Podnikatelské odbory mluví o „vládní propagandě“. Podpora je dle nich nedostatečná

Podnikatelské odbory si hlasitě stěžují na českou vládu. Podle předsedy Radomila Bábka se nedá mluvit o opravdové podpoře podnikání, ale jen o podpoře v nouzi pro občany. Vláda podle něj vyvolala ve veřejnosti falešný dojem, že podnikatelům pomáhá.

Radomil Bábek, zakladatel Asociace podnikatelů a manažerů a předseda výboru PO UPŽS
doporučujeme

Podnikatelským odborům se nelíbí vládní rétorika týkající se pomoci osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Vláda podle nich vyvolala ve veřejnosti dojem, že podporuje podnikání a že podnikatelé dostávají dostatek peněz, a tak by si neměli stěžovat. Podle předsedy odborů Radomila Bábka pak lidé na „nenažrané podnikatele“ nadávají.

Odbory mluví o vládní manipulaci a chtějí vyvrátit dvě velké manipulativní floskule, které vláda nyní používá. Výtky formulovaly v pěti bodech dokumentu, který mají EuroZprávy.cz k dispozici. Autorem je předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Nejde o „kompenzační bonus“, ale o podporu v nouzi, vlastně o podporu v nezaměstnanosti. Vláda zbavila OSVČ dočasně příjmů a tedy stejně, jako nezaměstnaným jim poskytla podporu v nouzi. Nedostávají nic navíc, tedy žádný bonus.

Název „pětadvacítka“ a stálé řeči o tom, že OSVČ dostali 25 000 Kč jsou manipulací s fakty. OSVČ dostávají 500 Kč/den, tedy 15 000 Kč/ měsíc. Jen proto, že vláda o jejich záchraně rozhodla pozdě, musela jim vyplatit 500 Kč na den za březen a duben najednou, tedy proto 25 000 Kč.

OSVČ, které vláda připravila o práci, tedy o příjmy, dostávají totéž, ba většinou výrazně méně, než co posílá vláda zaměstnancům z programu Antivirus. V něm vyplácí vláda části mezd zaměstnancům, kteří by jinak o práci přišli, protože jejich zaměstnavatel se ocitl vinou vládních opatření v tíživé situaci.

Podpora v nouzi (či v nezaměstnanosti) 500Kč na den nemá samozřejmě nic společného se živnostmi a jejich záchranou. Je to peněžní podpora občanům, kteří ztratili možnost příjmů a za tyto peníze udrží svou rodinu při životě. Jsou to peníze na jídlo, nájmy, elektřinu, pohonné hmoty, telefonní a internetové poplatky a další nutné výdaje rodiny.

Na podporu živností a jejich záchranu nedala vláda zatím ani korunu. OSVČ nemají z čeho platit nájmy provozoven, nemají na platy zaměstnanců, vláda po nich chce DPH a spotřební daň např. i za zboží, které se jim vinou vládních opatření zkazilo apod.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama