Potvrzen další trest v kauze lihové mafie, muž kryl podvod za 248 milionů

Za krytí nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si jednatel firmy Cargo NV Petr Němeček definitivně odpyká devět let a dva měsíce. Rozsudek zlínského krajského soudu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl odvolání obžalovaného, který svou vinu celou dobu popíral.

Podle rozsudku pomohl Němeček lidem kolem Březiny zlegalizovat přes 900.000 litrů lihu, ze kterého neodvedli spotřební daň. Škoda v této větvi kauzy byla vyčíslena na 248 milionů korun.

Němeček dostal i pětiletý trest zákazu výkonu funkce, "Jeho jednání umožnilo zastřít daňové povinnosti v částce téměř čtvrt miliardy korun. Trest je zvolen na samé spodní hranici trestní sazby a nelze jej tak označit za nepřiměřeně přísný," uvedl předseda senátu Ivo Lajda. Krajský soud podle něj pochybil, když ho zařadil do mírnějšího typu věznice a to s ohledem na rozsah trestné činnosti. Žalobce se ale neodvolal.

Němeček jako jednatel firmy Cargo NV v letech od ledna 2009 do prosince 2010 od firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku skrytě ovládané Radkem Březinou fiktivně odebíral autokosmetiku. Líh, který k její výrobě měl být podle vyhotovených falešných dokladů použitý, skupina prodávala výrobcům alkoholu, případně jej schraňovala v tajných skladech. Němeček pak vystavoval fiktivní doklady o prodeji autokosmetiky dalším neexistujícím odběratelům. Za legalizaci lihu dostával od Radka Březiny či jeho lidí odměnu.

Jeho trestnou činnost pomohl objasnit bratr Radka Březiny Tomáš, který v hlavní části kauzy získal status spolupracujícího a také nejnižší trest. Podle něj patřil Němeček k bratrovým oblíbencům, který měl zastírat původ lihu. Svědčili proti němu i zaměstnanci Morávia-Chem i propojené listinné důkazy. "Cargo nevyvíjel jinou činnost, než že přebíral doklady od Morávia Chemu a zakládal jej do účetnictví," doplnil soudce Ivo Lajda.

Němeček podle soudu jednal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Soud jej poslal do vězení za pomoc k zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, původně mu hrozilo až 13 let a čtyři měsíce vězení. Němeček tvrdil, že zboží z Morávia-Chem na základě smlouvy skutečně odebíral, autokosmetiku však dál prodával. Odběratelů měl prý spoustu, na jména si ale nevzpomněl.

"Nebyl předložen žádný důkaz, že bych věděl, co by tam pan Březina dělal. Já jsem tam jen odebíral palety s Cinolem. Takový trest, který mi hrozí, je pro mě téměř doživotní," řekl dnes jednapadesátiletý Němeček. "Cítím se nevinen, ničeho jsem se nedopustil. O trestné činnosti bratrů Březinů jsem netušil," dodal.

Němečkův případ je jednou z řady kauz navazujících na hlavní větev takzvané lihové mafie Radka Březiny. V té bylo původně obžalováno osm lidí, šest z nich již bylo pravomocně potrestáno v červnu 2017. Radek Březina dostal za obchody s nezdaněným lihem 13 let vězení. Škoda na daních způsobená v letech 2004 až 2013 byla vyčíslena na 5,6 miliardy korun.

Sedmému obžalovanému, správci ostravského skladu Ivanu Kováříkovi, uložil v úterý olomoucký krajský soud devět let a dva měsíce. Posledního z obžalovaných, Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Žalobci pak začali odkrývat navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali. Někteří byli odsouzeni, část případů je u soudů, část se stále vyšetřuje.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Petr Němeček (lihová mafie) Radek Březina (údajný boss) soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 31 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 35 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy