Podmínka za schvalování útoku v Christchurchi je pravomocná

Dvouletý podmíněný trest, který soud uložil Renátě Pelikánové za schvalování teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi, je pravomocný. Státní zástupce se neodvolal, sdělila na dotaz ČTK mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Sedmačtyřicetiletá žena na facebooku chválila muže, který na Novém Zélandu loni v březnu zastřelil pět desítek lidí včetně dětí. Soud ji na počátku června uznal vinnou z podpory a propagace terorismu.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Státní zástupce napsal soudu, že se práva na odvolání vzdává," uvedla Puci. Žena totéž uvedla hned po vynesení verdiktu. K činu se doznala a prohlásila, že napsání facebookového příspěvku lituje. Žalobce původně navrhoval, aby jí soud poslal na pět let do vězení.

Pelikánová na svém facebookovém profilu napsala o teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu: "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují." Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu.

Pelikánová reagovala na příspěvek serveru Hoj.cz, který podle státního zástupce Martina Bílého sledovalo na facebooku přes 160.000 lidí. Dopustila se tak trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až patnáctileté vězení. Bílý uznal, že žena doposud nebyla trestána a vedla řádný život, kvůli trestní sazbě jí však u hlavního líčení navrhl uložit nepodmíněný trest.

Pelikánová se k činu u soudu přiznala. Uvedla, že se bojí o malého syna. Přála by si, aby někdo zastavil násilí, které páchají muslimové. Celý článek o teroristickém útoku na Novém Zélandu podle své výpovědi nečetla, reagovala pouze na diskusi pod ním. Dnes toho lituje.

Soud uvedl, že dal ženě trest pod sazbou i proto, že podobné příspěvky zveřejňují stovky lidí, a stíháni za to vůbec nejsou. Senát uznal, že ženina lítost byla upřímná. Podle něj už samotné stíhání zapůsobilo na Pelikánovou tak, že si uvědomila, co udělala.

Podmíněné tresty uložily za nenávistné výroky na sociálních sítích či internetových stránkách i další soudní senáty. Většinou potrestaly pachatele nejpřísnějšími možnými podmínkami, tedy tříletými.

Na počátku června dostal tento trest Václav Klestil, který do komentáře pod článek napsal: "Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce." O týden později potrestal pražský městský soud stejně i Leoše Machálka, který pod video zachycující vyvraždění muslimů v mešitách uvedl mimo jiné to, že střelec je "borec". Tříletý podmíněný trest udělil v červenci plzeňský krajský soud také Jiřímu Kantorovi, který na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě a připsal k tomu komentář: "Za mě určitě pěkně provedená práce".

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama