Kraje nařizují povinné nošení roušek, za neuposlechnutí hrozí pokuta

Pardubický kraj nařídil lidem, aby od dnešních 18:00 povinně nosili na veřejnosti roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest. Vláda paralelně takovou povinnost zavádí od dnešní půlnoci. V Pardubickém kraji je od 10. března 14 potvrzených nákaz novým koronavirem. Stále se hygienikům daří vypátrat původ nakažení, uvedl dnes hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Vzhledem k tomu, že očekáváme nárůst počtu nakažených, budeme nuceni u nás v kraji vydat další opatření hejtmana, kterým nařídíme povinnost krýt ústa při nákupech, v dopravě," uvedl hejtman.

Netolický považuje preventivní krytí ochrany nosu a úst za účinné. Nařízení zakazuje lidem vstupovat do obchodů, lékáren, zdravotnických zařízení, pošt, bank či do veřejných dopravních prostředků bez roušky, respirátoru či jiné ochrany dýchacích cest. Nařízení platí do odvolání.

Ze 14 nakažených lidí v kraji jsou dva z Pardubicka, na Svitavsku jsou čtyři, na Orlickoústecku osm lidí. Kromě jedné ženy z Litomyšle, která je hospitalizovaná, jsou ostatní v domácí karanténě. Po prvních odběrech se provádějí další testy po dvou týdnech.

"Na vyléčení je ještě brzo. Opatření jsou nastavená, aby se zabránilo infekci. Nošení roušky a omezení kontaktů kvituji. Ale jedná se o komunitní šíření, případy ještě budou narůstat," řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) vydal v regionu zákaz vstupu lidí na všechna veřejná místa bez ochranných prostředků dýchacích cest. Mezi ně patří respirátory, roušky, šátky, šály a jiné obdobné tkaniny. Nařízení, které má zabránit dalšímu šíření nákazy novým typem koronaviru, začne platit dnes o půlnoci až do odvolání, uvedl na svém facebookovém profilu hejtman.

Opatření podle něj bude platit na všech veřejně přístupných místech, kde může dojít ke kontaktu osob na vzdálenost menší než 2 metry. Zmínil například nástupiště hromadné dopravy, dopravní prostředky hromadné přepravy, čekárny, prodejny, lékárny, pošty, úřady, smuteční síně, chodníky v obcích a městech, jednací místnosti, lázeňské kolonády a cyklostezky.

"Čekal jsem, zda vláda vydá plošné nařízení. Nevydala a proto už nemíním dál čekat" uvedl dnes dopoledne Čunek. Lidé jsou podle něj povinni podřídit se pokynům orgánů krizového řízení a příslušníků bezpečnostních sborů a ozbrojených sil provádějících střežení a kontrolu.

Povinné nošení respirátoru, roušky, šály, kapesníku nebo jiného ochranného prostředku, kterým si každý člověk musí při pohybu na území města i jeho místních částí zakrýt nos a ústa, už schválili i kroměřížští radní, a to s platností od půlnoci z dneška na čtvrtek. "Situace je opravdu vážná, není na co čekat. Na Kroměřížsku se objevili první nakažení a my nechceme, aby se epidemie dostala do italských rozměrů. Věřím, že občané tento krok přijmou s pochopením a odpovědností k sobě samým, svým blízkým i ke svému okolí" uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí). Dodržování nařízení budou kontrolovat strážníci městské policie.

Radní si uvědomují, že v České republice nyní není dostatek roušek a dalších ochranných prostředků. "Stát v tomto ohledu vyloženě zaspal a selhal. Snad budou pravdivá vyjádření členů vlády v médiích a ochranné prostředky se k lidem dostanou. Zatím prosím používejte i provizorní ochranu. Mám obrovskou radost z vlny solidarity a pomoci, která se ve městě objevila. Z toho, kolik lidí začalo pro své okolí vlastnoručně vyrábět roušky, včetně zaměstnanců radnice a učitelů," uvedl Němec.

Roušky například šijí tři desítky zaměstnanců kroměřížského městského úřadu a asi 40 učitelů ze základních škol. "Asi do tří dnů bychom měli mít k dispozici kolem 5000 roušek. Vybavíme jimi především naše sociální služby, seniory, které koronavirus ohrožuje nejvíce, a také zaměstnance domovů, řidiče MHD a další. Pokud nám nějaké roušky zbudou, rozdáme je veřejnosti," doplnil starosta.

Obdobné opatření jako v Kroměříži platí ode dneška v Uherském Hradišti. Zakrýt si ústa a nos musí každý, kdo se na území města pohybuje. Dodržování nařízení kontrolují strážníci. Bez respirátorů, roušek nebo podobných ochranných pomůcek se lidé nesmějí pohybovat ani po Bojkovicích na Uherskohradišťsku nebo na veřejných prostranstvích ve Slavičíně na Zlínsku.

Olomoucký kraj nařídil povinně nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst. Lidé tyto ochranné pomůcky musí ode dnešního poledne musí nosit v MHD, na úřadech, v obchodech, lékárnách či nemocnicích. Za porušení nařízení hrozí pokuta až 20.000 korun. ČTK informaci získala z rozhodnutí, které kraj zveřejnil na úřední desce. Vláda dnes mezitím schválila, že od půlnoci nebudou moci lidé v Česku ven bez roušky.

"Od pravého poledne dnes vstupuje v platnost nařízení hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka o nutnosti používání roušek ve veřejném prostoru. Rozhodnutí hejtmana platí do odvolání nebo po dobu trvání krizového stavu," komentovala nařízení olomoucká radnice.

Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) dnes odoledne novinářům řekl, že lidé v Olomouckém kraji musí nosit roušky, respirátory, šály či šátky. Krajský úřad zároveň zveřejnil speciální web s informacemi o vývoji nákazy v Olomouckém kraji. "Jsou tam informace o situaci, kterou tady máme," podotkl Okleštěk.

V Olomouckém kraji se dnes zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem z ranních 38 na 39. V pondělí byla uzavřena kvůli šíření koronaviru oblast Litovle, Uničova a dalších 19 obcí, což zahrnuje zhruba 24.000 obyvatel.

 

Karlovarský kraj nařídil zákaz vstupu lidem bez ochranných pomůcek dýchacích cest do MHD, na úřady do otevřených provozoven a dalších objektů, ale i na veřejných přístupných místech. Roušky musí nosit i lidé v ubytovacích zařízení, kde je více než pět hostů. Rozhodl o tom dnes hejtman Petr Kubis (ANO) s platností od dnešních 10:30.

Bez roušky, respirátoru, šátku, šály a obdobné tkaniny už lidé nesmí ani do sociálních a zdravotnických zařízení, na úřady a objektů integrovaného záchranného systému, do školských zařízení, pošt a lékáren. Nařízení platí pro celé území Karlovarského kraje.

Zákaz pohybu bez ochranných pomůcek pak platí i v hotelech a lázeňských zařízení s více než pěti hosty nebo návštěvníky.

"Prosím občany, aby se řídili pokyny příslušníků bezpečnostních sborů a ozbrojených sil, provádějících střežení a kontrolu. Věřím, že se nám i tímto způsobem podaří ochránit zdraví našich lidí a přispět k zastavení šíření nákazy," uvedl hejtman Kubis.

V případě nesplnění povinností stanovených tímto rozhodnutím, lze uložit podle zákona pokutu až 20.000 korun.

Související

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

Více souvisejících

Pardubický kraj Roušky a respirátory Martin Netolický (ČSSD) Zlínský kraj Jiří Čunek Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy