Prahu čeká další demonstrace proti opatřením. Mohou přijít stovky lidí, policie je v pohotovosti

Ačkoliv pražský magistrát vyzval před několika dny pořadatele demonstrací a dalších akcí, aby je kvůli epidemii nemoci covid-19 odložili, Prahu 28. října čeká další protest. Navzdory kritické situaci se ho mohou zúčastnit až tisíce lidí.

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)
doporučujeme

Po nedávné nedělní demonstraci, která se zvrtla v násilnosti sportovních fanoušků, čeká Prahu další podobná akce. Tentokrát by měla proběhnout o něco klidněji, ačkoliv počet protestujících může překročit povolené limity.

V současnosti je vládou povolená účast na demonstracích maximálně pro 100 lidí ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. Podmínkou je také dodržení všech bezpečnostních opatření, tedy například roušky.

Počet zájemců o demonstraci s názvem Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci se ale podle facebookové události pohybuje v několika stovkách a další tisíce lidí událost zaujala. Stanovený tak limit může být překročen.

Organizátoři akce se bouří proti nouzovému stavu a opatřením, která byla zavedena v souvislosti se šířením nemoci covid-19. Na facebooku tvrdí, že vláda zavádí "teror" a údajně porušuje zákony. Vyhraňují se také proti údajné manipulaci a podotýkají, že se "nevysmívají covidu" a nepodceňují jej.

Covid-19 je přitom v současnosti jednou z nejvážnějších vzduchem se šířících chorob a v krátké době může zdravotnictví uvrhnout do vážných problémů. Odborníci dlouho upozorňují, že Česku hrozí přeplněné nemocnice a nedostatečné lékařské kapacity.

Kvůli těmto rizikům a vzhledem k faktu, že Česko je v přepočtu na počet obyvatel jednou z nejvíce zasažených zemí světa, došlo k rázným opatřením včetně omezení scházení na veřejnosti. 

Nahlášená demonstrace však může stanovené limity překročit. Na akci proto budou dohlížet policisté a podobně jako demonstrace z 18. října může na základě porušování nařízení dojít k jejímu předčasnému ukončení.

Poslední demonstrace proti opatřením se uskutečnila na Staroměstském náměstí a skončila násilnostmi. Demonstranté z řad takzvaných hooligans se po ukončení akce střetli s policií. Vzduchem létaly láhve a kameny a policie proti protestujícím nasadila slzný plyn a vodní dělo.

Po demonstraci bylo zajištěno více než 140 lidí a několik z nich bylo obviněno z trestného činu. Došlo také ke zraněním, jak v řadách demonstrantů, tak i na straně zasahujících policistů a těžkooděnců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zasahovala v otevřených restauracích. Blatný chce vysoké pokuty,…

05.12.2020 15:48 Aktualizováno Policisté v noci zasahovali v mnoha restauracích a barech, které byly přes zákaz otevřené i po 22…

Návštěvy v domovech pro seniory po měsících doprovázely slzy

05.12.2020 14:41 Se slzami se dnes po poledni vítali v Domově pro seniory v Prostějově příbuzní s…

V Dobřichovicích se dva muži zřítili z komína, oba zemřeli

05.12.2020 13:32 V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě…

Stromečky šly na začátku adventu rychle na odbyt

05.12.2020 09:28 Prodej vánočních stromků je letos trochu jiný než v předchozích letech. Zatímco běžně jsou začátkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama