Policie obvinila člověka a firmu kvůli kalendáři s nacisty

Policie obvinila jednoho člověka a právnickou osobu v souvislosti s červnovými zásahy v nakladatelství Naše Vojsko z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. Dnešní informaci České televize ČTK potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

policie
doporučujeme

Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa.

"Ve věci týkající se produkce nakladatelství Naše Vojsko, především pak produkce s tématikou třetí říše, bylo sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě. Obviněným je kladeno za vinu, že spáchali zločin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, kterého se dopustili v jednočinném souběhu s přečinem výtržnictví," řekl ČTK Cimbala. Podle České televize se nakladatelství hájí tím, že nejde o propagaci, ale o byznys.

Kvůli kalendáři, které Naše Vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizoval ho i izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát již v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Policie již dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, "že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti".

Mluvčí dodal, že obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není. Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina v médiích v době kauzy uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé jsou ve stresu, nevidí světlo na konci tunelu. Psycholog radí, jak…

07.08.2020 16:02 Epidemie koronaviru a s ní související karanténa byly stresující pro nás pro všechny. Jak si ale…

Superhrubá mzda je pochybná, má jasno ekonom. Jak by nahradil výpadek v…

07.08.2020 14:48 Momentálně se diskutuje, zda by se neměla zrušit superhrubá mzda, s níž před lety přišla pravicová…

EXKLUZIVNĚ: Mise v Bejrútu? Psovod a pes si musejí důvěřovat, během akce…

07.08.2020 14:40 ROZHOVOR – Spoléhají na ně. Pětice českých psovodů se svými psy se v obrovské výhni pustila v…

Ve Slovinsku jsou stovky Čechů. Další patrně dovolenou zruší, domnívají se…

07.08.2020 13:57 Aktualizováno Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Turistů, kteří si rezervaci zajistili před 6. srpnem se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama