Podnikatel Chlup dostal sedm let vězení, dle soudu se pokusil o podvodné získání firmy

Pražský městský soud ve čtvrtek poslal na sedm let do vězení podnikatele Viktora Chlupa, který se podle obžaloby pokusil podvodně získat skupinu Cimex Group miliardáře Petra Lukeše. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN). Chlup podle deníku vinu odmítá, tvrdí, že je sám poškozený. Rozsudek není pravomocný.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle čtvrtečního verdiktu má Chlup zaplatit peněžitý trest 1,5 milionu korun, soud mu také na deset let zakázal působit ve statutárních orgánech firem. V trestu je zahrnut i rozsudek Vrchního soudu v Praze, který Chlupovi v úterý pravomocně uložil pět let v případu úvěrového podvodu v později zkrachovalém Metropolitním spořitelním družstvu (MSD).

Chlup se podle obžaloby pokusil ukrást skupinu 15 společností, které vlastnily například pražský hotel Pyramida či hotely Orea v Mariánských Lázních, Brně, Harrachově a Špindlerově Mlýně, uvedly HN. Představitelé skupiny podali trestní oznámení poté, co Chlup přišel do banky s plnou mocí a chtěl změnit přístupová práva k účtům. V obchodním rejstříku už byl údajně Chlup zapsán jako majitel.

Podnikatel podle HN tvrdí, že je sám poškozený. Uvedl, že měl zájem koupit jednu z administrativních budov Cimexu. Následně se mu prý ozval ředitel Cimexu Miroslav Kosnar s nabídkou, že mu prodá celou skupinu. Chlup tvrdí, že mu Kosnar slíbil, že mu na transakci Cimex půjčí a podepsal mu prý plnou moc, aby firmy ze skupiny Chlup zastupoval.

Soudkyně Iveta Havlíková Chlupově obhajobě neuvěřila. "Pokud by jednal v dobré víře, odpovídalo by tomu následné jednání. Měl by zájem převzít účetnictví a provést hloubkový audit. On ale pokoutným způsobem vytvářel dokumenty, aby změny proběhly bez vědomí vlastníků společnosti," uvedla podle HN. Motivem Chlupova jednání podle ní nemusela být jen snaha dostat se k majetku firmy, ale také možnost tzv. výpalného za její případné vrácení.

Chlup má podle nepravomocného rozsudku Kosnarovi zaplatit 200.000 korun, uvedly HN. Dva roky byl totiž odstaven z funkce ředitele, vrátil se do ní až letos. Firmu samotnou soud odkázal s nárokem na náhradu škody na civilní řízení.

Chlup čelil obžalobě také v případu úvěrového podvodu ve zkrachovalém MSD. Vrchní soud v Praze mu za něj v úterý pravomocně potvrdil pětileté vězení. Druhému obžalovanému, znalci Vlastimilu Hudečkovi, původní pětiletý trest odvolací senát zvýšil o dva roky. Muži podle státního zástupce způsobili kampeličce škodu 19 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama