Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k pečení používat bio citróny a zda někdo hlídá pesticidy v kandované citrusové kůře. Organizace dTest se rozhodla produkty otestovat. Výsledky byly překvapující.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Citrusové plody
doporučujeme

Organizace dTest testovala 20 vzorků různých typů citrusové kůry. Šlo o kůru sušenou, kandovanou i čerstvou. Kůra se testovala na přítomnost více než 240 různých pesticidů.

Z testu vyšli nejlépe kandované kůry, u kterých se ve většině případů nenašla žádná nechtěná chemie. Žádný zcela čistý vzorek se nenašel u sušených kůr a čerstvých citronů, platí to i pro citrony z bioprodukce. Hladiny pesticidů, které i v malém množství škodí lidskému zdraví, se pohybovaly pod povolenými hranicemi.

"Kůra z čerstvých citrónů byla nejproblematičtější kategorií. Ve všech vzorcích jsme našli pesticidy. Mrzuté je, že to platí i pro oba zástupce bioprodukce, a to Tesco Organic Bio citróny a Billa Naše bio Organic Lemons. Tyto nálezy jsme proto hodnotili velmi přísně," uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová pro TV Nova.

TV Nova oslovila oba obchodní řetězce, aby se k tomu vyjádřili.  "Vyžádali jsme si přesné údaje o testovaném vzorku z časopisu dTest a jsme spojeni s naším dodavatelem, abychom mohli provést kontrolní testy. Celou věc důkladně prošetříme," řekl mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

"Šarže, jež byla testována společností dTest již není v prodeji, nicméně společnost Billa odebrala na základě této informace vzorek jiné šarže, který nyní analyzujeme na přítomnost pesticidů v nezávislé laboratoři. Společnost Billa bude případně jednat, a to samozřejmě ve prospěch ochrany zdraví našich zákazníků," vyjádřila se mluvčí Billy Dana Bratánková

Čerstvé citrony také podrobili zajímavému pokusu. Vybrali si ovoce, na kterém zjistili nejvíc pesticidů a vyzkoušeli, zda je možné chemii z kůry umýt. Citrony nechali 15 minut vylouhovat ve zředěném octovém nálevu. Poté jeho obsah pesticidů změřili znovu. Umytí dokázalo snížit množství látek v kůře jen o polovinu, informoval dTest.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rojení kůrovce bylo letos méně, kalamita v lesích ale nekončí

12.11.2019 16:57 V českých lesích bylo letos méně rojení kůrovce než před rokem, kůrovcová kalamita se podle…

České obce se bouří proti polskému dolu Turów, ministr Brabec dostal petici

12.11.2019 13:30 Aktualizováno Zástupci obcí Uhelná a Václavice na Liberecku předali ministru životního prostředí Richardu…

Budou se v Česku zálohovat PET lahve? Návrh zákona budí emoce

11.11.2019 15:36 Zálohový systém na PET lahve se zatím zavádět v Česku povinně nebude. Nepočítá s ním novela zákona…

Rozšíření dolu Turów u českých hranic? Ministr Brabec je proti

08.11.2019 17:15 Česká republika pošle příští týden nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama