Praha versus Mucha: Spor o Slovanskou epopej se protáhne, nastala komplikace

Ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy chce Obvodní soud pro Prahu 1 doplnit dokazování. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Soud měl o žalobě malířova příbuzného Johna Muchy původně rozhodnout dnes odpoledne, jednání bylo ale odročeno na 8. ledna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

slovanská epopej
doporučujeme

Rada hlavního města v pondělí schválila, že Slovanská epopej nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově, kde zůstane do doby, než pro něj bude mít Praha vlastní budovu. Rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo.

Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle žaloby nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory.

Muchův právník František Vyskočil minulý týden navrhl, aby soud určil vlastnictví nejen k datu úmrtí Muchovy ženy Marie, ale i úmrtí malíře samotného. "Žalobce při minulém jednání změnil žalobu, bude nutno doplnit dokazování, další jednání je 8. ledna 2020," vysvětlila dnes Novotná, proč bylo dnešní jednání odročeno.

Podle Muchovy žaloby je podmínka zbudování výstavních prostor, ke které se město zavázalo, nadále platná. Zástupce Prahy ale tvrdí, že nejde o právní závazek, který by darování obrazů podmiňoval.

Obvodní soud se žalobou začal zabývat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud ale loni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit loni v listopadu. Obě strany tehdy uvedly, že se nebrání jednání o smírném řešení. Mucha minulý týden upozornil, že jednání i přes soudní spor dále pokračují.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První Čech hospitalizován kvůli koronaviru, má vysokou horečku

26.01.2020 13:19 Aktualizováno Ve Vietnamu je v nemocnici kvůli novému koronaviru český občan. Informaci zveřejněnou vietnamskými…

Nový koronavirus děsí Česko. Na letišti Praha jsou zdravotníci, lékaři v…

26.01.2020 12:49 V souvislosti se šířením koronaviru se už nyní kontroluje, zda někdo z cestujících do České…

Alkohol i zrádné počasí. Policie řeší na jihu Moravy desítky nehod

26.01.2020 12:34 Policisté v Jihomoravském kraji řešili od pátku do dnešního poledne více než 40 dopravních nehod.…

Karamboly na Třebíčsku. Při autonehodách zraněno šest lidí

26.01.2020 12:21 Při dopoledních nehodách na Třebíčsku se zranilo šest lidí. Čtyři z nich včetně dětí u Budíkovic,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama