Právnička Zahumenská neuspěla se stížností, chtěla zrušit nouzový stav

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost právničky Venduly Zahumenské, která se u Městského soudu v Praze neúspěšně domáhala zrušení vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu. Rozhodnutí, na které upozornil web Česká justice, je dostupné na úřední desce NSS.

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Nouzový stav vláda vyhlásila v polovině března. Městský soud v Praze žalobu Zahumenské odmítl koncem dubna s odkazem na postoj Ústavního soudu, podle kterého vyhlášení nouzového stavu není takzvaným opatřením obecné povahy. Proto se jím nemohou správní soudy zabývat.

Zahumenská neuspěla ani s tvrzením, že omezení maloobchodního prodeje a volného pohybu v Česku bylo nezákonným zásahem do jejích práv.

NSS nenašel důvod k tomu, aby se odchýlil od většinového názoru ústavních soudců. Podle usnesení "stěžovatelka ve své kasační stížnosti žádné takové přesvědčivé důvody ani nenabízí".

U NSS čeká na rozhodnutí ještě další stížnost Zahumenské proti rozhodnutí Městského soudu v Praze ze 7. května. Tehdy soud zamítl žalobu, podle které opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhlo do jejích práv.

Žena spatřovala zásah v tom, že musela v době zrušené školní docházky zajistit péči o své dvě nezletilé děti. Soud ale uvedl, že ministerstvo mělo pravomoc opatření vydat a že jeho postup byl vzhledem ke koronavirové situaci důvodný.

Manželé Zahumenští, oba právníci, aktivně vystupovali proti způsobu, jak vláda bojovala se šířením koronaviru. Advokát David Zahumenský zastupoval také desítky lidí, kteří se kvůli vládním a ministerským opatřením obraceli na Ústavní soud, ten jejich stížnosti odmítl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila…

19.10.2020 22:23 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není…

Asociace: Průvodcům současnou situaci komplikují i uzavřené školy

19.10.2020 19:30 Průvodcům, jejichž obor je koronavirovou krizí těžce zasažen, současnou situaci komplikují i…

Hasiči v Praze řeší krizové scénáře. Kvůli covidu slouží v minimálním…

19.10.2020 18:01 Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním…

Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá…

19.10.2020 16:49 Aktualizováno Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama