Spor pražského strážníka s hygienou pokračuje. Jeho šéf si za vyjádřením stojí

Hádka mezi hygieniky a pražským strážníkem, jehož rodina se nakazila koronavirem, nekončí. Městská policie už poukázala na problémy, s nimiž se musel potýkat, když hledal pomoc pro syna, který se nakazil v pražském klubu. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové, která se celou touto kauzou zabývala, však k žádnému pochybení nedošlo.

Městská policie, ilustrační foto
doporučujeme

Policisté jsou ale jiného názoru a argumentují, že systém zkrátka nefunguje. Resort zdravotnictví došel k závěru, že došlo k selhání lékařů, kteří dotyčného mladíka špatně diagnostikovali. Hygienici navíc konstatovali, že "postižená" rodina neuvedla své jméno, ba ani nepodala oficiální stížnost.

Zmiňovaný strážník nejprve kritizoval pracovnici hygienické stanice s tím, že se případem odmítla zabývat po pracovní době a že doporučila, aby si potenciálně infikovaní své kontakty vytrasovali sami na vlastní pěst. Hlavní česká hygienička Jarmila Rážová však oponovala, že zmiňovaná hygienička volala chlapcově matce po pracovní době, aby případné kontakty dohledala s tím, že se jí, jakmile to bude možné, ozve. Byla zrovna na cestě domů. Na to jí měla matka odvětit, že už jí večer nemá znovu volat.

Rodina však uvedla, že se zřejmě jednalo o zcela jinou kauzu. "Matka hygieničce v žádném případě neoznámila 'ať jí nevolá, že s ní nehodlá komunikovat', ale naopak ji prosila, zda by mohla její číslo předat jinému hygienikovi KHS s tím, že je přesvědčena, že se musí vytrasovat prvokontakty u tří výše uvedených pozitivních osob. Bez výsledku,“ stálo ve stížnosti ze 4. srpna.

"Nám tím popisem šlo pouze o to, aby se zodpovědní lidé stali zodpovědnými. A aby se konečně někdo začal zabývat tím, že ten systém v reálu, když se s ním potká běžný občan, ne zcela funguje,“ vyjádřil se ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster v interview pro ČT24.

Strážníci se nakonec rozhodli v pondělí večer zmiňovaný článek ze svého webu odstranit a infikovaný policista je nyní v anonymitě. I tak ale policejní ředitel řekl, že si za tím, co stojí ve zmiňovaném vyjádření, stojí. 

"Já jsem požádal pana ředitele, aby přehodnotil postoj, přijde mi to jako vyřizování účtů,“ vyjádřil se k tomu náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Z virózy se nakonec vyklubal covid-19

Strážníkův syn se zřejmě infikoval koronavirem v polovině července v pražském klubu. Podle jeho praktického lékaře i specialisty na ORL se mělo jednat o virózu. Jelikož se ale jeho stav neustále zhoršoval, přistoupilo se k testu na covid-19.

"Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid-19,“ řeklo ministerstvo zdravotnictví redakci České televize.

V osmičlenné domácnosti se zatím stihli nakazit další čtyři lidé, včetně seniora. "Informaci o tom, že je pozitivní, měl dotyčný už asi 16. července. Jestliže vím, že mám doma seniory, tak se musím sám odizolovat a nastavit si ty pravidla i sám,“ vyjádřila se k tomu Rážová.

Aby se zlepšila komunikace, zavedla se nová telefonní linka, která se bude zabývat dotazy ze všech 14 hygienických stanic. Hlavní hygienička se nechala slyšet, že by měla být uvedená do provozu už tento týden.

Samoplátci jsou i nadále znevýhodnění

Podle informací ČT24 se ale rozhodně nejedná o jediný případ. Například kapela Hrůzy, s níž vystupuje kytarista Emil Kopta, byla před dvěma týdny v kontaktu s pozitivně testovanou osobou, což pak její členové následně zjistili z SMS v noci z pátku na sobotu. Kvůli svému zaměstnání potřebovali, co nejrychleji vědět, zda se také nenakazili. Z tohoto důvodu se proto také rozhodli bez prodlení vypravit do spádové Nemocnice Na Bulovce.

"Po půl hodině stání ve frontě jsem se dozvěděl od slečny, která stála před námi dva metry, že Bulovka přijímá samoplátce pondělí až pátek od 9 do 11 hodin. To našla na webu ministerstva zdravotnictví, kam jsem se posléze kouknul, a ano, opravdu ta informace tam byla,“ stěžoval si kytarista.

Z tohoto důvodu nezbývalo kapele nic jiného, než navštívit Ústřední vojenskou nemocnici, kde už ve frontě čekali její zbývající členové, včetně vedení. "Vzali zhruba pět lidí za hodinu a půl. Čili jsme si vydedukovali počtem čekajících, že se to nedá stihnout do otevírací doby. Nakonec z vlastních zdrojů jsme si zajistili testování,“ řekl Kopta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Manažer z kauzy MUS neuspěl. Švýcarský parlament mu odmítl udělit milost

23.09.2020 13:22 Švýcarský parlament dnes zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné…

Policie hledá slovenského mladíka. Je pohřešován od srpna, mohl by být v…

23.09.2020 12:57 Policie žádá veřejnost o spolupráci při pátrání po pohřešovaném sedmnáctiletém Martinu Horňákovi ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama