Praha může v příštích letech získat z unijních fondů až 25 miliard Kč

Pražský magistrát může v následujících šesti letech získat z evropských fondů až 25 miliard Kč. Peníze budou využity ve školství, na digitalizaci veřejné správy, při rozvoji veřejných prostranství nebo na dopravní stavby a nákup a modernizaci vozidel MHD, přičemž 1,7 miliardy korun bude určeno na nákup nových vozů.

Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ředitel magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. Nyní končící program začal v roce 2016 a pro město v něm bylo vyčleněno deset miliard Kč.

"Problém je v tom, že Praha přišla o svůj vlastní operační program, a to z rozhodnutí vlády. Je to velká škoda. Navíc jako důvody byly uváděné různé věci, z nichž část nebyla pravda. Nevzdali jsme to a ponořili se do vyjednávání o získání peněz," řekl Hřib.

Ze zmíněné částky tvoří čtyři až šest miliard tzv. modernizační fond, který slouží na modernizaci vozidel MHD nebo na rozšíření fotovoltaiky. Zhruba pět až osm miliard bude určeno na stavbu nových tratí, mezi nimiž bude třeba i stavba Dvoreckého mostu, který spojí Podolí a Smíchov. Na nákup nových vozidel MHD je určeno výše zmíněných 1,7 miliardy Kč. Dalších 9,4 miliardy korun bude tvořit tzv. pražská obálka, ze které se bude financovat rozvoj veřejných prostranství, školství či digitalizace.

Problém, se kterým se metropole musela vypořádat, je změna poměru, v jakém projekty financuje EU a v jakém město. Nyní to je 50 procent EU a 50 procent Praha, což se změnilo na poměr 40 ku 60 procentům. "Dojednali jsme ale spolufinancování ze státního rozpočtu, aby poměr zůstal stejný," řekl Andrle. Na dorovnání poměru dostane město asi miliardu korun. Dalších 30 milionů půjde na financování procesů souvisejících s ukončením současného programu.

O způsobu financování a čerpání peněz jedná Praha rovněž s hlavními městy Polska, Slovenska a Maďarska, se kterými založila Pakt svobodných měst. "Důležitost měst bude v následujících letech vzrůstat," řekl Hřib. V roce 2050 má podle něho celosvětově žít ve městech až 68 procent světové populace.

V nyní končícím operačním programu Praha-pól růstu, který začal v roce 2016, bylo pro metropoli vyčleněno deset miliard korun. Z nich bylo již vyčerpáno asi 75 procent. Všechny peníze budou vyčerpané do roku 2023. Přestože jsou programy šestileté, tak každé období je možné o tři roky nastavit a peníze nadále využívat. Město v uplynulých letech vyhlásilo 57 tzv. výzev, kdy vyzvalo žadatele, aby předložili své projekty. Magistrátu dorazilo 2323 žádostí, z nichž město podpořilo 1600 projektů.

Související

Praha, ilustrační foto

Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět

Prahu dlouhodobě trápí nedostatek nájemního bydlení. Výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro své obyvatele saturovat, a podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci. Nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2, kterého se podnik v rámci své restrukturalizace zbavuje. Vyplývá to z tiskévé zprávy magistrátu.

Více souvisejících

magistráty Praha Praha Zdeněk Hřib eurofondy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy