Praha založí muzeum nesvobody, v jeho radě zasednou známé osobnosti

Hlavní město založí Muzeum paměti 20. století, které se má zaměřit na historii nesvobodných režimů na českém území, jejich oběti i odpor proti nim. Dnes se na tom jednomyslně shodli pražští radní, jejich rozhodnutí musí ještě schválit zastupitelstvo.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Muzeum totalitního režimu Valtice
doporučujeme

Pro muzeum město musí napřed najít vhodnou budovu ve svém majetku, což plánuje udělat až po zpracování projektu. Na vzniku muzea spolupracují s městem desítky nevládních organizací.

"Mělo by se o tom hlasovat na zastupitelstvu 19. září a pokud to zastupitelstvo podpoří, tak by Praha mohla konečně splatit druh, který nemá jen Praha, ale celá Česká republika," uvedla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která byla sama za komunismu z politických důvodů odsouzena. Projekt podporuje i opozice, takže se dá očekávat, že jej zastupitelé koncem září schválí.

Vedení města chce podle radní muzeum otevřít v tomto volebním období. Podle Marvanové ve správní radě muzea zasednou například historik a spisovatel Jiří Padevět, ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa a historik Petr Blažek.

Vedení muzea by se po jeho formálním založení mělo spolu s odborníky zaměřit na přípravu projektu, teprve poté se určí umístění muzea. "Je tady několik objektů ve vlastnictví hlavního města, ale my se domníváme, že je potřeba, aby v rámci muzea zasedli odborníci, kteří připraví projekt a podle něj poté Praha poskytne budovu," řekla radní.

V minulosti se objevil návrh muzeum umístit v bývalém Borůvkově sanatoriu - to by však musela Praha nejprve získat od soukromého vlastníka, který požaduje podle magistrátu vysokou cenu. Zvažovalo se i podzemí bývalého Stalinova pomníku, kde však má nakonec vzniknout prostor pro dočasné výstavy a akce.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza hřebčína Kladruby: Soud potrestal tři z 22 obžalovaných

16.09.2019 14:17 Většina lidí a firem obžalovaných v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Známý hudebník zuří: Babiš si špinavé kšefty pojistil svými miliardami

16.09.2019 13:04 Známý umělec Ziggy Horváth zahrál v Opavě v rámci benefičního festivalu s názvem Milion tónů pro…

Soud opět řeší "odháčkování". Guru Jára dle žaloby znásilňoval, navíc…

16.09.2019 12:35 Zlínský krajský soud se dnes vrátil k projednávání případu Jaroslava Dobeše, zakladatele esoterické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama