Pět firem z Agrofertu inkasuje ročně 170 milionů za nouzové zásoby hmotných rezerv

Společnosti skupiny Agrofert mají dominantní postavení v zakázkách pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR), zjistil Deník N. Pět firem z koncernu zásobuje, skladuje a obměňuje pro stát klíčové zásoby potravin pro případ nouze a inkasuje za to ročně 170 milionů korun.

Eurozpravy.cz

SSHR Deníku N potvrdila, že zakázky na ochraňování nouzových zásob státu získaly z Agrofertu firmy Navos, Animalco, Olma, Mlékárna Hlinsko a Preol Food. Koncern Agrofert vložil současný premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru 2017 do svěřenských fondů.

Zásoby základních surovin udržuje stát pro případ krize, vystačit mají na překlenutí prvotní fáze nečekané události. Firmy z Agrofertu inkasují ročně téměř 60 procent z celkového objemu peněz, který SSHR za udržování potravinových zásob vynakládá, píše Deník N na webu.

Podle předsedy SSHR Pavla Švagra je dominantní postavení dáno pozicí Agrofertu na českém trhu. "Nevytváříme žádné speciální podmínky pro Agrofert. Udělá se soutěž, přihlásí se firmy. My nesledujeme, komu patří," cituje Švagra web.

Podle protikorupční organizace Transparency International tento přístup není správný. "SSHR už v minulosti ukázala, že nijak nevyhodnocuje majetkovou strukturu společností, například při výběru dodavatele antigenních testů....Tím sami přiznávají, že zcela ignorují opatření proti střetu zájmů či praní peněz," cituje web analytika TI Milana Eibla.

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný.

Deník N zjistil, že největší objem peněz inkasuje Agrofert od SSHR za ochraňování obilovin prostřednictvím kroměřížské společnosti Navos. Ta za uskladnění a obměnu zásob statisíců tun obilí dostává ročně 147 milionů korun. Obměnu provádí každé čtyři roky. Kontrakt původně sjednala v roce 2005 jiná společnost Agrofertu - Cerea, o pět let později přešel na Navos a stále trvá. Smlouva není veřejně dostupná a vedení SSHR ji odmítlo poskytnout s tím, že obsahuje citlivé údaje podléhající ochraně utajovaných informací. Podle Deníku N je smlouva na dobu neurčitou a pokračuje, aniž by SSHR vypsala novou zakázku.

Podle vyjádření předsedy SSHR Švagra pro Deník N stát nemá u nákupu zásob obilovin jinou volbu než je schraňovat právě u Agrofertu. "Buď si vybereme Agrofert, nebo nebudeme mít nic," uvedl Švagr. U obilí je podle něj specifická situace, protože se musí skladovat ve speciálních silech a Agrofert má rozhodující kapacity ve státě. "Nahradit jeho (Agrofertu) kapacitu není možné," dodal. Podle Švagra nelze ani použít vypsání zakázky na menší objemy obilovin.

SSHR uzavřela také smlouvy se společnostmi Preol Food na držení zásob řepkového oleje, Animalco na ochraňování zmraženého masa a s Olmou a Mlékárnou Hlinsko na zásoby sušeného mléka.

Témata: EZ

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje