Pandemie si vybírá daň, propouštění teprve přijde. Proč a kdo může přijít o práci?

Dopady už půl roku trvající pandemie nového typu koronaviru stále neskončily. Naopak, jak upozornila Hospodářská komora, vlny propouštění nás teprve čekají. Podle Svazu průmyslu a dopravy se ale zaměstnavatelé snaží dělat vše proto, aby své kapacity snižovat nemuseli. Během léta ale firmám peníze dojdou. A budou muset začít jednat.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Sedm z deseti zaměstnavatelů nepropouštělo své zaměstnance a ani to nemají v následujících dvou měsících v plánu. Vyplývá to ze šetření Hospodářské komory mezi 790 podniky s tím, že se chystají propouštět malí zaměstnavatelé. 

Roli v tom hraje řada faktorů. Důležitý bude další epidemiologický vývoj, ekonomická situace v jiných zemích, hospodářská politika i schopnost podnikatelů se v nastalé situaci dobře zorientovat. A také to, že firmám po létě dojdou peníze.

"Jasnější obraz dostaneme na podzim. Většina firem se s poklesem cash-flow dokázalo vypořádat díky vlastním rezervám, brzy jim ale dojdou vlastní zdroje. Větší počet podniků se ocitne v problémech, kvůli čemuž dojde k růstu nezaměstnanosti. Od státu ale už nemůžeme čekat další plošnou pomoc," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý před delegáty.

Dodal, že je třeba restartovat ekonomik, což nebude možné bez stimulace soukromých investic, s čímž souhlasí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

"My potřebujeme, aby se firmy vrátily k investicím," uvedl pro ČT24 Špicar a dodal, že velká odpovědnost teď leží na vládě. "Šetřící strategie vám nevydrží dlouho," podotkl.

Kdo může přijít o práci?

Propouštět zaměstnance se podle Hospodářské komory nechystají zejména firmy ve stavebnictví. Stavebnictví má navíc během letních měsíců hlavní sezonu, tudíž se předpokládá, že ekonomické díry nebudou v tomto oboru tak citelné..

Propouštět se nechystají ani zaměstnavatelé v osobních službách orientovaných na drobné spotřebitele, např. v kadeřnictví či v květinářství.

Naopak propouštění 30 a více procent zaměstnanců se bude zřejmě spíše menších podniků a firem působících v oblasti cestovního ruchu. Více než dvě pětiny podnikatelů totiž podle komory předpokládají, že se do konce roku sníží poptávka po jejich zboží či poskytovaných službách.

Nejvíce ohroženi jsou tak zaměstnanci malých a a středních podniků do 250 zaměstnanců. O práci mohou přijít zaměstnanci u provozovatelů stravovacích zařízení, hrozba ale visí i nad zpracovatelským průmyslem. Více než třetina podniků totiž počítá se zhoršením poptávky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavraždění matky surovým způsobem se nepodařilo prokázat. Muž dostal nižší…

29.09.2020 12:24 Za vraždu své matky stráví dvaapadesátiletý muž z Mariánských Lázní 16 let ve vězení. Trest mu dnes…

Nouzový stav: Přísnější tresty, omezování práv občanů, zakázky bez…

29.09.2020 09:56 Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických…

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k…

29.09.2020 09:52 Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického…

Volby 2020: Občané už by měli mít doma lístky, zveřejňování průzkumů…

29.09.2020 07:28 Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama