Oslavy 17. listopadu budou letos komorní. Lidé mají zůstat doma, zazní Modlitba pro Martu

Pražský magistrát neočekává, že při letošních akcích k připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 nastanou problémy. Tradiční shromáždění na Národní třídě je koncipováno tak, aby se ho lidé nemuseli účastnit osobně. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vládními opatřeními proti šíření koronaviru jsou nyní povolena shromáždění do 100 osob.

Ilustrační foto

Primátor řekl, že v loňském roce se tradičních velkých akcí v centru metropole zúčastnilo 200.000 lidí, což však letos v důsledku epidemie koronaviru nebude možné. Organizátorům akcí se však podle něj podařilo najít způsob, jak i se ztíženými podmínkami významné datum adekvátně uctít.

"V tuto chvíli nečekám, že by oslavy 17. listopadu měly způsobit nějaký problém. A pevně doufám, že všichni skutečně budou dodržovat vládní opatření, protože to je skutečně jediná cesta, jak se vrátit k normálu," řekl Hřib.

Podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který nynější situaci přirovnal k 17. listopadu roku 1989. "Všechny prosím, abychom tak, jako jsme se semkli tehdy, abychom se semkli teď," řekl. "Jen tehdy bylo potřeba jít na náměstí, teď je potřeba na ně nechodit," dodal.

Tradiční akci na Národní třídě organizuje spolek Díky, že můžem. Jeho předseda Lukáš Černý vyzval lidi k tomu, aby zůstali doma. Dodal, že zájemci budou moci zapálit svíčku na Národní třídě prostřednictvím dobrovolníků. Celá akce pak bude zaměřena především na možnost si výročí připomenout na dálku. V ulicích se budou pohybovat dobrovolníci, kteří budou ve spolupráci s magistrátem řešit případné problémy.

Akce začne symbolicky v 17:11, kdy zpěvačka Aneta Langerová zazpívá z balkonu Národního divadla píseň Modlitba pro Martu, která bude zároveň znít z městských amplionů a bude přenášená Českou televizí. Zároveň se třicítka budov v metropoli rozsvítí barvami trikolory, bude se jednat například o Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovskou věž, Petřínskou rozhlednu, Tančící dům, Strakovu akademii, budovy univerzit nebo sídla několika firem.

Podle stránek magistrátu je na příští úterý kromě akce na Národní hlášeno několik dalších. Na Václavském náměstí se bude konat tradiční Festival svobody s koncerty a proslovy, který se bude podle stránek organizátorů streamovat na internetu. V omezené podobě se bude konat i tradiční pietní akt Univerzity Karlovy na Albertově. Před Hlávkovou kolejí se plánují sejít také komunisté na pietním shromáždění k uctění památky studenta Jana Opletala, který zahynul v roce 1939 na následky zranění utrženého na protinacistické demonstraci.

Podle opatření vlády se nyní může akcí svolaných podle práva na shromažďování účastnit nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje