Porušovali karanténu a šířili covid-19. Lidem hrozí až osm let vězení

Policie eviduje 18 případů, kdy lidé nakaženi novým typem koronaviru nedodržovali nařízená bezpečnostní opatření a vědomě šířili covid-19 dál. Mohli se tak dopustit trestného činu šíření nakažlivé nemoci, za což v době nouzového stavu hrozí přísný trest. Až osm let vězení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jeden z případů se odehrál na rodinné oslavě, kde se sešlo třicet lidí. Hostitelka byla podle serveru Lidovky nakažená koronavirem, párty ale uspořádala i přesto, že o tom věděla.

Porušila ale platná nařízení a povinnou domácí karanténu nedodržela, za což jí nyní hrozí až několik let za mřížemi. Podobných případů policie eviduje více.

"Vyloženě se chovali nezodpovědně. Věděli, že jsou infikovaní, a byli poučeni o tom, jak se mají chovat, ale nerespektovali to a dál se vědomě stýkali s jinými občany," řekl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Za trestné činy v době nouzového stavu, tedy od 12. března do 17. května, hrozí lidem přísnější postih. V tomto případě až osmiletý trest odnětí svobody.

Další případ šetří policie na Novojičínsku. Dvaatřicetiletá žena nedbala příkazu hygieniků a i přes izolaci jezdila taxíkem a nakupovala. Nyní sedí ve vazbě.

"Karanténa se skutečně navrhuje v naprosto odůvodněných případech a je to velmi efektivní způsob, jak chránit životy ve společnosti, abychom se za čas nedostali někam, kde nechceme být. Rozhodně by se neměla podceňovat, ignorovat nařízení hygieniků je podle mě vrcholně nezodpovědné," řekl serveru epidemiolog Rastislav Maďar.

Čtyři z pachatelů jsou již stíháni, ale ačkoliv má to nejhorší Česko za sebou, odborníci upozorňují, že nemusí být vyhráno. Hrozí totiž druhá vlna, která může zasáhnout i Česko. V některých zemích v Asii už začal počet nakažených opět stoupat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes…

10.07.2020 20:10 Aktualizováno Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve…

Pedofilní učitel tance zemřel ve věznici Mírov, událost se vyšetřuje

10.07.2020 14:48 Učitel tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek v pražských…

Děti zavřené v létě v autě mohou bez dozoru zemřít. Teplota kriticky…

10.07.2020 14:22 Každý rok se objeví několik případů, kdy musí policisté nebo hasiči zachraňovat děti z rozehřátých…

Matka nesouhlasí s trestem za vraždu dítěte v Brně, odvolala se

10.07.2020 13:20 Vraždu tříměsíčního dítěte v Brně, za kterou jeho matka dostala u Krajského soudu v Brně v polovině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy