Požár v lovosické chemičce napáchal spoušť, škoda 40 milionů

Hasiči ukončili likvidaci požáru v areálu chemičky v Lovosicích na Litoměřicku. Hořelo tam od čtvrtečního odpoledne. Předběžnou škodu odhadli na 40 milionů korun. Shořely suroviny určené k výrobě viskózového vlákna a hala. Uvedl to dnes operační důstojník krajských hasičů. Doprava v okolí továrny je už bez omezení.

Přidejte svůj názor

Hasiči v akci, ilustrační foto
doporučujeme

Záchranáři odvezli z místa jednoho člověka, který se nadýchal kouře, při zásahu se zranili podle důstojníka tři hasiči. "Odvezli jsme je s lehkým zraněním do litoměřické nemocnice," uvedl mluvčí záchranky Prokop Voleník. Na místě nyní zůstává z preventivních důvodů podniková jednotka hasičů. Mluvčí policie Alena Bartošová řekla, že škody budou v desítkách milionů korun. Příčiny požáru se vyšetřují.

Požár vypukl v hale o rozměrech deset krát 15 metrů. "Byla to stará plechová hala, v které jsme měli uskladněné suroviny pro další zpracování. Mezi těmi surovinami byl polyester, polyamid a aramid, je to umělohmotné vlákno, které vzplálo," řekl ČTK jednatel společnosti Glanzstoff Bohemia Milan Grmela. "Chtěl bych moc poděkovat hasičům za profesionální zásah, který nebyl jednoduchý," dodal.

Materiál, který shořel, byl určen pro tkalcovnu k dalšímu zpracování. "Jsme ve spojení se sesterskými firmami, abychom prioritně dostali nový materiál na rozjetí výroby," uvedl Grmela. "V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom výrobní halu přepojili na jiný zdroj elektrické energie z druhé strany. Předpoklad je, že v pondělí bychom měli rozjet výrobu," uvedl. Provoz je směnný.

Fabrika je rozdělena na dvě části. Hlavní, v níž pracuje zhruba 300 zaměstnanců, kde se vyrábí viskózové přírodní vlákno, požár nezasáhl. V druhé části, kde se toto vlákno a syntetická vlákna zpracovávají, pracuje podle jednatele zhruba 130 lidí. "Máme připraveny provizorní prostory pro nový materiál a pronajatý v Lovosicích externí sklad," uvedl Grmela.

Firma Glanzstoff Bohemia se nachází v areálu průmyslové chemie, kde je také Lovochemie, Preol a další menší podniky. Ve světě jsou čtyři výrobci viskózového vlákna do pneumatik, lovosická společnost je druhým největším.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Brně: Hoří bývalý obchoďák, uvnitř jsou pneumatiky. Lidé nemají…

22.09.2019 20:44 Aktualizováno V bývalém obchodním domě Letná na sídlišti v Brně-Bystrci vypukl dnes v podvečer požár. Uvnitř…

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama