Požár chaty Libušín: Kriminálka pracovala s několika verzemi, obžalovaný mlčí

Nejméně se třemi vyšetřovacími verzemi pracovali policisté po požáru památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech v roce 2014. Jako příčinu jeho vzniku prověřovali technickou závadu, nedbalost a úmysl. U vsetínského okresního soudu, který se případem od loňského září zabývá, to dnes řekl vyšetřovatel krajské kriminálky. V případu figuruje jako svědek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle obžaloby způsobil neštěstí čtyřiapadesátiletý Pavel Pryszcz z Karviné, který v roce 2007 zanedbal opravu komínů. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí dva až osm let vězení. Obžalovaný odmítl u soudu vypovídat. Podle zmíněného policisty byly pro vyšetřování rozhodující posudky od znalců, ať už hasičů, nebo odborníka na kominictví.

U soudu dnes vypovídal také jeho bývalý kolega, který ohledával Libušín po požáru jako člen výjezdové skupiny krajské policie. "Ohledáním jsme strávili asi tři dny," uvedl muž. Zdali byla dvířka od kamen, nad nimiž požár podle obžaloby vznikl, v době jeho příchodu do vyhořelé chaty otevřená či nikoliv, si nevzpomněl.

Státní zástupce Jiří Sachr už dříve uvedl, že Pryszcz zajišťoval opravu havarijního stavu komínů. Práci podle obžaloby zadal dvěma zaměstnancům, kteří nebyli odborně způsobilí, a vyvložkování komína provedli v rozporu s platnými předpisy.

Pryszcz podle žalobce jako odpovědná osoba závady nezjistil a neodstranil a vydal revizní zprávu, že kouřové cesty jsou bez zjevných závad. Když se poté v chatě topilo, vysoké teploty spalin poškozovaly podle obžaloby trámy mezi komínem a stěnou v kuchyni, což později vedlo k požáru budovy. Vzniklou škodu vyčíslil státní zástupce na nejméně 38 milionů korun.

Ve výpovědi z přípravného řízení Pryszcz připustil, že revizní zprávu skutečně vydal, ale v dokumentu uvedl, že není uděláno zaústění, což znamená, že nejsou připojeny spotřebiče. Z fotografií po požáru podle Pryszcze vyplývá, že oheň vzplál zřejmě v okapové části a ne v komíně. Z toho usuzuje, že nebyly řádně provedeny pozdější revize a čištění komínů. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek a dále v březnu a v dubnu.

Chata Libušín postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče shořela v noci na 3. března 2014. Valašské muzeum v přírodě, které Libušín spravuje, požaduje náhradu škody přes 112 milionů korun, pojišťovna více než 38 milionů korun. Muzeum rozhodlo po požáru o obnově chaty, která byla od roku 1995 národní kulturní památkou. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, veřejnosti se otevře letos.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt v kauze Promopro bude řešit Ústavní soud, dostal stížnost

25.02.2020 11:14 Verdiktem v případu Promopro se bude zabývat Ústavní soud. První z odsouzených podal stížnost,…

Soud v Pardubicích vyslechl ženu, která měla ubít matku sekerou

25.02.2020 10:52 Krajský soud v Pardubicích dnes začal projednávat případ ženy, která vloni v červenci podle…

Lichtenštejnové neuspěli. Žalobami nelze obcházet restituční zákony,…

25.02.2020 09:06 Ústavní soud (ÚS) v usnesení k nárokům Nadace knížete z Lichtenštejna znovu zdůraznil princip, že…

Policie hledá šestnáctiletou dívku, odešla ze zařízení pro mládež

25.02.2020 08:57 Policie hledá šestnáctiletou Adélu Kulíkovou z Třebíčska. V polovině února odešla ze zařízení pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama