Petříček ocenil propuštění Čechů. Doma je čeká karanténa

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil rozhodnutí Turecka o propuštění dvou odsouzených Čechů z turecké věznice. Po dnešním příletu na pražské letiště půjdou do dvoutýdenní karantény. Věznění se o svém osvobození dozvěděli tento týden od tureckých úřadů.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Miroslav Farkas podle ministra během 3,5letého věznění trpěl zdravotními potížemi, Markéta Všelichová je v lepším zdravotním stavu. Petříček to řekl na tiskové konferenci. Během vyjednávání se podle něj pracovalo i s možností propuštění do domácího vězení.

Petříček řekl, že osobně poděkoval za propuštění dvojice svému tureckému protějšku. Poděkování za korektní jednání a vstřícnost vyjádřil Turecku i premiér Andrej Babiš v prohlášení, které zveřejnil úřad vlády.

Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.

Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkaš dostal potřebné léky.

Petříček na twitteru uvedl, že české úřady pracovaly i s možností přesunu Všelichové a Farkase do domácího vězení. "Nakonec se mohli vrátit do ČR," dodal. V posledních týdnech se jednalo o možném probačním propuštění, řekl novinářům. Repatriaci vězňů podle ministra bránilo to, že české právo jejich čin, za který byli v Turecku odsouzeni, nepovažuje za trestný. Turecko nakonec přikročilo k mimořádnému propuštění. Oba byli v roce 2017 odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Petříček řekl, že rodiny byly o propuštění informovány. Dvojici čeká lékařské vyšetření a pozorování v české nemocnici a dvoutýdenní karanténa. Ministr podotkl, že Farkas trpěl během věznění zdravotními problémy. Všelichová je v lepším zdravotním stavu, ale tři a půl roku věznění poznamená každého, řekl Petříček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

12.08.2020 22:08 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 17:40 Aktualizováno Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Identifikaci obětí tragického požáru v Bohumíně řeší genetik i antropolog

12.08.2020 17:08 Identifikaci obětí sobotního požáru bytu v Bohumíně na Karvinsku řeší speciální tým expertů složený…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama