Památku zesnulých uctívá až 80 procent Čechů

Tradici svátku zemřelých každoročně nějakým způsobem udržují čtyři pětiny Čechů. Památku zesnulých většina uctí při návštěvě hřbitova, ale jen zhruba pětina lidí se na něj vydá přesně na Dušičky, tedy 2. listopadu.

Podle 83 procent občanů je tento svátek i v dnešní době stále důležitý, přesto polovina veřejnosti nepovažuje Dušičky ani svátek Všech svatých, který jim předchází, za natolik důležité, aby byly státem uznaným svátkem, tedy dnem volna. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, která jej provedla mezi pěti stovkami lidí ve věku 15 až 59 let.

Tradici Dušiček častěji dodržují lidé na Moravě než v Čechách. Na Moravě v tomto období vzpomíná na zemřelé podle průzkumu 88 procent lidí, v Čechách je to 77 procent a v Praze 70 procent lidí.

Se zavedením zákonného svátku na den Památky zesnulých by souhlasilo 25 procent dotázaných. Podle deseti procent by měl být státním svátkem 1. listopad, kdy se slaví svátek Všech svatých, který je podle katolického pojetí společnou slavností lidí, kteří už vstoupili do nebe a jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe otevřel. Že se první listopadový den tento církevní svátek slaví, ví ale jen 15 procent dotázaných. Známější je spíše na venkově a mezi vysokoškoláky. Přitom do roku 1948 byl v Československu svátek Všech svatých státním svátkem a v řadě evropských zemích včetně Slovenska a Polska je tomu tak dodnes.

Naproti tomu téměř každý, 99 procent lidí, zná podle průzkum anglosaský lidový svátek Halloween, který je spojený s posledním říjnovým dnem. Téměř polovina dotázaných některý z halloweenských zvyků v Česku i udržuje, nejčastěji je to vyřezávání dýní. V porovnání s průzkumem z roku 2015 se popularita této tradice v ČR zvýšila, před čtyřmi lety ji dodržovalo 30 procent lidí. Naopak ubylo o 13 bodů na 53 procent odpůrců slavení Halloweenu.

Související

Tradiční dušičkové sladkosti? Pečivo ve tvaru kostí, rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky

Tradiční dušičkové sladkosti? Pečivo ve tvaru kostí, rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky

Ke slavnostem spojeným s uctíváním zemřelých předků vždy patřilo nějaké specifické občerstvení, zejména to sladké. Již staří Keltové si dávali sladká jablka. V anglosaských zemích se o Halloweenu obdarovávají koledníci bonbony, čokoládou a jinými cukrovinkami, které znázorňují kostlivce, lebky nebo třeba duchy. Také u nás bývalo dříve zvykem na Dušičky péct speciální sladké pečivo ve tvaru kostí, později se typickým dušičkovým pohoštěním staly rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky.
Dušičky jsou starobylý svátek. Lidé ho slaví už více než tisíc let

Dušičky jsou starobylý svátek. Lidé ho slaví už více než tisíc let

Dušičky, tedy památka na zesnulé, je svátek s velmi dlouhou tradicí. Svůj původ má již v pohanských časech v nejrůznějších projevech a rituálech spojených s uctíváním zemřelých předků. V křesťanském světě se druhého listopadového dne začalo vzpomínat na zesnulé přesně před 1025 lety, v roce 998.

Více souvisejících

Dušičky - svátek zesnulých češi

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy