Podnikatel Petr Mach prohrál soud, od státu nedostane milion korun

Podnikatel Petr Mach nedostane od státu miliony korun, kterých se domáhal jako odškodnění za údajnou ztrátu důkazu ze svého trestního spisu. Dnes to potvrdil pražský městský soud, který zamítl Machovo odvolání. Někdejší šéf fotbalové Sparty a bývalý sponzor ODS požadoval po ministerstvu spravedlnosti 3,5 milionu amerických dolarů (zhruba 81 milionů korun) s úroky.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Odvolání nebylo podáno důvodně. Plně se ztotožňujeme se závěrem obvodního soudu, že v řízení nebylo prokázáno, že se stěžejní listinou bylo jakkoliv manipulováno v době, kdy se nacházela v trestním spise. Žalobce (Mach) v tomto směru neunesl důkazní břemeno," řekla předsedkyně odvolacího senátu Ludmila Petráková.

Mach k dnešnímu jednání nedorazil. V žalobě uváděl, že mu stát ztratil důkazní materiály, které prokazovaly tunelování jeho švýcarských účtů v bance Credit Suisse, a že se ve spisu později objevily upravené podvrhy důkazů. Výběrní lístek byl podle něj nahrazen fotokopií, na níž chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře a ověření banky. Podnikatel trval na tom, že banka by na základě takového lístku žádné peníze nevydala.

Důkaz byl podle Macha ztracen v době, kdy se jeho spis nacházel u Obvodního soudu pro Prahu 2. Tentýž soud pak rozhodoval o jeho nároku na odškodnění a loni v květnu žalobu zamítl. Soudkyně tehdy uvedla, že se Machovi nepodařilo prokázat, že výběrní lístek vypadal původně jinak než ten, který je ve spisu.

Mach tvrdí, že mu z jeho švýcarského konta někdo vybral 930.000 dolarů (dnes zhruba 21,6 milionu korun) už v roce 1996, že to ale zjistil až v roce 2010. Podle dřívějšího vyjádření Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových lze "důvodně pochybovat" o tom, že výběr peněz byl neoprávněný. Mimo jiné je podle úřadu nedůvěryhodné, že by se Mach po tak dlouhou dobu stavem svého účtu nezabýval.

Podnikatel v minulosti uvedl, že přes jeho švýcarské účty "proteklo" celkem 150 milionů dolarů. Takové peníze tam podle vlastních slov nikdy neměl, ačkoliv transakce se děly pod jeho jménem, a to i v době, kdy byl - jako jediný člověk oprávněný k účetním operacím - ve vězení. Domnívá se, že peníze "vyprané" prostřednictvím zaměstnanců banky pocházely z české privatizace, z jaké konkrétně údajně ale netuší. Média dříve spekulovala o Mostecké uhelné společnosti.

Policie Macha v roce 1998 obvinila v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odpykal polovinu. Mach uvádí, že stíhání bylo vykonstruované. Tvrdí, že policie od něj chtěla získat informace o financování ODS. V dalším procesu čelil obvinění z podvodu, soudy ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodily.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama