Podnikatel Majský nebude předán na Slovensko, rozhodl pražský soud

Odsouzený slovenský podnikatel Jozef Majský nebude předán k výkonu zbytku svého devítiletého trestu na Slovensko. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Čtyřiasedmdesátiletý muž má totiž i české občanství a s předáním nesouhlasil. Majský byl v sousedním státě na konci července pravomocně odsouzen za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle dnešního vyjádření předsedkyně senátu Vladany Woratschové mu zbývá odpykat si ještě přes šest let. Soud muže zároveň ponechal ve vazbě.

Rozhodnutí není pravomocné, Majského právní zástupkyně si proti němu podala stížnost. O osudu slovenského podnikatele tak bude rozhodovat ještě Vrchní soud v Praze.

"Jsem státní občan České republiky. Až do konce života budu žít v České republice. Už mám i byt v Praze," prohlásil dnes odsouzený podnikatel. Státní zástupkyně Jaroslava Novotná následně vzala návrh na předání zpět. Chce, aby si trest odpykal v ČR.

Advokátka Majského Jana Tlapák Navrátilová souhlasila s nepředáním, podle jejího vyjádření by však k tomuto rozhodnutí měly vést soud jiné důvody. Právnička zejména uvedla, že se na odsouzeného podnikatele jako na českého občana vztahují české zákony. Na jejich základě je pak podle ní skutek promlčen. Muž podle advokátky také nebyl přítomen, když se vynášel na Slovensku v červenci pravomocný verdikt, a slovenské soudy vydaly eurozatykač dříve, než si rozsudek převzal.

Tlapák Navrátilová zároveň požadovala, aby soud pustil Majského z vazby, mimo jiné kvůli jeho zdravotnímu stavu. Muž má rakovinu, trpí i dalšími nemocemi včetně cukrovky, má depresivní poruchu a potřebuje trvalou léčbu. "Už z důvodu humanity by neměl při svém zdravotním stavu zůstávat ve vazbě," uvedla advokátka.

Soudkyně ale na nahrazení vazby dohledem, zárukami a kaucí nepřistoupila. Podle ní totiž Majský nemá v České republice žádné zázemí, všechny tři jeho děti žijí na Slovensku. Vzhledem k vysoké škodě a trestu hrozí, že by mohl utéct. Senát neuznal ani argument o promlčení.

Muž, jehož média v 90. letech označovala za jednoho z nejbohatších Slováků s kontakty na vlivné politiky, způsobil podle soudů škodu přes 400 milionů korun. Obžaloba byla podána už v roce 2004. Prvoinstanční rozsudek padnul před pěti lety, letos pak pravomocný. Proti němu se Majský dovolal. Čeští policisté muže zadrželi letos v srpnu v pražské nemocnici.

BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti nabízely klientům nereálně vysoké úroky z vkladů. V roce 2002 zkrachovaly a desetitisíce klientů připravily o několik miliard tehdejších slovenských korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama