Potravinová sbírka: Lidé dnes nakupují pro potřebné, hodí se jídlo i drogerie

Lidé, kteří chtějí darovat potraviny a drogistické zboží potřebným, dnes nakupují ve více než 800 obchodech v Česku. Jarního kola Sbírky potravin se účastní také tři e-shopy. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové je v bankách stálý nedostatek konzerv a těstovin. Vhodným dary jsou i olej, luštěniny, rýže, dětská výživa či základní drogerie.

Eurozpravy.cz

Toto zboží se dnes také nejčastěji objevovalo mezi dary nakoupenými v pražské prodejně Billa na Budějovické. Za necelé dvě hodiny tam lidé naplnili potravinami a drogerií 15 beden od banánů. Zboží v obchodech přebírají dobrovolníci v zelených zástěrách s logem akce. V loňském podzimním kole sbírky lidé darovali rekordních 713 tun potravin.

"Nepředpokládáme, že by ta sbírka byla tak obrovsky rekordní jako byla na podzim. Tam ten nárůst byl extrémní, vlastně se vybralo to, co se jindy normálně vybere za celý rok," řekla dnes ČTK Láchová. "Doufáme zhruba v polovinu. Pokud by se nám povedlo vybrat 300, 400 tun potravin, byl by to pro nás veliký úspěch a bylo by to množství potravin, které by lidem pomohlo překonat tu dobu do té další sbírky," dodala ředitelka.

Láchová připomněla, že loni na podzim se potravinové banky dostaly do situace, kdy jejich sklady zely prázdnotou. "V tuto chvíli ještě máme co poskytovat lidem, kteří to potřebují. Konzervy, těstoviny - to jsou komodity, kterých je trvalý nedostatek. Ale tím, jak se výrazně zvýšila potřeba potravinové pomoci, což podle našich statistických dat je zhruba plus 60 procent v posledních 12 měsících, tak máme také spočítáno, že by nám ty potraviny došly někdy v průběhu léta," vysvětlila ředitelka. Potravinové banky nyní dodávají zboží do více než tisícovky organizací a pomáhají 160.000 lidí. Láchová zdůraznila, že potraviny ze sbírky jsou klíčové pro rodiny s dětmi, rodiče samoživitele i seniory.

Podle dobrovolnice Veroniky Hákové, která pomáhá v Bille na Budějovické, byl v úvodu akce zájem o něco slabší oproti dobám mimo pandemii. V krabicích s převzatým zbožím byly především oleje, mléka či balení toaletních papírů. Na Budějovickou dnes přijel nakoupit pro sbírku také ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Médiím řekl, že se akce účastní pravidelně. Dodal, že ministerstvo bankám pravidelně přispívá na provoz řádově osmdesáti až sto miliony korun. "V letošním roce tam máme zatím 65 (milionů)," uvedl ministr. Podle schváleného rozpočtu by banky letos měly dostat celkem 83 milionů korun.

V supermarketu Lidl na Budějovické lidé v prvních hodinách darovali 10 krabic potřebného zboží. Tamní dobrovolnice ČTK před polednem řekly, že je to zatím více, než se očekávalo.

V hypermarketech Globus je vhodné zboží speciálně označeno. Řetězec vybrané produkty také zlevnil o 20 procent. Například v Globusu na Černém mostě bylo dnes ráno toto zboží v uličkách mezi regály naaranžováno tak, aby si ho nakupující více všímali.

Sbírky potravin se zúčastní stovky kamenných obchodů řetězců, vedle Billy a Globusu i Albert, Kaufland, Lidl, Makro, Rossmann a Tesco. V Lidlu mohou lidé přispět potřebným po oba víkendové dny, dvoudenní sbírka bude také v Makru. Některé řetězce sbírku pořádají ve všech svých obchodech, jiné jen v části. E-shop Rohlik.cz nabízí potravinové i drogistické balíčky v hodnotě 100, 300 a 500 korun. Na iTesco lze koupit balíčky za 50, 100, 150 nebo 300 korun, některé jsou sestaveny přímo pro samoživitele, rodiny v nouzi nebo seniory. Prostřednictvím e-shopu Kosik.cz pak mohou lidé pořídit balíčky od 150 do 500 korun. V e-shopech mohou lidé přispívat už od 19. dubna až do 2. května. Podle mluvčího České federace potravinových bank Miroslava Dingy nejsou data o zakoupené pomoci na e-shopech dosud dostupná. ČTK řekl, že "rozjezd" tam bývá pomalejší, ale nabírá na síle právě s dnem konání klasické sbírky. Mimo obchody a e-shopy mohou dnes lidé předat zboží také dobrovolníkům ve stanu na pražském náměstí Míru.

Sbírka potravin se koná dvakrát ročně - na jaře a na podzim. Pořádá ji Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru.

Témata: EZ

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Související:

Právě se děje

reklama