Spor pražského strážníka s hygienou pokračuje. Jeho šéf si za vyjádřením stojí

Hádka mezi hygieniky a pražským strážníkem, jehož rodina se nakazila koronavirem, nekončí. Městská policie už poukázala na problémy, s nimiž se musel potýkat, když hledal pomoc pro syna, který se nakazil v pražském klubu. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové, která se celou touto kauzou zabývala, však k žádnému pochybení nedošlo.

Městská policie, ilustrační foto

Policisté jsou ale jiného názoru a argumentují, že systém zkrátka nefunguje. Resort zdravotnictví došel k závěru, že došlo k selhání lékařů, kteří dotyčného mladíka špatně diagnostikovali. Hygienici navíc konstatovali, že "postižená" rodina neuvedla své jméno, ba ani nepodala oficiální stížnost.

Zmiňovaný strážník nejprve kritizoval pracovnici hygienické stanice s tím, že se případem odmítla zabývat po pracovní době a že doporučila, aby si potenciálně infikovaní své kontakty vytrasovali sami na vlastní pěst. Hlavní česká hygienička Jarmila Rážová však oponovala, že zmiňovaná hygienička volala chlapcově matce po pracovní době, aby případné kontakty dohledala s tím, že se jí, jakmile to bude možné, ozve. Byla zrovna na cestě domů. Na to jí měla matka odvětit, že už jí večer nemá znovu volat.

Rodina však uvedla, že se zřejmě jednalo o zcela jinou kauzu. "Matka hygieničce v žádném případě neoznámila 'ať jí nevolá, že s ní nehodlá komunikovat', ale naopak ji prosila, zda by mohla její číslo předat jinému hygienikovi KHS s tím, že je přesvědčena, že se musí vytrasovat prvokontakty u tří výše uvedených pozitivních osob. Bez výsledku,“ stálo ve stížnosti ze 4. srpna.

"Nám tím popisem šlo pouze o to, aby se zodpovědní lidé stali zodpovědnými. A aby se konečně někdo začal zabývat tím, že ten systém v reálu, když se s ním potká běžný občan, ne zcela funguje,“ vyjádřil se ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster v interview pro ČT24.

Strážníci se nakonec rozhodli v pondělí večer zmiňovaný článek ze svého webu odstranit a infikovaný policista je nyní v anonymitě. I tak ale policejní ředitel řekl, že si za tím, co stojí ve zmiňovaném vyjádření, stojí. 

"Já jsem požádal pana ředitele, aby přehodnotil postoj, přijde mi to jako vyřizování účtů,“ vyjádřil se k tomu náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Z virózy se nakonec vyklubal covid-19

Strážníkův syn se zřejmě infikoval koronavirem v polovině července v pražském klubu. Podle jeho praktického lékaře i specialisty na ORL se mělo jednat o virózu. Jelikož se ale jeho stav neustále zhoršoval, přistoupilo se k testu na covid-19.

"Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid-19,“ řeklo ministerstvo zdravotnictví redakci České televize.

V osmičlenné domácnosti se zatím stihli nakazit další čtyři lidé, včetně seniora. "Informaci o tom, že je pozitivní, měl dotyčný už asi 16. července. Jestliže vím, že mám doma seniory, tak se musím sám odizolovat a nastavit si ty pravidla i sám,“ vyjádřila se k tomu Rážová.

Aby se zlepšila komunikace, zavedla se nová telefonní linka, která se bude zabývat dotazy ze všech 14 hygienických stanic. Hlavní hygienička se nechala slyšet, že by měla být uvedená do provozu už tento týden.

Samoplátci jsou i nadále znevýhodnění

Podle informací ČT24 se ale rozhodně nejedná o jediný případ. Například kapela Hrůzy, s níž vystupuje kytarista Emil Kopta, byla před dvěma týdny v kontaktu s pozitivně testovanou osobou, což pak její členové následně zjistili z SMS v noci z pátku na sobotu. Kvůli svému zaměstnání potřebovali, co nejrychleji vědět, zda se také nenakazili. Z tohoto důvodu se proto také rozhodli bez prodlení vypravit do spádové Nemocnice Na Bulovce.

"Po půl hodině stání ve frontě jsem se dozvěděl od slečny, která stála před námi dva metry, že Bulovka přijímá samoplátce pondělí až pátek od 9 do 11 hodin. To našla na webu ministerstva zdravotnictví, kam jsem se posléze kouknul, a ano, opravdu ta informace tam byla,“ stěžoval si kytarista.

Z tohoto důvodu nezbývalo kapele nic jiného, než navštívit Ústřední vojenskou nemocnici, kde už ve frontě čekali její zbývající členové, včetně vedení. "Vzali zhruba pět lidí za hodinu a půl. Čili jsme si vydedukovali počtem čekajících, že se to nedá stihnout do otevírací doby. Nakonec z vlastních zdrojů jsme si zajistili testování,“ řekl Kopta.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Související:

Právě se děje

reklama