Podnikatel Chlup dostal sedm let vězení, dle soudu se pokusil o podvodné získání firmy

Pražský městský soud ve čtvrtek poslal na sedm let do vězení podnikatele Viktora Chlupa, který se podle obžaloby pokusil podvodně získat skupinu Cimex Group miliardáře Petra Lukeše. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN). Chlup podle deníku vinu odmítá, tvrdí, že je sám poškozený. Rozsudek není pravomocný.

Soudy, ilustrační fotografie

Podle čtvrtečního verdiktu má Chlup zaplatit peněžitý trest 1,5 milionu korun, soud mu také na deset let zakázal působit ve statutárních orgánech firem. V trestu je zahrnut i rozsudek Vrchního soudu v Praze, který Chlupovi v úterý pravomocně uložil pět let v případu úvěrového podvodu v později zkrachovalém Metropolitním spořitelním družstvu (MSD).

Chlup se podle obžaloby pokusil ukrást skupinu 15 společností, které vlastnily například pražský hotel Pyramida či hotely Orea v Mariánských Lázních, Brně, Harrachově a Špindlerově Mlýně, uvedly HN. Představitelé skupiny podali trestní oznámení poté, co Chlup přišel do banky s plnou mocí a chtěl změnit přístupová práva k účtům. V obchodním rejstříku už byl údajně Chlup zapsán jako majitel.

Podnikatel podle HN tvrdí, že je sám poškozený. Uvedl, že měl zájem koupit jednu z administrativních budov Cimexu. Následně se mu prý ozval ředitel Cimexu Miroslav Kosnar s nabídkou, že mu prodá celou skupinu. Chlup tvrdí, že mu Kosnar slíbil, že mu na transakci Cimex půjčí a podepsal mu prý plnou moc, aby firmy ze skupiny Chlup zastupoval.

Soudkyně Iveta Havlíková Chlupově obhajobě neuvěřila. "Pokud by jednal v dobré víře, odpovídalo by tomu následné jednání. Měl by zájem převzít účetnictví a provést hloubkový audit. On ale pokoutným způsobem vytvářel dokumenty, aby změny proběhly bez vědomí vlastníků společnosti," uvedla podle HN. Motivem Chlupova jednání podle ní nemusela být jen snaha dostat se k majetku firmy, ale také možnost tzv. výpalného za její případné vrácení.

Chlup má podle nepravomocného rozsudku Kosnarovi zaplatit 200.000 korun, uvedly HN. Dva roky byl totiž odstaven z funkce ředitele, vrátil se do ní až letos. Firmu samotnou soud odkázal s nárokem na náhradu škody na civilní řízení.

Chlup čelil obžalobě také v případu úvěrového podvodu ve zkrachovalém MSD. Vrchní soud v Praze mu za něj v úterý pravomocně potvrdil pětileté vězení. Druhému obžalovanému, znalci Vlastimilu Hudečkovi, původní pětiletý trest odvolací senát zvýšil o dva roky. Muži podle státního zástupce způsobili kampeličce škodu 19 milionů korun.

ÚS rozhodl o okamžitém propuštění Tempela

19.10.2021 17:05 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela vzít…

19.10.2021 16:54 Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela už vzít půjčku. Tři čtvrtiny…

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Související:

Právě se děje

reklama