Praha versus Mucha: Spor o Slovanskou epopej se protáhne, nastala komplikace

Ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy chce Obvodní soud pro Prahu 1 doplnit dokazování. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Soud měl o žalobě malířova příbuzného Johna Muchy původně rozhodnout dnes odpoledne, jednání bylo ale odročeno na 8. ledna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

slovanská epopej
doporučujeme

Rada hlavního města v pondělí schválila, že Slovanská epopej nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově, kde zůstane do doby, než pro něj bude mít Praha vlastní budovu. Rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo.

Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle žaloby nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory.

Muchův právník František Vyskočil minulý týden navrhl, aby soud určil vlastnictví nejen k datu úmrtí Muchovy ženy Marie, ale i úmrtí malíře samotného. "Žalobce při minulém jednání změnil žalobu, bude nutno doplnit dokazování, další jednání je 8. ledna 2020," vysvětlila dnes Novotná, proč bylo dnešní jednání odročeno.

Podle Muchovy žaloby je podmínka zbudování výstavních prostor, ke které se město zavázalo, nadále platná. Zástupce Prahy ale tvrdí, že nejde o právní závazek, který by darování obrazů podmiňoval.

Obvodní soud se žalobou začal zabývat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud ale loni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit loni v listopadu. Obě strany tehdy uvedly, že se nebrání jednání o smírném řešení. Mucha minulý týden upozornil, že jednání i přes soudní spor dále pokračují.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 12:23 Aktualizováno Národní divadlo se otevřelo pro smuteční hosty, kteří se chtějí přijít rozloučit s herečkou Vlastou…

Forum 2000: Demokracie není samozřejmost, řekla moldavská premiérka v Praze

14.10.2019 11:16 Demokracie není nic samozřejmého a musí se za ni bojovat každý den. Na úvod mezinárodní konference…

Pietní místo u Bertramky se zatím odklízet nebude, Gottova rodina si to…

14.10.2019 09:48 Aktualizováno Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se…

Na Pelhřimovsku hořela výrobna pelet, škoda šest milionů

14.10.2019 09:35 V obci Rodinov na Pelhřimovsku začala v neděli před 18:00 hořet výrobna pelet v areálu bývalého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama