Ovzduší v Praze a Brně bylo o Silvestru lepší než před rokem, ukazuje analýza

Kvalita ovzduší v Praze a Brně byla při silvestrovských oslavách spojených s odpalováním ohňostrojů a zábavní pyrotechniky lepší než na přelomu let 2018 a 2019. Koncentrace prachových částic v obou městech byly nižší než o rok dříve, což kladně ovlivnily mimo jiné příznivé povětrnostní podmínky. Vyplývá to z analýzy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ohňostroj v novém roce 2019
doporučujeme

Odpalování pyrotechniky a ohňostrojů se projevuje v ovzduší zejména nárůstem koncentrací prachových částic a dalších znečišťujících látek, například některých kovů. Rozptylové podmínky v České republice byly v poslední den loňského roku ale dobré. Foukal severozápadní vítr o rychlosti 14 až 29 kilometrů za hodinu a ustávat začal až v noci na Nový rok, uvedl ČHMÚ.

V Brně tak na přelomu loňského a letošního roku žádná automatická měřicí stanice nezaznamenala překročení imisního limitu částic PM10, tedy polétavého prachu se zrny o velikosti do deseti mikrometrů. Zaznamenané celkové maximum 54 mikrogramů na metr krychlový bylo výrazně nižší než z předchozího roku, kdy bylo 182 mikrogramů na metr krychlový, uvedli meteorologové. V Praze v případě koncentrace polétavého prachu zaznamenali o silvestrovské noci maximum 189 mikrogramů na metr krychlový, o rok dříve to bylo 276 mikrogramů na metr krychlový.

Meteorologové upozornili, že zásadní vliv na kvalitu ovzduší má o silvestrovských nocích odpalování domácí pyrotechniky jednotlivci. Naproti tomu odpálení jednoho velkého profesionálního ohňostroje má v širším okolí velmi malý vliv. Profesionální ohňostroje jsou odpalovány ve výrazně vyšší výšce a celkové množství odpalovaných výbušnin je menší a koncentrované do jednoho bodu, dodal ČHMÚ.

Pražský magistrát tentokrát od novoročního ohňostroje upustil a místo něj uspořádat videomapping na budovu Národního muzea na Václavském náměstí. Změnu odůvodnil negativními důsledky pyrotechniky především na zvířata. Přesto se ohňostroj na Silvestra konal. Záštitu nad ním převzala Praha 2, byl financován z veřejné sbírky a byl odpálen z bastionu nad parkem Folimanka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zakáže vypouštět nebezpečné lampiony štěstí

23.01.2020 17:46 Lidé nebudou smět v Praze vypouštět létající lampiony štěstí. Dnes to schválili pražští zastupitelé…

Hnojomet Okamura? Poslanci se drsně hádali kvůli úřadu ombudsmana

23.01.2020 16:48 Kancelář veřejného ochránce práv prověřila desetitisíce stížností, paradoxně se však mluví jen o…

Manželství pro homosexuály? Průzkum odhalil bizarní situaci v Česku

23.01.2020 15:03 Aktualizováno Dvě třetiny dospělých v Česku si myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželství.…

Ministr Hamáček se rozvádí, manželství mu vydrželo 13 let

23.01.2020 14:40 Ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček se bude po 13 letech manželství rozvádět.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama