Podivná smrt bytné. Alkohol, či vražda? Soud potvrdil trest pro neslyšícího muže

Za dlouhodobou přípravu vraždy bytné si Martin Van Fabián s konečnou platností odpyká 15,5 roku ve vězení. Jeho dovolání odmítl před časem Nejvyšší soud, zjistila ČTK z justičních databází. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Žena, která byla v konečném stadiu alkoholismu, nakonec skutečně zemřela, zpětně se však nepodařilo prokázat, že ji Fabián zavraždil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Fabián postarší ženu, u které bydlel, podle verdiktu nejprve zmanipuloval tak, že na něj přepsala svůj šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Někdejší právnička se pak podle rozsudku "stala překážkou a zátěží ohrožující jeho ambiciózní podnikatelské i osobní plány", a proto Fabián vymýšlel, jak se jí zbavit.

Obžaloba tvrdila, že Fabián cíleně zhoršoval ženin špatný fyzický i psychický stav tím, že ji ponižoval a šikanoval, a podle svědků přemlouval nejméně jednoho kamaráda k tomu, aby ženu zlikvidoval za něj. Když s tím neuspěl, rozhodl se jednat sám.

Za bytnou přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek. Podle obžaloby měl v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou a shodit ji ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože žena, která předtím vypila 0,7 litru tvrdého alkoholu, po cestě zkolabovala. Fabián ji odtáhl do houští a zanechal na místě, kde zemřela.

Policie původně prověřování úmrtí bytné odložila s tím, že příčinou smrti byla otrava alkoholem. Dcery ženy však následně podaly trestní oznámení.

Trestní řízení s Fabiánem komplikovala skutečnost, že obžalovaný je neslyšící. U soudů neměl tlumočníka, protože ho dříve opakovaně odmítl s tím, že znakové řeči nerozumí a zvládá odezírat. Obhajoba pak ale poukazovala na to, že justice dostatečně nezohlednila Fabiánův handicap a zásadním způsobem porušila právo na spravedlivý proces.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko se opět snaží o jednostranný výklad dějin? Čeští historici se zlobí

25.01.2020 21:54 Aktualizováno Rusko se pokouší jednostranně vykládat historii podobně, jako činil v minulosti Sovětský svaz.…

Výbuch a požár v kladenském paneláku. Zemřela žena, 14 zraněných

25.01.2020 17:54 Aktualizováno Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči…

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Dům ve Vejprtech podpálili tři klienti? Skončili v psychiatrické léčebně

24.01.2020 16:48 Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama