Požár v Českém Švýcarsku se nerozšířil, v akci jsou italská letadla

Do boje s lesním požárem v Národní parku České Švýcarsko se dnes poprvé naplno zapojila dvojice hasičských letadel z Itálie. Armáda zároveň nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kvůli obavě z nedostatku vody byl zvýšen odtok z přehrad Vltavské kaskády. Přestože požár od neděle zasáhl přibližně 1200 hektarů národního parku, ministerstvo životního prostředí vstup do něj plošně nezakáže, uvedla po dnešním setkání se starosty dotčených obcí ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Požár v Českém Švýcarsku hasí stovky hasičů a do dneška jim s tím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Armáda dnes do oblasti vyslala vrtulník Mi-17, který unese větší vak na vodu. Dosud proti ohni zasahovaly dva armádní W3-A Sokol, jeden z nich dnes armáda stáhla. Vrtulník Blackhawk s 30 vojáky vyšle na pomoc s hašením i Slovensko, o čemž dnes rozhodla na mimořádném zasedání slovenská vláda.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) dnes řekl, že hrozí pokles vody v Labi, odkud vrtulníky vodu nabírají. Státní podnik Povodí Vltavy proto zvyšuje množství vody vypouštěné z přehrad Vltavské kaskády. Odtok se zvýšil zhruba ve 14:00 ze 40 na 60 metrů krychlových. "Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni," řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům po 14:00 řekl, že nemá informaci o tom, že by bylo vody nedostatek. Vrtulníky vodu podle něj dál nabírají.

Do hašení se dnes naplno zapojily dva italské letouny Canadair, schopné pojmout přes 6000 litrů vody. Tu nabírají za letu z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem, kam dnes za neobvyklou podívanou přišly davy lidí. Vodu pak shazují nad Hlubokým dolem. Vrtulníky v Českém Švýcarsku aktuálně hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, uvedl odpoledne Marvan.

Se starosty obcí z postižené oblasti se dnes sešla ministryně životního prostředí Hubáčková. Vstup do Národního parku České Švýcarsko podle ní ministerstvo plošně nezakáže. Avizovala ale lokální uzávěry po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností. Starostové se na částečném uzavření parku po dokončení hasebních prací shodli, řekl novinářům starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2018). Zástupci obcí nechtěli, aby se uzavřelo celé území parku kvůli dopadu takového rozhodnutí do cestovního ruchu.

Se zástupci obcí Hubáčková jednala i o pomoci s obnovou jejich majetku. Znovu se s nimi sejde 18. srpna. Uvedla, že jednou z příčin požáru může být dřevo neodklizené po kůrovcové kalamitě, nikoli ale hlavní. Na srpnové schůzce chce se starosty probrat i budoucnost parku včetně plánu péče a monitorování požárů. Hubáčková zopakovala, že její úřad přispívá na náklady spojené s hašením, deset milionů korun má připraveno na likvidaci odpadů a sto milionů korun na další výdaje.

Postup vlády při pomoci postiženým obcím dnes kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Kabinet už by měl podle ní jednat i o konkrétních programech, které pomohou lokalitě, kraji a obcím k návratu k obvyklému životu. "Vláda by neměla čekat, neměla by opět vyslat signál, že pak někdy se k tomu vrátí, až se vyčíslí škody. Měla by okamžitě jednat," uvedla. Reagovala tak na středeční vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle kterého bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc až po dohašení a zjištění rozsahu škod.

Požár v Českém Švýcarsku policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté mají určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo příčinu požáru, řekl dnes mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek. Policisty zajímají svědectví lidí, kteří viděli, odkud se oheň začal nejdříve šířit. Pomoci by jim mohly také informace o tom, kde byla na začátku největší intenzita hoření.

Policie v okolí požáru dohlíží na uzavírky silnic a hlídá místa, odkud byli obyvatelé evakuováni. Podle Vítka zatím policisté nezaznamenali žádnou krádež či rabování. Evidují ale jeden případ, kdy se člověk s dronem pokoušel natáčet během leteckého hašení. Policie zná jeho totožnost.

Kromě okolí Hřenska lesní požár zasáhl také Saské Švýcarsko na německé straně hranice. Rozsah zasaženého území je oproti Česku asi čtvrtinový. Na briefingu v Hřensku to dnes řekl saský ministr vnitra Armin Schuster. Pokud by se situace zhoršila, je podle něj možné, že bude Německo muset požádat o mezinárodní pomoc. Saský ministr dodal, že je možné, že budou německé síly nasazeny i v České republice.

Hasiči se chystají na noční obranu před požárem

V Národním parku České Švýcarsko se hasiči připravují na noční obranu. Chladí stěny skal na pravém břehu říčky Kamenice v Hřensku. V horních částech národního parku vytváří brázdy, které zaplňují vodou tak, aby fronta požáru nemohla přes tuto hranici postoupit. Požár se dál nešíří, pod kontrolou ani po pěti dnech není. Letecká technika ukončí svůj dnešní provoz s příchodem tmy. Novinářům to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Ochrana se soustředí na místa, která se neevakuovala. "Chráníme také komunikace, po kterých projíždí hasičská technika, aby na ně nespadly stromy," uvedl Rudolf. Velkou pomocí byla dnes letadla.- Vrtulníky v Českém Švýcarsku hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, letadla Canadair z Itálie shazují vodu nad Hlubokým dolem. Armáda dnes nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko.

Ohnisko u Kamenické stráně se dostalo přes řeku Kamenici. Hasiči zřídili další čerpací stanoviště v obci Jetřichovice, aby se voda dopravovala ke Kamenické stráni také z druhé strany. Německo dopoledne poskytlo velkokapacitní cisterny, každou o objemu 10.000 litrů a s dostřikem 60 metrů. Stroje jsou na seřadišti v Mezní Louce. U výletní restaurace Sokolí hnízdo v blízkosti Pravčické brány budou hasiči bránit tomu, aby se plameny dostaly za hranice, tedy do Německa.

Požár v parku zasáhl rozlohu zhruba 1200 hektarů. Na místě je zhruba 450 až 500 hasičů.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Případné uvolnění radioaktivních látek ze Záporožské elektrárny by se…

16.08.2022 11:53 I za velmi dramatických okolností lze předpokládat, že v případě uvolnění radioaktivních látek ze…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Hasiči v Českém Švýcarsku dál nacházejí místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

Pražský soud zamítl Hlubučkovi a dalším stížnosti proti vazbě v kauze DPP

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj, následuje Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Pronajímatelé nemohou být podle Občanského sdružení zodpovědní za teplotu…

15.08.2022 11:02 Pronajímatelé nemohou být podle Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) zodpovědní za…

Pomoc s cenami energií dostanou letos domácnosti prostřednictvím smlouvy…

15.08.2022 10:50 Pomoc s vysokými cenami energií díky takzvanému úspornému tarifu dostanou letos domácnosti…

Česko o víkendu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum

15.08.2022 09:22 Česko o víkendu neudělilo uprchlíkům žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako minulý týden. Údaje…

Hasiči v Českém Švýcarsku prolévali ložiska, která odhalily drony, našli i…

14.08.2022 19:23 Aktualizováno Hasiči v národním parku České Švýcarsko dnes prolévali žhavá ložiska, která ráno odhalily drony v…

Na leteckém dni v Chebu se zřítilo letadlo, spadlo na dům

14.08.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním pádu letadla mezi domy při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké…

Související:

Právě se děje

reklama