Nejen Praha truchlí. Pietní místa k uctění Karla Gotta vznikla v řadě měst ČR

Rozloučit s Karlem Gottem mohou dnes a o víkendu lidé nejen v Praze, ale i v dalších městech Česka. Pietní místa vznikla v Brně, Karlových Varech nebo Sokolově. V Ostravě jako výraz piety zhasne noční osvětlení věže Nové radnice, Sýkorova mostu a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Obyvatelé Plzně, Gottova rodného města, mohli vzkazy do kondolenčních knih v mázhauzu radnice psát do dnešních 12:00. Město knihy pošle Gottově rodině.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín
doporučujeme

Plzeňský magistrát zároveň poslal do Prahy dvě smuteční kytice. Jedna směřovala do paláce Žofín, kde se dnes lidé loučí se zpěvákem, a druhá poputuje na sobotní zádušní mši do svatovítské katedrále na Pražském hradě. Tento den bude v zemi na základě rozhodnutí vlády i státní smutek.

Zpěvákovo rodné město vyvěsilo na radnici černý prapor hned krátce po oznámení jeho úmrtí, 2. října dopoledne, později zřídilo v mázhauzu radnice kondolenční místo. Do dnešního poledne, kdy Plzeň místo uzavřela, lidé zaplnili ve dvou kondolenčních knihách téměř 500 stránek. Lidé před radnicí také pokládali svíčky a květiny.

Ostrava se k pietě za Gotta připojí tím, že dnes a v sobotu zhasne noční osvětlení svých dominant a stáhne vlajky na půl žerdi. "Dnem státního smutku bude sobota, nicméně již dnes v 16:00 bude na budovách statutárního města Ostravy a institucích zřízených městem stažena česká vlajka na půl žerdi. Zpět bude vytažena v neděli v 8:00," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Veřejné budovy, kde vlajka nevisí na stožáru, umístí podle mluvčí vedle státní vlajky na stejnou dobu černý prapor.

Město současně doporučilo organizátorům kulturní a sportovní akcí, aby v sobotu zvolili vhodnou formu uctění památky, například minutou ticha, umístěním černé pásky na sportovních dresech nebo změnou programu.

Obyvatelé Karlových Varů mohou uctít Gottovu památku, zapálit svíčku a položit květiny do nedělního večera před hlavní poštu ve Smetanových sadech na místo známé datumovky. Sokolov vyčlenil jako pietní místo schody Hornického domu na náměstí Budovatelů.

V Brně lze po celý víkend zapálit svíčku za zpěváka na Dominikánském náměstí, kde radnice zřídila pietní místo. Jako jedni z prvních tam dnes na Gotta vzpomenuli primátorka Markéta Vaňková (ODS) a někteří radní.

"Karel Gott byl spjatý s Brnem, stejně jako s celou Českou republikou, během profesního života Brno navštěvoval, vystupoval zde, působil i v Českém rozhlasu," řekla novinářům Vaňková.

V sídle Českého rozhlasu Zlín, kde ve spolupráci rozhlasu a zlínského magistrátu vzniklo pietní místo, kde mohou lidé uctít památku Karla Gotta, podepsali příchozí již čtyři desítky kondolenčních listů. Lidé jsou všech věkových kategorií i školní kolektivy. Do kondolenčních listin píší vzkazy, také vlepují parafráze děl. Lidé přináší květiny a zapalují svíčky i před budovou.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Na střelnici v Třinci hořely pneumatiky, z areálu se valil hustý dým

17.10.2019 16:06 V areálu střelnice poblíž sídliště Borek v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes odpoledne vzplály…

Neštěstí v Berouně: Popelářský vůz srazil chodkyni, přišla o nohu

17.10.2019 15:47 Popelářský vůz dnes v centru Berouna srazil pětašedesátiletou chodkyni a těžce ji zranil. Vrtulník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama