Nezdravé bioovoce? Testy ukázaly znepokojivou věc

S Vánocemi se nám spojují kandovaná kůra a vůně citrusů. Mnoho lidí se zabývá i otázkou, zda k pečení používat bio citróny a zda někdo hlídá pesticidy v kandované citrusové kůře. Organizace dTest se rozhodla produkty otestovat. Výsledky byly překvapující.

Citrusové plody
doporučujeme

Organizace dTest testovala 20 vzorků různých typů citrusové kůry. Šlo o kůru sušenou, kandovanou i čerstvou. Kůra se testovala na přítomnost více než 240 různých pesticidů.

Z testu vyšli nejlépe kandované kůry, u kterých se ve většině případů nenašla žádná nechtěná chemie. Žádný zcela čistý vzorek se nenašel u sušených kůr a čerstvých citronů, platí to i pro citrony z bioprodukce. Hladiny pesticidů, které i v malém množství škodí lidskému zdraví, se pohybovaly pod povolenými hranicemi.

"Kůra z čerstvých citrónů byla nejproblematičtější kategorií. Ve všech vzorcích jsme našli pesticidy. Mrzuté je, že to platí i pro oba zástupce bioprodukce, a to Tesco Organic Bio citróny a Billa Naše bio Organic Lemons. Tyto nálezy jsme proto hodnotili velmi přísně," uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová pro TV Nova.

TV Nova oslovila oba obchodní řetězce, aby se k tomu vyjádřili.  "Vyžádali jsme si přesné údaje o testovaném vzorku z časopisu dTest a jsme spojeni s naším dodavatelem, abychom mohli provést kontrolní testy. Celou věc důkladně prošetříme," řekl mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

"Šarže, jež byla testována společností dTest již není v prodeji, nicméně společnost Billa odebrala na základě této informace vzorek jiné šarže, který nyní analyzujeme na přítomnost pesticidů v nezávislé laboratoři. Společnost Billa bude případně jednat, a to samozřejmě ve prospěch ochrany zdraví našich zákazníků," vyjádřila se mluvčí Billy Dana Bratánková

Čerstvé citrony také podrobili zajímavému pokusu. Vybrali si ovoce, na kterém zjistili nejvíc pesticidů a vyzkoušeli, zda je možné chemii z kůry umýt. Citrony nechali 15 minut vylouhovat ve zředěném octovém nálevu. Poté jeho obsah pesticidů změřili znovu. Umytí dokázalo snížit množství látek v kůře jen o polovinu, informoval dTest.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do řeky Bečvy znovu unikla neznámá látka, hasiči odebrali vzorky

24.11.2020 14:38 Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes znovu unikla neznámá látka. Informaci potvrdil ČTK…

Bečva po otravě kyanidem: Vzácní mlži překvapivě přežili, ukázal průzkum

24.11.2020 12:11 V náhonu řeky Bečvy, ale i v její části zasažené kyanidem přežili vzácní mlži. Vyplynulo to z…

Studie: Česko může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030

20.11.2020 17:26 Aktualizováno Česká republika může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030. Vyplývá to z komparace studií,…

Stínová komise: Konec uhlí v ČR musí být co nejrychlejší, nejpozději v 2031

19.11.2020 13:53 Aktualizováno Konec využívání uhlí v Česku je nevyhnutelný a musí být co nejrychlejší. Pokud chce ČR dostát cílům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama