Počet cizinců s trvalým či přechodným pobytem v ČR loni stoupl. Jde hlavně o Ukrajince

V loňském roce pobývalo v Česku 595.881 cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem, meziročně o 28.950 více. Nejčastěji šlo o Ukrajince, Slováky a Vietnamce.

Vyplývá to ze zprávy o migraci za poslední čtvrtletí roku 2019, kterou na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Z evidovaných cizinců má přechodný pobyt téměř polovina, zbytek má pobyt trvalý. Polovina cizinců, kteří mají povolení k přechodnému pobytu, o něj žádala kvůli zaměstnání. Následovalo sloučení rodiny, studium a podnikání.

Čtvrtina (145.518) cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem pocházela z Ukrajiny, pětina (121.278) pak ze Slovenska. Z Vietnamu pocházelo deset procent legálně pobývajících cizinců (61.952), následovali občané Ruska (38.207), Polska (21.767), Německa (21.487), Bulharska (17.183), Rumunska (16.824), Mongolska (9851) a Velké Británie (8332). V celkovém počtu nejsou zahrnuti cizinci, kteří v Česku legálně pobývají na základě schengenského víza nebo bezvízově a také neregistrovaní občané Evropské unie.

V loňském roce vnitro evidovalo 1922 žádostí o mezinárodní ochranu, meziročně jde o zhruba třináctiprocentní nárůst. Ten je podle ministerstva způsobený tím, že na letišti Václava Havla v Praze docházelo už od počátku roku ke zvýšenému počtu účelově podaných žádostí o mezinárodní ochranu ze strany občanů Arménie. Kvůli tomu byla pro Arménce zavedena povinnost vlastnit letištní průjezdní vízum. Nejvíce o mezinárodní ochranu žádali kromě Arménců Ukrajinci a Gruzínci. Česká republika loni udělila 61 azylů a 86 doplňkových ochran.

Cizinecká policie na konci ledna uvedla, že loni v Česku odhalila 5677 nelegálně pobývajících cizinců, o 685 více než v roce 2018. Nejpočetnější skupinu odhalených cizinců tvořili tradičně občané Ukrajiny, následovali Moldavani a Vietnamci. Při nelegálním pobytu loni policisté zajistili 5174 lidí, předloni to bylo 4653 lidí. Šlo o cizince, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby.

Zpráva o migraci se také věnuje nelegální migraci v Evropě. Do té loni nelegálně přicestovalo 188.327 lidí. Většina z nich, 74.348, přicestovalo do Řecka, nejčastěji pocházeli z Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Do Španělska loni nelegálně přicestovalo 32.492 lidí, do Itálie 11.487 lidí a na Maltu 3405 lidí. U posledních třech zmíněných zemí zaznamenal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) podle vnitra pokles, u Řecka naopak nárůst.

O mezinárodní ochranu v EU loni požádalo 708.369 lidí. Číslo nezahrnuje pouze žádosti podané cizinci z hlavních migračních tras, ale všechny žádosti podané na území EU. Nejvíce cizinci žádali o ochranu v Německu, Francii a Španělsku, pocházeli ze Sýrie, Afghánistánu a Venezuely.

Související

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda připravuje od listopadu úpravu kvót pro zaměstnávání cizinců

Vláda se chystá upravit od listopadu kvóty pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Kvůli válce na Ukrajině nemohou přijíždět kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny, pracovní víza by tak mohlo získat víc zájemců z Arménie, Moldavska, Filipín, Severní Makedonie a Gruzie. Počítá s tím návrh nařízení, které má kabinet ve středu projednávat.

Více souvisejících

Cizinci Česká republika migrace Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy