Požár v Českém Švýcarsku se nerozšířil, v akci jsou italská letadla

Do boje s lesním požárem v Národní parku České Švýcarsko se dnes poprvé naplno zapojila dvojice hasičských letadel z Itálie. Armáda zároveň nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kvůli obavě z nedostatku vody byl zvýšen odtok z přehrad Vltavské kaskády. Přestože požár od neděle zasáhl přibližně 1200 hektarů národního parku, ministerstvo životního prostředí vstup do něj plošně nezakáže, uvedla po dnešním setkání se starosty dotčených obcí ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Požár v Českém Švýcarsku hasí stovky hasičů a do dneška jim s tím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Armáda dnes do oblasti vyslala vrtulník Mi-17, který unese větší vak na vodu. Dosud proti ohni zasahovaly dva armádní W3-A Sokol, jeden z nich dnes armáda stáhla. Vrtulník Blackhawk s 30 vojáky vyšle na pomoc s hašením i Slovensko, o čemž dnes rozhodla na mimořádném zasedání slovenská vláda.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) dnes řekl, že hrozí pokles vody v Labi, odkud vrtulníky vodu nabírají. Státní podnik Povodí Vltavy proto zvyšuje množství vody vypouštěné z přehrad Vltavské kaskády. Odtok se zvýšil zhruba ve 14:00 ze 40 na 60 metrů krychlových. "Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni," řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům po 14:00 řekl, že nemá informaci o tom, že by bylo vody nedostatek. Vrtulníky vodu podle něj dál nabírají.

Do hašení se dnes naplno zapojily dva italské letouny Canadair, schopné pojmout přes 6000 litrů vody. Tu nabírají za letu z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem, kam dnes za neobvyklou podívanou přišly davy lidí. Vodu pak shazují nad Hlubokým dolem. Vrtulníky v Českém Švýcarsku aktuálně hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, uvedl odpoledne Marvan.

Se starosty obcí z postižené oblasti se dnes sešla ministryně životního prostředí Hubáčková. Vstup do Národního parku České Švýcarsko podle ní ministerstvo plošně nezakáže. Avizovala ale lokální uzávěry po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností. Starostové se na částečném uzavření parku po dokončení hasebních prací shodli, řekl novinářům starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2018). Zástupci obcí nechtěli, aby se uzavřelo celé území parku kvůli dopadu takového rozhodnutí do cestovního ruchu.

Se zástupci obcí Hubáčková jednala i o pomoci s obnovou jejich majetku. Znovu se s nimi sejde 18. srpna. Uvedla, že jednou z příčin požáru může být dřevo neodklizené po kůrovcové kalamitě, nikoli ale hlavní. Na srpnové schůzce chce se starosty probrat i budoucnost parku včetně plánu péče a monitorování požárů. Hubáčková zopakovala, že její úřad přispívá na náklady spojené s hašením, deset milionů korun má připraveno na likvidaci odpadů a sto milionů korun na další výdaje.

Postup vlády při pomoci postiženým obcím dnes kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Kabinet už by měl podle ní jednat i o konkrétních programech, které pomohou lokalitě, kraji a obcím k návratu k obvyklému životu. "Vláda by neměla čekat, neměla by opět vyslat signál, že pak někdy se k tomu vrátí, až se vyčíslí škody. Měla by okamžitě jednat," uvedla. Reagovala tak na středeční vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle kterého bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc až po dohašení a zjištění rozsahu škod.

Požár v Českém Švýcarsku policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté mají určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo příčinu požáru, řekl dnes mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek. Policisty zajímají svědectví lidí, kteří viděli, odkud se oheň začal nejdříve šířit. Pomoci by jim mohly také informace o tom, kde byla na začátku největší intenzita hoření.

Policie v okolí požáru dohlíží na uzavírky silnic a hlídá místa, odkud byli obyvatelé evakuováni. Podle Vítka zatím policisté nezaznamenali žádnou krádež či rabování. Evidují ale jeden případ, kdy se člověk s dronem pokoušel natáčet během leteckého hašení. Policie zná jeho totožnost.

Kromě okolí Hřenska lesní požár zasáhl také Saské Švýcarsko na německé straně hranice. Rozsah zasaženého území je oproti Česku asi čtvrtinový. Na briefingu v Hřensku to dnes řekl saský ministr vnitra Armin Schuster. Pokud by se situace zhoršila, je podle něj možné, že bude Německo muset požádat o mezinárodní pomoc. Saský ministr dodal, že je možné, že budou německé síly nasazeny i v České republice.

Hasiči se chystají na noční obranu před požárem

V Národním parku České Švýcarsko se hasiči připravují na noční obranu. Chladí stěny skal na pravém břehu říčky Kamenice v Hřensku. V horních částech národního parku vytváří brázdy, které zaplňují vodou tak, aby fronta požáru nemohla přes tuto hranici postoupit. Požár se dál nešíří, pod kontrolou ani po pěti dnech není. Letecká technika ukončí svůj dnešní provoz s příchodem tmy. Novinářům to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Ochrana se soustředí na místa, která se neevakuovala. "Chráníme také komunikace, po kterých projíždí hasičská technika, aby na ně nespadly stromy," uvedl Rudolf. Velkou pomocí byla dnes letadla.- Vrtulníky v Českém Švýcarsku hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, letadla Canadair z Itálie shazují vodu nad Hlubokým dolem. Armáda dnes nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko.

Ohnisko u Kamenické stráně se dostalo přes řeku Kamenici. Hasiči zřídili další čerpací stanoviště v obci Jetřichovice, aby se voda dopravovala ke Kamenické stráni také z druhé strany. Německo dopoledne poskytlo velkokapacitní cisterny, každou o objemu 10.000 litrů a s dostřikem 60 metrů. Stroje jsou na seřadišti v Mezní Louce. U výletní restaurace Sokolí hnízdo v blízkosti Pravčické brány budou hasiči bránit tomu, aby se plameny dostaly za hranice, tedy do Německa.

Požár v parku zasáhl rozlohu zhruba 1200 hektarů. Na místě je zhruba 450 až 500 hasičů.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz dovozu ruského uhlí

11.08.2022 15:34 V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské…

Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále…

11.08.2022 16:07 Voda v mnoha přírodních nádržích v Česku je i s pokračujícím létem stále vhodná ke koupání, kterému…

Evakuovaní obyvatelé z Hřenska se budou postupně od soboty vracet domů

11.08.2022 12:28 Aktualizováno Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet…

Počet víz, které Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům, překročil 410.000

11.08.2022 10:36 Počet víz dočasné ochrany, které Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům za téměř půlrok trvání rusko…

Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 50 hektarů

11.08.2022 08:48 Hasiči zmenšili plochu požáru v Českém Švýcarsku na 50 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba o 1000…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v Českém…

10.08.2022 21:37 Aktualizováno Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

10.08.2022 21:11 Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje…

Práci si podle ministerstva našlo přes 101 tisíc ukrajinských běženců

10.08.2022 18:28 Aktualizováno Práci v Česku si našlo přes 101.000 ukrajinských uprchlíků, kteří do ČR utekli před ruskou invazí.…

Hasiči mají plán návratu evakuovaných do Hřenska, jasno má být v pátek

10.08.2022 17:11 Hasiči mají možný plán návratu evakuovaných obyvatel z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky.…

V Praze žije podle analýzy o asi 300 tisíc lidí víc než podle oficiální…

10.08.2022 15:45 Aktualizováno V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu…

Inflace v Česku dál roste, v červenci dosáhla 17,5 procenta

10.08.2022 11:35 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Související:

Právě se děje

reklama