Počet nakažených koronavirem na Moravě roste. Přehled situace po krajích

Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 v Moravskoslezském kraji překročil stovku, od sobotního večera stoupl o 12 na 103. Nejvíce nakažených lidí je na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová řekla ČTK, že část nově prokázaných případů jsou lidé, které dohledali hygienici, a část navrátilci z ciziny - z Dominikánské republiky přes Francii, ze Spojeného království a ze Švédska. "Jeden pán byl jako farmaceutický reprezentant na školení ve Středočeském kraji, kde se prokázal pozitivní případ. U tří lidí původ nákazy teprve šetříme," řekla ředitelka.

Uvedla, že v kraji jsou nyní hospitalizováni tři lidé. "Z toho jedna osoba je ve vážném stavu, ale ten vážný stav není ani tak kvůli nákaze koronavirem, ale spíš vinou základního onemocnění," řekla Svrčinová.

Ze statistiky hygieniků vyplývá, že v regionu převládá komunitní nákaza nad cestovatelskou v poměru 81 ku 22 případům. Nejvíce nakažených v kraji je na Frýdecko-Místecku, kde je 40 potvrzených případů. V Ostravě jich je 26, na Opavsku 14 a na Bruntálsku deset. Nejméně potvrzených případů je v kraji v okresech Karviná (šest) a Nový Jičín (sedm).

Šest lidí už se v Česku z nemoci vyléčilo. Je mezi nimi i žena z Frýdku-Místku, která byla od 12. března hospitalizována ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO).

V Jihomoravském kraji přibylo od sobotního večera pět případů nákazy koronavirem, má ho už 71 lidí. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zůstávají ve vážném stavu tři pacienti, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V celé zemi je 1047 případů nákazy, šest lidí se vyléčilo.

Nakažení jsou v kraji v různých regionech, a to v Brně, na Blanensku, Znojemsku, Hodonínsku a také na Břeclavsku. Krajská hygienická stanice v sobotu uvedla, že nejvíce lidí s prokázanou nákazou COVID-19 je v Brně, a to přes 30, dále na Brněnsku a Blanensku zhruba deset. Na Vyškovsku nebyl evidovaný žádný.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je hlavní nemocnicí pro moravské pacienty, kteří budou kvůli nákaze koronavirem v těžkém stavu. Nemocnice na to má vyčleněno 30 lůžek s plicním ventilátorem. Nyní pečuje o tři pacienty s nemocí COVID-19 ve velmi vážném stavu, jsou napojeni na plicní ventilátor.

V Olomouckém kraji od rána přibylo dalších šest potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem jich je 81. Nové případy jsou hlavně v obvodu Prostějov. První nákaza dnes byla evidována na Jesenicku a jedna přibyla na Uničovsku, kde by dosud koronavirus potvrzen u 22 lidí. V uzavřených obvodech Uničov a Litovel je tak dohromady 60 nákaz.

V územním obvodu Litovel hygienici dosud zaznamenali 38 potvrzených případů nákazy koronavirem a na Uničovsku jich je 22. Čtyři případy nyní registrují v obvodu Olomouc, 11 v obvodu Prostějov a dva ve Šternberku. Po jednom případě hlásí obvody Hranice, Jeseník, Šumperk a Zábřeh.

Nákaza novým koronavirem byla o víkendu potvrzena u lékaře infekčního oddělení Nemocnice Prostějov. Infekční oddělení prostějovské nemocnice dál funguje. Byly zahájeny testy personálu, který přišel s lékařem do kontaktu. Výsledky zatím nebyly zveřejněny.

Krajská hygienická stanice dnes ráno publikovala údaje, podle kterých bylo v Olomouckém kraji určeno k testování na nový typ koronaviru 598 lidí. Nařízeno je nyní 346 karantén.

Na krajském webu byla dnes zveřejněn seznam odběrných míst v Olomouckém kraji, která jsou postupně budována například ve Fakultní nemocnici Olomouc, Nemocnici Prostějov či Jesenické nemocnici. "K odběrům budou přijímáni lidé s žádankou od praktického lékaře či odeslaní krajskou hygienickou stanicí, která bude sama informovat odběrové místo.Vyšetření samoplátců není v tuto chvíli z kapacitních a provozních důvodů možné," oznámilo hejtmanství.

V Nemocnici Prostějov začne odběrové místo fungovat v pondělí ráno. Pacienti, kterým vyšetření doporučí praktický lékař či hygienici, nebudou muset vystoupit z auta. Sestry jim přímo ve vozidle provedou výtěr z nosohltanu, který následně vyšetří oddělení mikrobiologie Nemocnice Prostějov.

"Tím vyloučíme jakýkoliv kontakt s dalšími osobami čekajícími na toto vyšetření," sdělila dnes ČTK předsedkyně představenstva prostějovské nemocnice Marie Marsová. Zdravotnické zařízení na tuto práci vyčlení dvě zdravotní sestry a dvě administrativní pracovnice. Odběry potrvají denně od 07:00 do 14.30.

S prevenci proti šíření nákazy pomáhají odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří připravili několik stovek litrů dezinfekce. V laboratořích vyrobená dezinfekce odpovídá definici Světové zdravotnické organizace a dosud našla využití například v olomouckém dopravním podniku či pomohla zvýšit ochranu sociálních pracovníků starajících se o seniory a policistů, kteří dohlížejí na dodržování preventivních opatření. Pokud chemické firmy nedokážou uspokojit nynější vysokou poptávku, bude příprava dezinfekce v laboratořích přírodovědecké fakulty pokračovat.

Ve Zlínském kraji zůstává 53 lidí nakažených novým typem koronaviru. Vyplývá to z údajů k dnešním 9:00, které zveřejnila na svých webových stránkách Krajská hygienická stanice ve Zlíně. Počet nakažených v regionu se tedy přes noc nezměnil.

Tři lidé, u nichž testy prokázaly nákazu nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, byli dnes dopoledne hospitalizování na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice. V krajských nemocnicích je jediné. "Na výsledky testů v nemocnici čeká dalších 15 lidí," řekl ČTK před 11:30 mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Nejvíce nakažených ve Zlínském kraji je z Uherskohradišťska, a to 26. Deset je jich na Vsetínsku, deset na Zlínsku a sedm nakažených je na Kroměřížsku. Souhrnně se jde o 30 mužů a 23 žen. "V 27 případech se jedná o cestovatelskou anamnézu a ve 26 případech o kontaktní přenos," uvedl v sobotu hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Ve věkové kategorii 45 až 54 let je v kraji 13 nakažených, 11 je jich v kategorii 25 až 34 let. Osm je v kategorii 35 až 44 let, šest nakažených má mezi 55 a 64 lety, nakažených je také šest dětí mladších čtrnácti let. V kategorii 15 až 24 let je pět nakažených, v kategorii nad 65 let, která je považována za nejvíce ohroženou skupinu, jsou nakaženi čtyři lidé. "S ohledem na platné právní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů není možné sdělovat žádné další bližší podrobnosti," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

První případ nákazy byl ve Zlínském kraji potvrzen minulý týden v pondělí, a to u dvaačtyřicetileté ženy z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, která pobývala v Itálii. Ve čtvrtek krajské nemocnice informovaly o nakažené lékařce ve Vsetínské nemocnici a lékárnici v Kroměřížské nemocnici, nakažen byl i lékař na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama