Podnikatel omylem poslal finančnímu úřadu půl milionu, ten mu je nechtěl vrátit

Podnikatel zaslal finančnímu úřadu přes půl milionu korun s chybným variabilním číslem, peníze mu pak úřad nechtěl vrátit zpět. Muže se zastal až ombudsman a správní soudy. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ombudsman řešil případ podnikatele, jehož externí účetní zadala chybné variabilní číslo při platbě DPH. Částka přesahující 500.000 korun pak byla v důsledku toho připsaná na daňový účet jiné společnosti. "Stěžovatel se o chybě dozvěděl až po několika měsících, když od finančního úřadu potřeboval potvrzení o bezdlužnosti. Požádal hned o převedení platby na svůj daňový účet," uvedla mluvčí.

Finanční úřad však muži podle mluvčí nevyhověl s tím, že daňový účet, na nějž byla platba omylem zaslána, nevykazuje žádný přeplatek. Omylem zaslanou platbu už finanční úřad započetl na nedoplatky oné společnosti. Podnikatel tak byl nucený uhradit daň znovu, protože z důvodu chybného zadání platby mu vznikl nedoplatek, který už finanční úřad začal vymáhat v daňové exekuci. S postupem úřadu však podnikatel nesouhlasil a dál se domáhal vrácení omylem provedené platby. Obrátil se proto na ombudsmana a také na soud.

"Ombudsman dospěl k závěru, že finanční úřad pochybil, když stěžovateli odmítl omylem zaslanou platbu vrátit. Podle daňového řádu má totiž zadavatel platby nárok na její vrácení, pokud prokáže, že platbu uskutečnil zřejmým omylem, a pokud současně nemá žádný daňový nedoplatek. Přesně to byl podle ombudsmana případ stěžovatele, takže finanční úřad měl povinnost mu platbu vrátit," uvedla mluvčí. Stejný názor jako veřejný ochránce práv podle mluvčí vyslovily i správní soudy - krajský soud i Nejvyšší správní soud. Finanční úřad stěžovateli platbu následně vrátil.

Mluvčí uvedla, že kdo platí daň, měl by si pečlivě zkontrolovat, že ji správně označil variabilním symbolem a zasílá ji na správný bankovní účet. Jen tak finanční úřad zjistí, kdo a za co platí. Chyba v platebních údajích může vést k tomu, že finanční úřad bude platbu považovat v lepším případě za nejasnou, nebo v horším případě ji přiřadí k jinému daňovému subjektu, což se stalo právě v tomto případě.

Mluvčí také upozornila, že do budoucna bude pečlivá kontrola údajů o odesílané platbě daně ještě důležitější než nyní. Parlament totiž projednává návrh novely daňového řádu, která pravidla zpřísní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny plánu kvůli koronaviru. 15 procent lidí stráví dovolenou v ČR místo…

12.07.2020 15:38 Místo původně plánovaného zahraničí stráví letos dovolenou v tuzemsku 15 procent Čechů. Vůbec…

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 14:20 Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

Jihočeská policie pátrá po ženě ze Šumperka, zem se po ní slehla 3.…

12.07.2020 13:25 Policie pátrá po ženě ze Šumperska, o kterou se bojí její rodina. Žena by se mohla pohybovat na…

Policisté hledají mladou ženu z Karlovarska. Je naboso, léčila se s…

12.07.2020 11:45 Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy