Kraje nařizují povinné nošení roušek, za neuposlechnutí hrozí pokuta

Pardubický kraj nařídil lidem, aby od dnešních 18:00 povinně nosili na veřejnosti roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest. Vláda paralelně takovou povinnost zavádí od dnešní půlnoci. V Pardubickém kraji je od 10. března 14 potvrzených nákaz novým koronavirem. Stále se hygienikům daří vypátrat původ nakažení, uvedl dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Vzhledem k tomu, že očekáváme nárůst počtu nakažených, budeme nuceni u nás v kraji vydat další opatření hejtmana, kterým nařídíme povinnost krýt ústa při nákupech, v dopravě," uvedl hejtman.

Netolický považuje preventivní krytí ochrany nosu a úst za účinné. Nařízení zakazuje lidem vstupovat do obchodů, lékáren, zdravotnických zařízení, pošt, bank či do veřejných dopravních prostředků bez roušky, respirátoru či jiné ochrany dýchacích cest. Nařízení platí do odvolání.

Ze 14 nakažených lidí v kraji jsou dva z Pardubicka, na Svitavsku jsou čtyři, na Orlickoústecku osm lidí. Kromě jedné ženy z Litomyšle, která je hospitalizovaná, jsou ostatní v domácí karanténě. Po prvních odběrech se provádějí další testy po dvou týdnech.

"Na vyléčení je ještě brzo. Opatření jsou nastavená, aby se zabránilo infekci. Nošení roušky a omezení kontaktů kvituji. Ale jedná se o komunitní šíření, případy ještě budou narůstat," řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) vydal v regionu zákaz vstupu lidí na všechna veřejná místa bez ochranných prostředků dýchacích cest. Mezi ně patří respirátory, roušky, šátky, šály a jiné obdobné tkaniny. Nařízení, které má zabránit dalšímu šíření nákazy novým typem koronaviru, začne platit dnes o půlnoci až do odvolání, uvedl na svém facebookovém profilu hejtman.

Opatření podle něj bude platit na všech veřejně přístupných místech, kde může dojít ke kontaktu osob na vzdálenost menší než 2 metry. Zmínil například nástupiště hromadné dopravy, dopravní prostředky hromadné přepravy, čekárny, prodejny, lékárny, pošty, úřady, smuteční síně, chodníky v obcích a městech, jednací místnosti, lázeňské kolonády a cyklostezky.

"Čekal jsem, zda vláda vydá plošné nařízení. Nevydala a proto už nemíním dál čekat" uvedl dnes dopoledne Čunek. Lidé jsou podle něj povinni podřídit se pokynům orgánů krizového řízení a příslušníků bezpečnostních sborů a ozbrojených sil provádějících střežení a kontrolu.

Povinné nošení respirátoru, roušky, šály, kapesníku nebo jiného ochranného prostředku, kterým si každý člověk musí při pohybu na území města i jeho místních částí zakrýt nos a ústa, už schválili i kroměřížští radní, a to s platností od půlnoci z dneška na čtvrtek. "Situace je opravdu vážná, není na co čekat. Na Kroměřížsku se objevili první nakažení a my nechceme, aby se epidemie dostala do italských rozměrů. Věřím, že občané tento krok přijmou s pochopením a odpovědností k sobě samým, svým blízkým i ke svému okolí" uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí). Dodržování nařízení budou kontrolovat strážníci městské policie.

Radní si uvědomují, že v České republice nyní není dostatek roušek a dalších ochranných prostředků. "Stát v tomto ohledu vyloženě zaspal a selhal. Snad budou pravdivá vyjádření členů vlády v médiích a ochranné prostředky se k lidem dostanou. Zatím prosím používejte i provizorní ochranu. Mám obrovskou radost z vlny solidarity a pomoci, která se ve městě objevila. Z toho, kolik lidí začalo pro své okolí vlastnoručně vyrábět roušky, včetně zaměstnanců radnice a učitelů," uvedl Němec.

Roušky například šijí tři desítky zaměstnanců kroměřížského městského úřadu a asi 40 učitelů ze základních škol. "Asi do tří dnů bychom měli mít k dispozici kolem 5000 roušek. Vybavíme jimi především naše sociální služby, seniory, které koronavirus ohrožuje nejvíce, a také zaměstnance domovů, řidiče MHD a další. Pokud nám nějaké roušky zbudou, rozdáme je veřejnosti," doplnil starosta.

Obdobné opatření jako v Kroměříži platí ode dneška v Uherském Hradišti. Zakrýt si ústa a nos musí každý, kdo se na území města pohybuje. Dodržování nařízení kontrolují strážníci. Bez respirátorů, roušek nebo podobných ochranných pomůcek se lidé nesmějí pohybovat ani po Bojkovicích na Uherskohradišťsku nebo na veřejných prostranstvích ve Slavičíně na Zlínsku.

Olomoucký kraj nařídil povinně nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst. Lidé tyto ochranné pomůcky musí ode dnešního poledne musí nosit v MHD, na úřadech, v obchodech, lékárnách či nemocnicích. Za porušení nařízení hrozí pokuta až 20.000 korun. ČTK informaci získala z rozhodnutí, které kraj zveřejnil na úřední desce. Vláda dnes mezitím schválila, že od půlnoci nebudou moci lidé v Česku ven bez roušky.

"Od pravého poledne dnes vstupuje v platnost nařízení hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka o nutnosti používání roušek ve veřejném prostoru. Rozhodnutí hejtmana platí do odvolání nebo po dobu trvání krizového stavu," komentovala nařízení olomoucká radnice.

Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) dnes odoledne novinářům řekl, že lidé v Olomouckém kraji musí nosit roušky, respirátory, šály či šátky. Krajský úřad zároveň zveřejnil speciální web s informacemi o vývoji nákazy v Olomouckém kraji. "Jsou tam informace o situaci, kterou tady máme," podotkl Okleštěk.

V Olomouckém kraji se dnes zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem z ranních 38 na 39. V pondělí byla uzavřena kvůli šíření koronaviru oblast Litovle, Uničova a dalších 19 obcí, což zahrnuje zhruba 24.000 obyvatel.

 

Karlovarský kraj nařídil zákaz vstupu lidem bez ochranných pomůcek dýchacích cest do MHD, na úřady do otevřených provozoven a dalších objektů, ale i na veřejných přístupných místech. Roušky musí nosit i lidé v ubytovacích zařízení, kde je více než pět hostů. Rozhodl o tom dnes hejtman Petr Kubis (ANO) s platností od dnešních 10:30.

Bez roušky, respirátoru, šátku, šály a obdobné tkaniny už lidé nesmí ani do sociálních a zdravotnických zařízení, na úřady a objektů integrovaného záchranného systému, do školských zařízení, pošt a lékáren. Nařízení platí pro celé území Karlovarského kraje.

Zákaz pohybu bez ochranných pomůcek pak platí i v hotelech a lázeňských zařízení s více než pěti hosty nebo návštěvníky.

"Prosím občany, aby se řídili pokyny příslušníků bezpečnostních sborů a ozbrojených sil, provádějících střežení a kontrolu. Věřím, že se nám i tímto způsobem podaří ochránit zdraví našich lidí a přispět k zastavení šíření nákazy," uvedl hejtman Kubis.

V případě nesplnění povinností stanovených tímto rozhodnutím, lze uložit podle zákona pokutu až 20.000 korun.

Související

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

Více souvisejících

Pardubický kraj Roušky a respirátory Martin Netolický (ČSSD) Zlínský kraj Jiří Čunek Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 44 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy