Oslavy 17. listopadu budou letos komorní. Lidé mají zůstat doma, zazní Modlitba pro Martu

Pražský magistrát neočekává, že při letošních akcích k připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 nastanou problémy. Tradiční shromáždění na Národní třídě je koncipováno tak, aby se ho lidé nemuseli účastnit osobně. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vládními opatřeními proti šíření koronaviru jsou nyní povolena shromáždění do 100 osob.

Ilustrační foto
doporučujeme

Primátor řekl, že v loňském roce se tradičních velkých akcí v centru metropole zúčastnilo 200.000 lidí, což však letos v důsledku epidemie koronaviru nebude možné. Organizátorům akcí se však podle něj podařilo najít způsob, jak i se ztíženými podmínkami významné datum adekvátně uctít.

"V tuto chvíli nečekám, že by oslavy 17. listopadu měly způsobit nějaký problém. A pevně doufám, že všichni skutečně budou dodržovat vládní opatření, protože to je skutečně jediná cesta, jak se vrátit k normálu," řekl Hřib.

Podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který nynější situaci přirovnal k 17. listopadu roku 1989. "Všechny prosím, abychom tak, jako jsme se semkli tehdy, abychom se semkli teď," řekl. "Jen tehdy bylo potřeba jít na náměstí, teď je potřeba na ně nechodit," dodal.

Tradiční akci na Národní třídě organizuje spolek Díky, že můžem. Jeho předseda Lukáš Černý vyzval lidi k tomu, aby zůstali doma. Dodal, že zájemci budou moci zapálit svíčku na Národní třídě prostřednictvím dobrovolníků. Celá akce pak bude zaměřena především na možnost si výročí připomenout na dálku. V ulicích se budou pohybovat dobrovolníci, kteří budou ve spolupráci s magistrátem řešit případné problémy.

Akce začne symbolicky v 17:11, kdy zpěvačka Aneta Langerová zazpívá z balkonu Národního divadla píseň Modlitba pro Martu, která bude zároveň znít z městských amplionů a bude přenášená Českou televizí. Zároveň se třicítka budov v metropoli rozsvítí barvami trikolory, bude se jednat například o Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovskou věž, Petřínskou rozhlednu, Tančící dům, Strakovu akademii, budovy univerzit nebo sídla několika firem.

Podle stránek magistrátu je na příští úterý kromě akce na Národní hlášeno několik dalších. Na Václavském náměstí se bude konat tradiční Festival svobody s koncerty a proslovy, který se bude podle stránek organizátorů streamovat na internetu. V omezené podobě se bude konat i tradiční pietní akt Univerzity Karlovy na Albertově. Před Hlávkovou kolejí se plánují sejít také komunisté na pietním shromáždění k uctění památky studenta Jana Opletala, který zahynul v roce 1939 na následky zranění utrženého na protinacistické demonstraci.

Podle opatření vlády se nyní může akcí svolaných podle práva na shromažďování účastnit nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na…

03.12.2020 15:50 REPORTÁŽ – Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka.…

Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s…

03.12.2020 14:40 Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů…

Čech bojoval v řadách proruských separatistů na Donbasu, soud mu zpřísnil…

03.12.2020 14:18 Za účast v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině půjde Čech Pavel Kafka na tři roky do vězení. Původně…

Muž popřel brutální vraždu, známého prý jen třikrát lehce udeřil sekerou

03.12.2020 13:12 Šedesátník Robert Turek dnes u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama