Počet pacientů s HIV v Česku narůstá. Nezapomínejme na roušku ani na kondom

Letos v Česku za tři čtvrtletí přibylo 197 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, téměř o desetinu víc než loni za stejnou dobu. Na nemoc AIDS, kterou virus způsobuje, zemřelo letos zatím 14 lidí, loni byla úmrtí ke konci září pouze čtyři. Nemoc se letos rozvinula u 33 lidí, v minulém roce bylo za stejnou dobu nových případů AIDS 25.

virus HIV
doporučujeme

Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV v Česku, se nakazilo již celkem 3787 lidí, u 709 z nich se rozvinul AIDS a 325 lidí nemoci podlehlo.

Nejvíce potvrzených nákaz HIV se letos podobně jako v předchozích letech objevilo v Praze, a to v absolutních počtech i v přepočtu na množství obyvatel. V Praze bylo zaznamenáno 72 nakažených, tedy třetina z celkového letošního počtu nakažených. V přepočtu na milion obyvatel bylo nově nakažených zhruba 56, zatímco v ostatních regionech se počet případů na milion obyvatel pohyboval jen od dvou do 25.

zdroj: YouTube

Za samotné září přibylo 29 nakažených HIV a průměr nových případů na jeden měsíc je letos asi 22. "Pokud půjdeme ve šlépějích čísel minulých měsíců, tak je možné, že rok 2020 bude na počet nově diagnostikovaných případů HIV infekce horší nežli rok 2019. V roce 2019 se počet případů zastavil na čísle 222," sdělil ČTK Miroslav Hlavatý, ředitel organizace Red Ribbon, která se věnuje prevenci AIDS.

Dlouhodobě je nejčastější příčinou nákazy HIV pohlavní styk, a to především u mužů, kteří mají sex s muži. Z celkových počtů nákaz HIV v Česku od roku 1985 byl homosexuální pohlavní styk příčinou přenosu viru ve dvou třetinách případů a heterosexuální styk ve čtvrtině případů. "V dnešní těžké době je nutné si stále připomínat, že prevencí před onemocněním covid-19 je rouška a prevencí před HIV infekcí je kondom. Prosím, nezapomínejme ani na roušku ani na kondom," uvedl Hlavatý.

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, především krví. Při sexu představuje vysoké riziko hlavně anální styk, možnost přenosu podle odborníků výrazně snižuje použití kondomu. Virus v těle napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitní systém člověka. Následně propuká syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Tuto nemoc zatím není možno vyléčit. Léky ale mohou oddálit propuknutí AIDS a zpomalit průběh nemoci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Babišova vláda nezvládla koronavirovou krizi, soudí třetina Čechů

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Celkem 17 procent lidí soudí, že nynější koronavirovou krizi zvládla současná menšinová vláda ANO a…

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Od čtvrtka bude uvolněno amatérské sportování. Roušky uvnitř jsou problém,…

29.11.2020 21:52 Aktualizováno Ve čtvrtek 3. prosince s přechodem země do třetího stupně protiepidemických opatření bude s…

WHO: Každý pátý Čech s HIV neví o tom, že je infikovaný

29.11.2020 19:24 Aktualizováno Každý pátý HIV pozitivní v Česku neví o tom, že je infikovaný virem způsobujícím nemoc AIDS,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama