Pokračování kauzy H-System: BD Svatopluk se opřelo do konkurzního správce

Konkurzní správce zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport dělí podle bytového družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty H-Systemu, domy v Horoměřicích na jednotlivé byty. Podle názoru družstva to má umožnit získat z prodeje bytů v konkurzu více peněz, řekl dnes ČTK předseda družstva Martin Junek. Monsport věc nechtěl podrobněji komentovat, informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty opravdu dělí, nepotvrdil.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soudci na začátku října odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Konkurzní správce nyní připravuje prodej domů, které si nynější obyvatelé sami dostavěli. Monsport nechává zpracovat nový posudek, který určí současnou hodnotu domů a pozemků. Za tuto cenu pak budou podle něj domy nabídnuté k odkupu.

"Dne 30. prosince 2019 jsme dostali do datové schránky SBD Svatopluk na vědomí, že konkurzní správce Monsport nechává v katastru nemovitostí rozdělit atriové domy na jednotlivé byty. Rozdělení jsme čekali už dávno, ale ne nyní, když správce Monsport koncem roku 2019 ohlásil, že nechává vyhotovit znalecký posudek na lokalitu Horoměřice," řekl Junek.

Družstvo podle něj počítalo s tím, že se s Monsportem a věřitelským výborem dohodne na prodeji celého sídliště. "Bylo by to lepší pro starší, méně majetné sousedy, protože bychom byli schopni zajistit solidární splátky případného úvěru, který by si obstaralo BD Horoměřice, družstvo obyvatel lokality Horoměřice," uvedl Junek.

Bytové družstvo Horoměřice sdružuje část členů BD Svatopluk, kteří bydlí v Horoměřicích. Případnou hypotéku na odkup domů by čerpalo právě menší horoměřické družstvo, zbylých členů většího družstva Svatopluk se totiž situace s prodejem domů netýká.

"Nebudu komentovat vnitřní záležitosti konkurzu. Nicméně v obecné rovině můžu říct, protože nevíme, kdo podá nabídku, na co podá nabídku, na kolik podá nabídku, tak se připravujeme na všechny možné alternativy k prodeji v budoucnu, až na to dojde, aby to nevázlo a tu věc se nám podařilo dokončit," řekl dnes ČTK Monsport. Nepotvrdil tak ani informaci Svatopluku, že domy na jednotlivé byty skutečně dělí.

Junek uvedl, že Monsport bude muset v prodeji zohlednit skutečnost, že byty jsou bez přívodu plynu a elektřiny, bez kanalizace, bez pouličního osvětlení a bez příjezdových cest, které jsou majetkem Svatopluku. "A bude samozřejmě nutné odečíst i současnou hodnotu dostaveb po H-Systemu," řekl Junek. Spravedlivá částka odkupu domů činí podle Junka 15 procent z běžné ceny. "Což vyplývá ze znaleckého posudku z roku 2003 po skončení dostavby," uvedl Junek. Monsport již dříve ČTK řekl, že směrodatný je znalecký posudek, který nechá stanovit on, nikoliv posudky družstva.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vejprty mají po tragickém požáru problém. Kam umístit mentálně postižené?

20.01.2020 13:01 Celkem 22 klientů domova pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku je po nedělním požáru…

Nápor uprchlíků na Česko opět roste, policie zadržela stovky osob

20.01.2020 12:45 Policisté v Jihomoravském kraji loni zajistili 568 lidí, kteří do země vstoupili nelegálně, o rok…

Muž v Krkonoších vjel na saních pod auto, je těžce zraněn

20.01.2020 12:14 Sedmačtyřicetiletý muž na saních vjel v neděli večer v Malé Úpě v Krkonoších pod osobní auto a…

Vepřín na Rokycansku zasáhl požár, uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

20.01.2020 11:09 Aktualizováno Při nočním požáru rozlehlého zemědělského objektu u Kladrub na Rokycansku uhořelo na 300 chovných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama