Povinný podíl českých potravin narazil na problém. Nikdo neví, co je česká potravina

V případě zavedení povinného podílu tuzemských potravin v obchodech je podle předsedy obchodního Družstva CBA Romana Mazáka nutné v novele zákona přesně definovat původ potravinářského zboží. "Některé potraviny jsou sice vyrobeny v tuzemsku, avšak podniky mají zahraniční vlastníky," řekl ČTK Mazák. CBA v Česku sdružuje přes 1000 menších prodejen, hlavně na venkově.

Ilustrační foto
doporučujeme

Další jednání Sněmovny o sporném návrhu na zavedení povinného podílu tuzemských potravin v obchodech se na začátku června opět odsunulo. Druhé čtení by mohlo přijít na řadu až na další řádné schůzi, která se má uskutečnit v první polovině července. Závěrečné hlasování by pak mohlo být v září.

Nynější debata o pevně daném podílu potravin českého původu v tuzemských obchodech se podle Mazáka příliš nezaměřuje na definici české potraviny. "Z pohledu menších obchodníků jde o produkt vyrobený v tuzemsku firmou s českými majiteli. Velké řetězce však používají mírnější kritéria. I přesto však proti novele protestují. Zákonodárci by proto měli přesněji definovat, co je česká potravina. Podíl těch ryzích by měl být na pultech alespoň poloviční, menší prodejny ho zvládají dosáhnout již nyní," míní Mazák.

Velké obchodní řetězce podle Mazáka u českých potravin pouze uvádějí, že byly vyrobeny v tuzemsku. "Dále už ale není uvedeno, zda je výrobcem také firma s českými majiteli. Právě v případě velkých řetězců tomu tak často není," upozornil. Podle něj sice může jít o českou značku, ovšem v zahraničním vlastnictví. Druhou možností je pak zahraniční společnost, která má v tuzemsku pouze výrobní závod, jako to platí například u velkých výrobců cukrovinek. "Ať už se jedná o jedno nebo druhé, výsledek je stejný, jako by šlo o čistý import potraviny. Zisk a daně odchází do zahraničí a tuzemská ekonomika tak nemůže z působení těchto firem naplno růst," řekl Mazák.

Naopak tuzemští producenti potravin s českými vlastníky, mezi kterými jsou velké společnosti i lokální výrobci a zemědělci, podle Mazáka táhnou tuzemskou ekonomiku. "Svou činností jí pomáhají růst a ve spoustě případů má jejich zboží vyšší kvalitu než u velkých či dokonce nadnárodních koncernů. Zároveň zde nemůže existovat riziko takzvané dvojí kvality potravin, jako tomu bývá u zahraničních značek. Například v naší síti tvoří základ zhruba 65 procent zboží čistě českého původu," dodal Mazák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

15.07.2020 19:28 Aktualizováno Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné…

Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

15.07.2020 18:25 Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední…

Mezi horníky z OKD a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

15.07.2020 18:14 Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí…

V Museu Kampa v centru Prahy hořelo. Jsou tam sbírky nedozírné hodnoty

15.07.2020 17:15 Aktualizováno V ulici U Sovových mlýnů na pražské Kampě zasahují hasiči, hořelo v jedné z budov v areálu Musea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama