Policie propustila oba řidiče kamionu, který vezl 48 migrantů. Převaděčství se neprokázalo

Policie propustila oba turecké řidiče kamionu, ve kterém cestovalo 48 běženců, podezření z převaděčství se jim nepodařilo prokázat. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Kamion s migranty na D2 u Podivína na Břeclavsku kontrolovali minulý týden ve čtvrtek celníci, lidi v návěsu odhalil jejich velkokapacitní rentgen. Šlo pravděpodobně o Syřany a Turky.

policie
doporučujeme

V pátek policie uvedla, že cizinečtí policisté vedou s oběma řidiči kamionu "úkony trestního řízení pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice". Obviněni nebyli, policisty zajímalo, jakou roli v celém případu hrají. Oba řidiči jsou už volní.

"Podezření z převaděčství se nepodařilo prokázat. Případ i nadále vyšetřujeme," řekl Malášek.

V návěsu kamionu s tureckou poznávací značkou se tísnilo 47 mužů a jedna žena, šlo především o mladé lidi, 31 z nich uvedlo, že pochází ze Sýrie, 17 z Turecka. Chtěli do Německa, případně do Nizozemska. Kamion měl podle dokladů vézt dlaždice.

Policie běžence ještě ve čtvrtek večer rozvezla na služebny cizinecké policie po celé republice, kde zjišťují jejich totožnost a provádějí identifikační úkony. Ještě před tím ale lékař u všech udělal test na covid-19, u všech byl negativní.

Zatím není zřejmé, co s běženci bude dál. "Zajištění cizinci budou buď v rámci readmise vráceni na Slovensko, přijeli odtud. Pokud požádali o azyl v jiné evropské zemi, poputují podle dublinských dohod do těchto zemí," uvedl už dříve policejní mluvčí Pavel Šváb.

Celníci na jihu Moravy migranty zadrželi i v minulých měsících, šlo ale vždy o pár lidí. Naposledy koncem října poblíž hranice se Slovenskem zadrželi na polní cestě tři běžence. Žádný z nich neměl u sebe doklad totožnosti, kvůli dalšímu prověřování je převzala policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Babišova vláda nezvládla koronavirovou krizi, soudí třetina Čechů

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Celkem 17 procent lidí soudí, že nynější koronavirovou krizi zvládla současná menšinová vláda ANO a…

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Od čtvrtka bude uvolněno amatérské sportování. Roušky uvnitř jsou problém,…

29.11.2020 21:52 Aktualizováno Ve čtvrtek 3. prosince s přechodem země do třetího stupně protiepidemických opatření bude s…

WHO: Každý pátý Čech s HIV neví o tom, že je infikovaný

29.11.2020 19:24 Aktualizováno Každý pátý HIV pozitivní v Česku neví o tom, že je infikovaný virem způsobujícím nemoc AIDS,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama