Pravidla státního pohřbu? Bývalý protokolář Pražského hradu vysvětluje

Způsob rozloučení formou státního pohřbu nebo pohřbu se státními poctami žádné zákony či předpisy neupravují. Vychází se proto především ze zvyklostí, řekl dnes ČTK bývalý šéf protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář.

Do širší definice státního pohřbu podle jeho názoru spadá jakýkoli pohřeb, do kterého se stát zapojí a při kterém jsou zemřelému projeveny státní pocty. Tedy i například pohřby válečných veteránů, kteří jsou vyprovázeni s vojenskými poctami, nebo osobností z oblasti kultury, které měly poslední rozloučení ve státních budovách jako například v Národním divadle.

"Jakákoli státní pocta ve mně navozuje pocit, že to je rozloučení s účastí státu, čili by se dalo říct v nějaké širší definici státní pohřeb," poznamenal Sklenář.

Pohřby ale podle něj nelze srovnávat. Například poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem považuje za zcela mimořádné i v evropském kontextu. Jeho ostatky byly vezeny na lafetě děla, rakev byla vystavena ve Vladislavském sále na Pražském hradě nebo se konal průvod městem. "Je otázka, kdy se zase Česká republika dočká takového státního pohřbu v nejužším slova smyslu," poznamenal Sklenář.

Za formu státního pohřbu či pohřbu se státními poctami Sklenář považuje i další pohřby slavných osobností z moderní historie. Připomněl například úmrtí první dámy Olgy Havlové, jejíž ostatky byly v roce 1996 vystaveny v areálu Pražského hradu. "Což je bezesporu státní pocta," podotkl.

Při aktuálním rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem za státní poctu označil přítomnost čestné jednotky armády a Hradní stráže či vyhlášení státního smutku, který zahrnuje stažení vlajek na půl žerdi a minutu ticha. Sklenář zdůraznil, že státní smutek byl v poslední době vyhlášen pouze šestkrát, a to v roce 2001 po útoku v New Yorku, po tsunami v jihovýchodní Asii, při pohřbu papeže Jana Pavla II., po letecké katastrofě u ruského Smolenska a naposledy po smrti prezidenta Havla.

Pohřeb se státními poctami měl v minulosti bývalý ministr a ombudsman Otakar Motejl. Vláda zamýšlela uspořádat pohřeb se státními poctami také sportovní gymnastce Věře Čáslavské, o státním pohřbu se mluvilo i po úmrtí atleta Emila Zátopka. Jejich rodiny ale uspořádání takového pohřbu odmítly. Poslední rozloučení s nimi se konalo v Národním divadle.

Sklenář poznamenal, že v Národním divadle běžně pohřeb uspořádat nelze, lze ho tedy proto také považovat za státní poctu. Připomněl také poslední rozloučení s bývalým předsedou lidovců Josefem Luxem, které se konalo v katedrále sv. Víta. Poslední rozloučení se senátorem a prvním polistopadovým šéfem diplomacie Jiřím Dienstbierem zorganizoval Senát ve Valdštejnském paláci. V Senátu se konalo pietní rozloučení i se senátorem Václavem Bendou. Se zpěvákem Waldemarem Matuškou se lidé rozloučili na Žofíně.

Související

Tomáš Petříček

Petříčkovi už údajně neradí muž s vazbou na čínskou firmu

Externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) už není bývalý ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář. Petříček to potvrdil webu Deník N. Sklenářovo angažmá vyvolalo pozornost kvůli tomu, že působil jako manažer v čínské společnosti CEFC.

Více souvisejících

Miroslav Sklenář státní pohřeb Karel Gott Otakar Motejl Olga Havlová Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy