Péče o lidi s demencí? Šabatová odhalila závažné nedostatky a pochybení

Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery. Problémem v zařízeních pro tyto klienty je podle ní například nedostatek soukromí, zajištění patřičné výživy či vybavení prostor, které nejsou dostatečně uzpůsobené klientům s demencí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"U lidí vyššího věku jsou dnes Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence běžnou zdravotní komplikací. Sociální služby a domovy pro seniory by s tím měly počítat. Ne vždy jsou však na tento typ klientů připraveny," uvedla ombudsmanka Anna Šabatová. Vychází ze zkušeností a poznatků posledních 13 let, kdy navštívila 149 zařízení pro seniory a 18 léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Problémem je podle ní například nedostatek soukromí, někdy i při hygieně nebo ošetřovatelských úkonech. Pozornost je však podle ombudsmanky nutné věnovat i používání opatření omezujících pohyb. U neklidných stavů pacientů s demencí je podle ní třeba hledat příčiny a snažit se je odstraňovat.

V praxi se však ombudsmanka setkala i s případy, kdy vzniklo podezření, že tlumící léky byly podávány právě k zabránění pohybu klientů.

Nedostatky shledala ombudsmanka i v zajištění výživy. Podle ní někde není dostatečně sledovaný a vyhodnocovaný příjem stravy a tekutin. Zařízení pro seniory podle ombudsmanky také stále trpí nedostatečným uzpůsobením prostředí klientům s demencí. Prostory podle ní někdy nejsou dostatečně vybaveny prvky, které by jim usnadnily bezpečný pohyb a orientaci. V některých sociálních službách také chybí nezávislé přezkoumání stížností.

"Už několik let voláme po zřízení nezávislého stížnostního mechanismu v sociálních službách. Ani blízcí seniorů v zařízení, pokud mají podezření na špatné zacházení, nemají kam si účinně stěžovat tak, aby se jejich stížností někdo nezávislý zabýval a prověřil ji. Považuji to za dlouhodobý dluh, který má společnost vůči křehkým seniorům," uvedla ombudsmanka.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Řídit stát jako firmu? Zazněla částka, kterou premiér Babiš utopil v…

19.10.2019 21:55 Aktualizováno Před volbami hlásil, že chce řídit stát jako firmu, lidé udělali z Andreje Babiše svými hlasy…

Jak ČSSR uspíšila pád berlínské zdi: Historik upozornil na málo známou…

19.10.2019 21:27 Aktualizováno Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi…

Zbloudilou houbařku nenašel ani vrtulník. Avízo nakonec přišlo od nečekané…

19.10.2019 20:00 Po houbařce (73) z Velkého Grunova pátrali v noci na dnešek policisté a hasiči na Českolipsku. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama