Počasí: Česko pustoší bouře Mortimer, tisíce domácností bez proudu

Kvůli následkům silného větru bylo kolem 14:00 v Česku bez dodávek elektřiny téměř 30.000 domácností. Společnost ČEZ eviduje 24.000 domácností bez proudu, E.ON zhruba 5300. Největší problémy jsou ve středních Čechách, postupně přibývá poruch na Moravě. Energetici jsou v terénu a snaží se dodávky obnovit. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a mluvčí E.ON Martina Slavíková

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu do šesté hodiny ranní zaznamenala nejvyšší náraz větru na území Česka Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. V Kocelovicích nebo Příbrami byla rychlost větru zatím 81 km/h, v Klatovech 75 km/h a v Praze 68 km/h. Během dne by měl být vítr podle meteorologů ještě silnější. Podobně silný vítr v Česku nefoukal už několik měsíců.

ČEZ ve 13:00 evidoval 48 poruch na vysokém napětí. "Ve Středočeském kraji je jich 22, šest jich máme v Ústeckém a také Pardubickém kraji. Naopak se výrazně stabilizovala situace v Plzeňském kraji," uvedla Holingerová. Podle ní je ve středních Čechách asi 9000 domácností bez proudu, v Ústeckém kraji asi 4500. "Většinu dodávek bychom měli během dnešního dne obnovit," podotkla Holingerová.

Společnost E.ON, která distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském a částečně i v Olomouckém kraji, měla dopoledne problémy hlavně na jihu Čech. Ráno tam bylo bez proudu asi 5500 domácností, nyní jich je už pouze 300. "Jak vítr postupně přecházel ze západu na východ, přesunuly se poruchy více i na Moravu," sdělila Slavíková. Bez dodávek elektřiny je asi 2000 domácností na Kyjovsku, na Pohořelicku jich je asi 1700. Potíže trvají i na Vysočině.

Mluvčí ČEZ uvedla, že společnost kvůli výstraze meteorologů v noci navýšila počty pracovníků, a to jak v call centru a dispečinku, tak v terénu. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, ale také na webu www.bezstavy.cz. Podle ČEZ poruchy budou nejspíš přibývat, jelikož vítr má kulminovat kolem 13:00.

Také E.ON na odstranění poruch pracuje a dodávky elektřiny postupně obnovuje. "Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru," dodala Slavíková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama