Péče o lidi s demencí? Šabatová odhalila závažné nedostatky a pochybení

Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery. Problémem v zařízeních pro tyto klienty je podle ní například nedostatek soukromí, zajištění patřičné výživy či vybavení prostor, které nejsou dostatečně uzpůsobené klientům s demencí.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"U lidí vyššího věku jsou dnes Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence běžnou zdravotní komplikací. Sociální služby a domovy pro seniory by s tím měly počítat. Ne vždy jsou však na tento typ klientů připraveny," uvedla ombudsmanka Anna Šabatová. Vychází ze zkušeností a poznatků posledních 13 let, kdy navštívila 149 zařízení pro seniory a 18 léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Problémem je podle ní například nedostatek soukromí, někdy i při hygieně nebo ošetřovatelských úkonech. Pozornost je však podle ombudsmanky nutné věnovat i používání opatření omezujících pohyb. U neklidných stavů pacientů s demencí je podle ní třeba hledat příčiny a snažit se je odstraňovat.

V praxi se však ombudsmanka setkala i s případy, kdy vzniklo podezření, že tlumící léky byly podávány právě k zabránění pohybu klientů.

Nedostatky shledala ombudsmanka i v zajištění výživy. Podle ní někde není dostatečně sledovaný a vyhodnocovaný příjem stravy a tekutin. Zařízení pro seniory podle ombudsmanky také stále trpí nedostatečným uzpůsobením prostředí klientům s demencí. Prostory podle ní někdy nejsou dostatečně vybaveny prvky, které by jim usnadnily bezpečný pohyb a orientaci. V některých sociálních službách také chybí nezávislé přezkoumání stížností.

"Už několik let voláme po zřízení nezávislého stížnostního mechanismu v sociálních službách. Ani blízcí seniorů v zařízení, pokud mají podezření na špatné zacházení, nemají kam si účinně stěžovat tak, aby se jejich stížností někdo nezávislý zabýval a prověřil ji. Považuji to za dlouhodobý dluh, který má společnost vůči křehkým seniorům," uvedla ombudsmanka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama