Ovzduší v Praze a Brně bylo o Silvestru lepší než před rokem, ukazuje analýza

Kvalita ovzduší v Praze a Brně byla při silvestrovských oslavách spojených s odpalováním ohňostrojů a zábavní pyrotechniky lepší než na přelomu let 2018 a 2019. Koncentrace prachových částic v obou městech byly nižší než o rok dříve, což kladně ovlivnily mimo jiné příznivé povětrnostní podmínky. Vyplývá to z analýzy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ohňostroj v novém roce 2019
doporučujeme

Odpalování pyrotechniky a ohňostrojů se projevuje v ovzduší zejména nárůstem koncentrací prachových částic a dalších znečišťujících látek, například některých kovů. Rozptylové podmínky v České republice byly v poslední den loňského roku ale dobré. Foukal severozápadní vítr o rychlosti 14 až 29 kilometrů za hodinu a ustávat začal až v noci na Nový rok, uvedl ČHMÚ.

V Brně tak na přelomu loňského a letošního roku žádná automatická měřicí stanice nezaznamenala překročení imisního limitu částic PM10, tedy polétavého prachu se zrny o velikosti do deseti mikrometrů. Zaznamenané celkové maximum 54 mikrogramů na metr krychlový bylo výrazně nižší než z předchozího roku, kdy bylo 182 mikrogramů na metr krychlový, uvedli meteorologové. V Praze v případě koncentrace polétavého prachu zaznamenali o silvestrovské noci maximum 189 mikrogramů na metr krychlový, o rok dříve to bylo 276 mikrogramů na metr krychlový.

Meteorologové upozornili, že zásadní vliv na kvalitu ovzduší má o silvestrovských nocích odpalování domácí pyrotechniky jednotlivci. Naproti tomu odpálení jednoho velkého profesionálního ohňostroje má v širším okolí velmi malý vliv. Profesionální ohňostroje jsou odpalovány ve výrazně vyšší výšce a celkové množství odpalovaných výbušnin je menší a koncentrované do jednoho bodu, dodal ČHMÚ.

Pražský magistrát tentokrát od novoročního ohňostroje upustil a místo něj uspořádat videomapping na budovu Národního muzea na Václavském náměstí. Změnu odůvodnil negativními důsledky pyrotechniky především na zvířata. Přesto se ohňostroj na Silvestra konal. Záštitu nad ním převzala Praha 2, byl financován z veřejné sbírky a byl odpálen z bastionu nad parkem Folimanka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavraždění matky surovým způsobem se nepodařilo prokázat. Muž dostal nižší…

29.09.2020 12:24 Za vraždu své matky stráví dvaapadesátiletý muž z Mariánských Lázní 16 let ve vězení. Trest mu dnes…

Nouzový stav: Přísnější tresty, omezování práv občanů, zakázky bez…

29.09.2020 09:56 Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických…

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k…

29.09.2020 09:52 Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického…

Volby 2020: Občané už by měli mít doma lístky, zveřejňování průzkumů…

29.09.2020 07:28 Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama