Podnikatel Petr Mach prohrál soud, od státu nedostane milion korun

Podnikatel Petr Mach nedostane od státu miliony korun, kterých se domáhal jako odškodnění za údajnou ztrátu důkazu ze svého trestního spisu. Dnes to potvrdil pražský městský soud, který zamítl Machovo odvolání. Někdejší šéf fotbalové Sparty a bývalý sponzor ODS požadoval po ministerstvu spravedlnosti 3,5 milionu amerických dolarů (zhruba 81 milionů korun) s úroky.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Odvolání nebylo podáno důvodně. Plně se ztotožňujeme se závěrem obvodního soudu, že v řízení nebylo prokázáno, že se stěžejní listinou bylo jakkoliv manipulováno v době, kdy se nacházela v trestním spise. Žalobce (Mach) v tomto směru neunesl důkazní břemeno," řekla předsedkyně odvolacího senátu Ludmila Petráková.

Mach k dnešnímu jednání nedorazil. V žalobě uváděl, že mu stát ztratil důkazní materiály, které prokazovaly tunelování jeho švýcarských účtů v bance Credit Suisse, a že se ve spisu později objevily upravené podvrhy důkazů. Výběrní lístek byl podle něj nahrazen fotokopií, na níž chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky. Podnikatel trval na tom, že banka by na základě takového lístku žádné peníze nevydala.

Důkaz byl podle Macha ztracen v době, kdy se jeho spis nacházel u Obvodního soudu pro Prahu 2. Tentýž soud pak rozhodoval o jeho nároku na odškodnění a loni v květnu žalobu zamítl. Soudkyně tehdy uvedla, že se Machovi nepodařilo prokázat, že výběrní lístek vypadal původně jinak než ten, který je ve spisu.

Mach tvrdí, že mu z jeho švýcarského konta někdo vybral 930.000 dolarů (dnes zhruba 21,6 milionu korun) už v roce 1996, že to ale zjistil až v roce 2010. Podle dřívějšího vyjádření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových lze "důvodně pochybovat" o tom, že výběr peněz byl neoprávněný. Mimo jiné je podle úřadu nedůvěryhodné, že by se Mach po tak dlouhou dobu stavem svého účtu nezabýval.

Podnikatel v minulosti uvedl, že přes jeho švýcarské účty "proteklo" celkem 150 milionů dolarů. Takové peníze tam podle vlastních slov nikdy neměl, ačkoliv transakce se děly pod jeho jménem, a to i v době, kdy byl - jako jediný člověk oprávněný k účetním operacím - ve vězení. Domnívá se, že peníze "vyprané" prostřednictvím zaměstnanců banky pocházely z české privatizace, z jaké konkrétně údajně ale netuší. Média dříve spekulovala o Mostecké uhelné společnosti.

Policie Macha v roce 1998 obvinila v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odpykal polovinu. Mach uvádí, že stíhání bylo vykonstruované. Tvrdí, že policie od něj chtěla získat informace o financování ODS. V dalším procesu čelil obvinění z podvodu, soudy ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodily.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

85 procent českých potravin povinně? Obchody jsou proti, dnes se rozhodne

27.05.2020 08:29 Obchodní řetězce jsou stejně jako Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR proti pozměňovacímu návrhu k…

Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami, varuje lékař

26.05.2020 18:24 V době koronavirové epidemie přibylo lidí s úzkostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Data o…

Třetina samoživitelek si kvůli krizi vzala půjčku

26.05.2020 17:40 Třetina samoživitelek si kvůli dopadům koronavirové krize vzala půjčku. Většina samotných matek s…

Muž si odpyká přísný trest za vraždu servírky, usvědčil ho i nedopalek…

26.05.2020 15:38 Za vraždu ženy obsluhující v nelegální herně ve Žďáru nad Sázavou si třiačtyřicetiletý Martin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy