Podnikatel Zadeh si v daňové kauze po přiznání dohodl trest 9 let vězení

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh si v daňové kauze s žalobcem vyjednal po přiznání souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest 17 milionů korun. Dohodou o vině a trestu se bude Krajský soud v Brně zabývat 11. října. ČTK to dnes řekl státní zástupce Aleš Sosík. Zadeh už za mřížemi strávil asi 6,5 roku, část ve vazbě, následně si začal odpykávat osmiletý trest v související věci.

Soud, ilustrační fotografie.

Zadeh se na základě vyjednané dohody doznal ke všem bodům obžaloby letos v květnu. Sosík uvedl, že výše trestu v dohodě je devět let a jde o souhrnný trest. Zadeh si ve vězení odpykává už osmiletý trest za ovlivňování svědků. Samostatně v daňovém případu mu hrozilo až 13 let vězení. Součástí dohody je peněžitý trest 17 milionů korun a propadnutí majetku zhruba za tři miliony korun. Soud dohodu může, nebo nemusí schválit.

Soud dnes začal ukládat první tresty v daňové kauze. Jde o obžalované, kteří se přiznali a se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Obžaloba skupinu viní z daňových úniků dvě a půl miliardy korun při dovozu pohonných hmot. V případu je z miliardových daňových úniků obžalováno 14 lidí, soud ale část obžalovaných včetně Zadeha vyčlenil do samostatných trestních řízení. Rozsudků ve věci tak zazní několik.

Dnes si jako první ze skupiny vyslechl rozsudek Ladislav Mazura, se státním zástupcem se dohodl na souhrnném trestu 8,5 roku vězení, soud ji rozsudkem stvrdil. "Byla schválena dohoda tak, jak si ji obžalovaný vyjednal," uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Mazura si ve vězení už odpykává dřívější trest, které mu v předchozích letech uložily pražské soudy, a to především za úvěrové podvody. Brněnský soud jej potrestal za krácení daně a účast na organizované skupině. Muž podle rozsudku především ovládal finanční toky ve vybraných firmách, kterým vznikla povinnost odvodu DPH.

Souhrnný trest sedmi let vězení za obdobné skutky si vyslechl i Michal Šimák, také on si odpykává nepodmíněný trest za nesouvisející trestní věc, především za poškození věřitele. Také v jeho případě soud rozsudkem potvrdil vyjednanou dohodu. Trest tři roky vězení si v obdobném duchu na základě dohody vyslechl i obžalovaný Radek Deutsch. Rozsudky jsou pravomocné.

Vleklý proces začal na jaře 2016. Mezi hlavní organizátory podle obžaloby patří podnikatel Zadeh, který vinu od začátku popíral. Loni v prosinci ale překvapivě projevil zájem o dohodu, po něm pak i někteří další obžalovaní. Soud poté jejich případy vyčlenil do samostatných trestních řízení. Dohodami se začal zabývat dnes, pokračuje se v pátek.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost loni na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení má usnadnit a zrychlit trestní řízení.

Hlavní líčení ve věci začalo v březnu 2016, kdy výslech některých z obžalovaných si vyžádal několik jednacích dní. Například jen Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce. Celkem vypovídala asi stovka svědků. Jen do prosince 2019 soud nařídil asi 300 termínů hlavního líčení, z toho asi 100 jich ale bylo z různých důvodů odvoláno. Zadehovými stížnostmi na porušení zákona se také opakovaně zabýval Ústavní soud.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama