Pokračování kauzy H-System: BD Svatopluk se opřelo do konkurzního správce

Konkurzní správce zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport dělí podle bytového družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty H-Systemu, domy v Horoměřicích na jednotlivé byty. Podle názoru družstva to má umožnit získat z prodeje bytů v konkurzu více peněz, řekl dnes ČTK předseda družstva Martin Junek. Monsport věc nechtěl podrobněji komentovat, informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty opravdu dělí, nepotvrdil.

Ilustrační foto

Ústavní soudci na začátku října odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Konkurzní správce nyní připravuje prodej domů, které si nynější obyvatelé sami dostavěli. Monsport nechává zpracovat nový posudek, který určí současnou hodnotu domů a pozemků. Za tuto cenu pak budou podle něj domy nabídnuté k odkupu.

"Dne 30. prosince 2019 jsme dostali do datové schránky SBD Svatopluk na vědomí, že konkurzní správce Monsport nechává v katastru nemovitostí rozdělit atriové domy na jednotlivé byty. Rozdělení jsme čekali už dávno, ale ne nyní, když správce Monsport koncem roku 2019 ohlásil, že nechává vyhotovit znalecký posudek na lokalitu Horoměřice," řekl Junek.

Družstvo podle něj počítalo s tím, že se s Monsportem a věřitelským výborem dohodne na prodeji celého sídliště. "Bylo by to lepší pro starší, méně majetné sousedy, protože bychom byli schopni zajistit solidární splátky případného úvěru, který by si obstaralo BD Horoměřice, družstvo obyvatel lokality Horoměřice," uvedl Junek.

Bytové družstvo Horoměřice sdružuje část členů BD Svatopluk, kteří bydlí v Horoměřicích. Případnou hypotéku na odkup domů by čerpalo právě menší horoměřické družstvo, zbylých členů většího družstva Svatopluk se totiž situace s prodejem domů netýká.

"Nebudu komentovat vnitřní záležitosti konkurzu. Nicméně v obecné rovině můžu říct, protože nevíme, kdo podá nabídku, na co podá nabídku, na kolik podá nabídku, tak se připravujeme na všechny možné alternativy k prodeji v budoucnu, až na to dojde, aby to nevázlo a tu věc se nám podařilo dokončit," řekl dnes ČTK Monsport. Nepotvrdil tak ani informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty skutečně dělí.

Junek uvedl, že Monsport bude muset v prodeji zohlednit skutečnost, že byty jsou bez přívodu plynu a elektřiny, bez kanalizace, bez pouličního osvětlení a bez příjezdových cest, které jsou majetkem Svatopluku. "A bude samozřejmě nutné odečíst i současnou hodnotu dostaveb po H-Systemu," řekl Junek. Spravedlivá částka odkupu domů činí podle Junka 15 procent z běžné ceny. "Což vyplývá ze znaleckého posudku z roku 2003 po skončení dostavby," uvedl Junek. Monsport již dříve ČTK řekl, že směrodatný je znalecký posudek, který nechá stanovit on, nikoliv posudky družstva.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

Na místě tragédie zasahuje policie, studenti i armády. Nasazeny byly drony

25.06.2021 09:06 Policie má v místě události kolem Hodonína po bouřce stovky policistů, včetně studentů, na místě…

Ve Valticích zasáhly bouře všechny domy, Lednici se vyvázly

25.06.2021 08:45 Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na…

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Související:

Právě se děje