci covid-19 se proti situaci před dvěma měsíci zvýšil. Za pomalé ho sice nadále považuje polovina lidí, nicméně v březnu si to myslely tři čtvrtiny. Počet lidí, podle nichž je rychlost vakcinace adekvátní, stoupl od té doby z 11 procent na 30 procent. Rychlé je podle sedmi procent a přibližně desetina nedokáže situaci posoudit.

Eurozpravy.cz

Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm (NPA), který monitoruje postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

Co se týče místa, kde se nechat naočkovat, lidé nemají výraznou preferenci. Třetina těch, kteří ještě nejsou naočkovaní a očkování neodmítají, by ráda dostala injekci s očkovací látkou u praktického lékaře. Častěji než ostatní tomu dávají přednost lidé starší 55 let a obyvatelé vesnic. Očkovací centrum upřednostňuje 28 procent dotázaných, zejména vysokoškoláci a obyvatelé velkých měst. Čtvrtina Čechů by ráda šla na očkování do nemocnice či na polikliniku a 28 procent nemá žádné preferované místo, kde se nechat očkovat, častěji jsou to mladší lidé.

"Přestože otevření velkých očkovacích center u nás přispělo ke zrychlení očkování, lidé mají stále ve velké míře zájem o vakcinaci u praktického lékaře, který je pro ně známou a důvěryhodnou osobou a zároveň zná jejich případné diagnózy. Pro nejstarší dotázané, kteří by tuto možnost uvítali nejvíce, jsou praktici zároveň nejméně stresujícím místem," uvedla ke zjištěním Lucie Vlčková ze společnosti Nielsen Admosphere.

Autoři průzkumu se rovněž dotazovali lidí na to, na co se těší po uvolnění vládních restrikcí proti šíření koronaviru. Nejvíce z nich, 45 procent, uvedlo posezení v restauraci, hospodě, kavárně či baru. Třetina se těší na volné cestování po Česku a 30 procent na cestování do zahraničí. Na kulturní akce jako koncerty, festivaly nebo do divadla chce po uvolnění protikoronavirových opatření vyrazit 28 procent lidí. Zhruba čtvrtina lidí se těší na návštěvu služeb, jako jsou kadeřnictví, manikúra, pedikúra, kosmetika nebo masáže, a na návštěvu českých památek, hradů a zámků bez omezení skupinových prohlídek. To, že se děti kompletně vrátí do školy, vyhlíží 15 procent veřejnosti. Nejméně se lidé těší na to, že se úplně vrátí z práce z domova na pracoviště. Podle průzkumu se na to těší jen dvě procenta pracujících.

Samotné rozvolňování restrikcí je podle 39 procent lidí adekvátní. Naopak 24 procent lidí si myslí, že je příliš pomalu, a 22 procent, že je moc rychlé.

Průzkum se konal v polovině května a zaštiťuje ho společnost European National Panels, za kterou stojí výzkumné agentury Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

Témata: EZ

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje