Praha založí muzeum nesvobody, v jeho radě zasednou známé osobnosti

Hlavní město založí Muzeum paměti 20. století, které se má zaměřit na historii nesvobodných režimů na českém území, jejich oběti i odpor proti nim. Dnes se na tom jednomyslně shodli pražští radní, jejich rozhodnutí musí ještě schválit zastupitelstvo.

Muzeum totalitního režimu Valtice
doporučujeme

Pro muzeum město musí napřed najít vhodnou budovu ve svém majetku, což plánuje udělat až po zpracování projektu. Na vzniku muzea spolupracují s městem desítky nevládních organizací.

"Mělo by se o tom hlasovat na zastupitelstvu 19. září a pokud to zastupitelstvo podpoří, tak by Praha mohla konečně splatit druh, který nemá jen Praha, ale celá Česká republika," uvedla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která byla sama za komunismu z politických důvodů odsouzena. Projekt podporuje i opozice, takže se dá očekávat, že jej zastupitelé koncem září schválí.

Vedení města chce podle radní muzeum otevřít v tomto volebním období. Podle Marvanové ve správní radě muzea zasednou například historik a spisovatel Jiří Padevět, ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa a historik Petr Blažek.

Vedení muzea by se po jeho formálním založení mělo spolu s odborníky zaměřit na přípravu projektu, teprve poté se určí umístění muzea. "Je tady několik objektů ve vlastnictví hlavního města, ale my se domníváme, že je potřeba, aby v rámci muzea zasedli odborníci, kteří připraví projekt a podle něj poté Praha poskytne budovu," řekla radní.

V minulosti se objevil návrh muzeum umístit v bývalém Borůvkově sanatoriu - to by však musela Praha nejprve získat od soukromého vlastníka, který požaduje podle magistrátu vysokou cenu. Zvažovalo se i podzemí bývalého Stalinova pomníku, kde však má nakonec vzniknout prostor pro dočasné výstavy a akce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Mise v Bejrútu? Psovod a pes si musejí důvěřovat, během akce…

07.08.2020 22:03 Aktualizováno ROZHOVOR – Spoléhají na ně. Pětice českých psovodů se svými psy se v obrovské výhni pustila v…

Plzeň se chystá na návštěvu amerického ministra Pompea

07.08.2020 17:30 Plzeň se připravuje na úterní návštěvu ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Hned první den svého…

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama