Pokus o vraždu v Plzni. Ukrajinec si trest odpyká, Nejvyšší soud zamítl dovolání

Nejvyšší soud (NS) potvrdil desetiletý trest vězení pro Ukrajince Andrije Šovheňuka, jenž v Plzni na ulici pobodal člověka. Podle pravomocného verdiktu Vrchního soudu v Praze šlo o pokus o vraždu.

Ilustrační foto
doporučujeme

V dovolání se Ukrajinec neúspěšně domáhal překvalifikování činu na mírněji postihované ublížení na zdraví a výtržnictví, za které původně dostal u Krajského soudu v Plzni šestiletý trest. NS dovolání odmítl, rozhodnutí je dostupné v jeho databázi.

Podle Šovheňukovy obhajoby se nepodařilo s jistotou prokázat jeho přímý či nepřímý úmysl poškozeného usmrtit. NS ale například připomněl, že pachatel útočil na trup a životně důležité orgány.

"Je zjevné, že obviněný se nemohl spoléhat na žádnou okolnost, která by mohla zabránit smrti poškozeného. S tou musel být při zjištěném způsobu útoku srozuměn a ona také objektivně a reálně hrozila," stojí v rozhodnutí. Soud také uvedl, že Šovheňuk neměl žádný důvod použít zbraň. Pokud by svého jednání zanechal, konflikt by skončil, zdůraznil soud v rozhodnutí.

Za pokus o vraždu hrozilo cizinci deset až 18 let, vrchní soud mu tedy uložil trest na dolní hranici sazby. Přihlédl k Šovheňukovu věku a k lítosti, kterou projevil. Součástí rozsudku je i desetileté vyhoštění Šovheňuka z ČR a úhrada nákladů léčení.

Incident se stal 3. listopadu 2018. Před sobotní půlnocí se na Klatovské třídě potkaly dvě skupinky lidí - opilý, tehdy dvacetiletý Šovheňuk s dvěma staršími bratry a sedmadvacetiletý muž ze západních Čech s kamarádem a přítelkyní. Šovheňuk a jeho budoucí oběť se dostali do potyčky, strkali se a spadli na zem. Když se postavili, vytáhl cizinec nůž typu motýlek a nejméně pětkrát jím bodl. Svého soka zasáhl dvakrát - do břicha a do hrudníku. Zbylé rány zachytila bunda napadeného. Napadený muž je následkem zranění invalidní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toaletní papír místo roušky. Na severu Čech sílí odpor vůči vládnímu…

28.09.2020 22:00 Aktualizováno Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na protest proti vládním opatřením. Na sociálních…

Odposlechy lze využít, i když byly nařízeny v jiné kauze, rozhodl Nejvyšší…

28.09.2020 20:26 Odposlechy lze užít jako platný důkaz, i když byly nasazeny kvůli jinému podezření. Podle…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Hasiči už druhý den zápolí s požárem na Olomoucku, hoří halda štěpky

28.09.2020 16:02 Hasiči již druhý den likvidují požár velké haldy štěpky v Kozlově na Olomoucku. Halda materiálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama